Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 8,00 zł - 12,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Barwinek

Barwinek

 

Barwinek (Vinca)

Zimozielona krzewinka o niebieskich kwiatach i maksymalnej wysokości 30 cm. Z pięciu gatunków występujących w przyrodzie dwa są bardzo częste w uprawie:

  • gatunek rodzimy, naturalnie występujący na terenie Polski - barwinek pospolity (Vinca minor L.) lub inaczej barwinek mniejszy. Najczęściej spotykany jest na skraju lasów, przy starych pomnikach, na starych cmentarzach. Stosowany jest jako roślina okrywowa pod koronami drzew gdzie wprowadza odrobinę radości bujnym liściem i pięknym kwiatem. Docelowa wysokość rośliny to 10 - 15 cm. Liście i kwiaty nieduże ok 2,5 cm. Jest całkowicie mrozoodporny.
  • barwinek większy (Vinca major) osiąga wysokość 30 cm, liście do 5 cm długości, w bezśnieżne zimy może przemarzać.

Barwinki uprawiane są jako rośliny lecznicze i ozdobne. Wyselekcjonowano wiele odmian barwinka: pstrolistnych, pełnokwiatowych, oraz o różnym wybarwieniu kwiatów (od fioletowo-niebieskich przez niebieskie i różowe do białych). Kwitną od marca do czerwca a niektóre odmiany powtarzają kwitnienie w sierpniu. Barwinek wykorzystuje się w farmacji, lecz nie używa się go w ziołolecznictwie gdyż jest rośliną trującą.

     
 

Aktywne filtry

Polecane odmiany barwinków

  • Barwinek pospolity Variegata - ma pstre jasnozielone, biało-żółto obrzeżone liście.
  • Barwinek pospolity Illumination - odmiana o jaskrawo żółtych z zieloną krawędzią liściach.
  • Barwinek pospolity Atropurpurea - odmianę wyróżniają purpurowe kwiaty.
  • Barwinek pospolity Alba - białe kwiaty mogą pojawiać się kilka razy w roku.
  • Barwinek pospolity Moonlit - odmiana półpełnych niebieskich kwiatach, ma dużo mniejsze niż cały gatunek przyrosty roczne.
  • Barwinek pospolity Ralph Shugert - o skórzastych, błyszczących, ciemnozielonych z charakterystyczna cienką, nieregularną, białą obwódką liściach długości do 3,5 cm i jasnoniebieskich kwiatach o średnicy do 3cm.

Uprawa i pielęgnacja

Mało wymagająca roślina wieloletnia. Preferuje glebę wilgotną, żyzną i próchniczą o odczynie lekko kwaśnym. Sprawdza się w skalnych ogrodach, w miejskiej zieleni jako roślina zadarniająca, dobrze rośnie w pojemnikach na balkonach i tarasach. Barwinek wytwarza długie pędy które wiją się po ziemi i ukorzeniają się. Ta prawie doskonała roślina okrywowa dobrze znosi deptanie i zanieczyszczenie środowiska oraz okresowe susze. Poradzi sobie bez dodatkowego nawożenia, ale gdy koniecznie chcemy to zrobić to lepiej używać nawozów do roślin zielonych. Sadzonki barwinka najłatwiej pozyskać z podziału ukorzenionych pędów.