Kategorie

Sklep Internetowy

Dziewięćsił

Dziewięćsił

Dziewięćsił oryginalna bylina do Twojego ogrodu

Dziewięćsił (Carlina acaulis) jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w Europie i występuje głównie na obszarach górskich. Można je tam spotkać od dolin aż do wysokości 2800 m n.p.m. na pastwiskach, zaspach i nasłonecznionych skrajach lasów. Dziewięćsił tworzy rozetę liściową w kształcie gwiazdy, na której bezpośrednio znajduje się kwiat podobny do stokrotki. Kolczaste ząbkowane liście dzewięćsiłu przekonująco dowodzą, dlaczego należy on do dużej grupy ostów. Poszczególne liście są nacięte w zatokach aż do nerwu centralnego i mają szerokość do ośmiu centymetrów. Otoczony srebrzystobiałymi, połyskującymi przylistkami jak korona. Samo centrum kwiatowe składa się z setek gęsto upakowanych kremowobiałych lub różowych rurkowatych kwiatów. Wąska rurka korony o długości około jednego centymetra może być zapylana tylko przez owady o długich pyskach, takich jak pszczoły, trzmiele i motyle. Srebrzyste przylistki pełnią ważną funkcję, ponieważ zamykają się nad główką kwiatu jeszcze przed opadami deszczu, chroniąc w ten sposób kwiaty, a później zwłaszcza owoce przed deszczem. To zamykanie jest wyzwalane przez wzrost wilgotności: spód przylistków wchłania wtedy więcej wody niż górna strona liścia, a liść zakrzywia się do góry. Oznacza to, że Carlina acaulis jest uważana za posłańca pogody, ponieważ bylina zwiastuje oczekiwany deszcz. Srebrny kwiat ostu osiąga średnicę od pięciu do jedenastu centymetrów, mierzoną wewnętrznymi wypustkami. Jej główny okres kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i wrzesień.

Aktywne filtry

Jak uprawiać tę bylinę?

Zgodnie z naturalnym występowaniem dziewięćsił preferuje gleby ciepłe latem, suche i zasobne w alkalia, z niską warstwą próchnicy. Gleba powinna być dobrze osuszona jak najbardziej wapienna i niezbyt bogata w składniki odżywcze. Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich bylin, wiosna lub jesień to najlepszy czas na sadzenie Carlina acaulis. Wykop wystarczająco duży otwór do sadzenia, aby nie uszkodzić korzenia palowego podczas wkładania. Dziewięćsił powinien być tak wysoki, jak w doniczce szkółkarskiej, ale nigdy niższy. Odległość sadzenia powinna wynosić 40 centymetrów, przy nasadzeniu grupowym liczy się około sześciu roślin na metr kwadratowy.

Gdzie sprawdzi się Dziewięćsił?

Dziewięćsił jest idealny do ogrodów skalnych i żwirowych oraz do naturalnych projektów. Wybierając sąsiednie rośliny, powinieneś polegać na partnerach, którzy zapewnią mu wystarczającą przestrzeń i efekt. Pięknie współgrają z nim krwawnik pospolity , goździki i trawy odporne na suszę. Carlina acaulis jest również cenną byliną podczas sadzenia i projektowania w skrzynkach o alpejskim wyglądzie. Suszone kwiaty są często używane w suchych kompozycjach.