Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 8,00 zł - 12,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Barwinek

Barwinek

Barwinek

Barwinek (Vinca), pochodzi z południowej i środkowej Europy. Należy do rodziny psich trucizn. Obecnie zyskał przyczółek jako neofita na Bliskim Wschodzie. Pochodzi pierwotnie z naszych lokalnych lasów mieszanych bukowych. Zimozielona krzewinka o różnobarwnych kwiatach i maksymalnej wysokości 30 cm. Z pięciu gatunków występujących w przyrodzie dwa są bardzo częste w uprawie:

- barwinek pospolity lub inaczej barwinek mniejszy gatunek rodzimy, naturalnie występujący na terenie Polski. Najczęściej spotykany jest na skraju lasów, przy starych pomnikach, na starych cmentarzach. Stosowany jest, jako roślina okrywowa pod koronami drzew gdzie wprowadza odrobinę radości bujnym liściem i pięknym kwiatem. Osiąga wysokość rośliny to 10- 15 cm. Liście i kwiaty nieduże ok. 2,5 cm. Jest całkowicie mrozoodporny.

- barwinek większy osiąga maksymalną wysokość 30 cm, liście do 5 cm długości, w bezśnieżne zimy może przemarzać.

Barwinki uprawiane są jako rośliny lecznicze i ozdobne. Wyselekcjonowano wiele odmian barwinka: pstrolistnych, pełnokwiatowych, oraz o różnym wybarwieniu kwiatów (od fioletowo-niebieskich przez niebieskie i różowe do białych). Kwitną od marca do czerwca, a niektóre odmiany powtarzają kwitnienie w sierpniu. Tę zaletą barwinka jest to, że wykorzystuje się go w farmacji, lecz nie używa się go w ziołolecznictwie gdyż jest rośliną trującą.

Aktywne filtry

Uprawa i pielęgnacja

Barwinek pospolity wymaga niewiele, jest to roślina wieloletnia. Preferuje glebę wilgotną, żyzną i próchniczą o odczynie lekko kwaśnym idealnie znosi zacienienie. Sprawdza się w skalnych ogrodach, w miejskiej zieleni jako roślina zadarniająca, dobrze rośnie w pojemnikach na balkonach i tarasach. Barwinek wytwarza długie pędy, które wiją się po ziemi. Ta prawie doskonała roślina okrywowa dobrze znosi deptanie i zanieczyszczenie środowiska oraz okresowe susze. Barwinki najlepiej sadzić wiosną, ponieważ zimozielone liście roślin, które jeszcze się nie zapuściły, są podatne na uszkodzenia spowodowane przez mróz. Wcześniej należy oczyścić glebę z chwastów korzeniowych, takich jak perz. Gleby ubogie w składniki odżywcze można wzbogacić kompostem. Przycinanie pędów podczas sadzenia sprzyja rozkrzewianiu i tym samym zapewnia lepsze pokrycie gleby. Zarówno duże, jak i małe byliny radzą sobie lepiej, jeśli każdej wiosny między roślinami zostanie rozsypana cienka warstwa dojrzałego kompostu.

Jak rozmnożyć sadzonki barwinka?

Barwinki można bardzo łatwo rozmnażać za pomocą odgałęzień – wiosną wystarczy usunąć ukorzenione pędy boczne. Rozmnażanie przez sadzonki jest również bardzo proste- wystarczy usunąć liście z dolnej części pędów powstałych w wyniku przycinania i umieścić je w wilgotnej, próchnicznej glebie w zacienionym miejscu.

Gdzie posadzić- zastosowanie barwinka w ogrodzie?

Duże i małe barwinki są bardzo ładnymi i mocnymi roślinami okrywowymi do miejsc zacienionych i do sadzenia pod drzewami, nawet na publicznych terenach zielonych. Najpiękniej wyglądają w połączeniu z wysokimi bylinami cienistymi. Kwitnące na niebiesko rośliny okrywowe o ciemnozielonych, błyszczących liściach tworzą wiosną piękne tło dla żółtych żonkili. Barwinek mały nadaje się również do sadzenia pod krzewami o niskiej konkurencji, takimi jak oczar czy dereń kwiatowy, gdyż nie powoduje silnego ucisku korzeni. Barwinek duży rośnie bardzo bujnie, potrzebuje więc u swego boku partnerów, którzy wiedzą, jak się wyróżnić np. w paprocie. Pięknie wygląda również posadzony w kępkach wiosennych kwiatów cebulowych. Barwinki większe należy stosować w ogrodzie z pewną ostrożnością- szczególnie dzikie gatunki mają tendencję do zarastania w odpowiednich miejscach i mogą całkowicie zdominować mniejsze byliny i drzewa.

Polecane odmiany barwinków

  • Barwinek pospolity Variegata - ma pstre jasnozielone, biało-żółto obrzeżone liście.
  • Barwinek pospolity Illumination - odmiana o jaskrawo żółtych z zieloną krawędzią liściach.
  • Barwinek pospolity Atropurpurea - odmianę wyróżniają purpurowe kwiaty.
  • Barwinek pospolity Alba - białe kwiaty mogą pojawiać się kilka razy w roku.
  • Barwinek pospolity Moonlit - odmiana półpełnych niebieskich kwiatach, ma dużo mniejsze niż cały gatunek przyrosty roczne.
  • Barwinek pospolity Ralph Shugert - o skórzastych, błyszczących, ciemnozielonych z charakterystyczna cienką, nieregularną, białą obwódką liściach długości do 3,5 cm i jasnoniebieskich kwiatach o średnicy do 3cm.