Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 11,00 zł - 15,00 zł

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pięciornik

Pięciornik

Pięciornik (Potentilla)

Roślina szeroko rozprzestrzenione na świecie licząca w zależności ujęcia systematycznego od 10 do 1350gatunków, która ma niesamowitą ilość zastosowań w lecznictwie.

Kłącze pięciornika zawiera garbniki, które są odpowiedzialne za zahamowanie biegunki. Ziele nieżycie przewodu pokarmowego. Dłuższe, regularne picie herbatki z pięciornika przyniesie ulgę przy zespole jelita wrażliwego, wrzodach na żołądku i dwunastnicy. Stosowany, zewnętrznie pomaga na skórę łojotokową, rozszerzone naczynia krwionośne czy rozszerzone pory, owrzodzenia, wypryski, trądzik różowaty oraz trudno gojące się rany. Odwar z pięciornika warto zastosować również do płukania przetłuszczających się włosów, które odświeży i nada połysk a dodatkowo nadadzą im delikatny brązowy odcień. Herbatka z pięciornika świetnie sprawdzi się jako płyn do płukania jamy ustnej – pomoże w stanach zapalnych dziąseł i gardła i przy parodontozie.

Pięciornik stosujemy również:

  • w stanach zapalnych żołądka i jelit
  • w krwawieniach przy wrzodach jelita grubego lub odbytnicy
  • w stanach zapalnych układu moczowego
  • wspomagająco w leczeniu hemoroidów
  • przy infekcjach, odparzeniach i stanach zapalnych miejsc intymnych, a także do irygacji pochwy oraz nasiadówek

Aktywne filtry

Gatunki najczęściej wybierane do hodowli

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa), pięciornik krwisty (Potentilla atrosanguinea) czy pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta) przeważnie zakwita w pierwszych tygodniach maja. Kwiaty mogą posiadać różnorodne barwy i kwitną aż do października. Pięciornik gęsi (Potentilla anserina) oraz pięciornik krzewiasty posiadają gęsty pokrój. Kwiaty są dość drobne, jednak licznie pojawiają się na pędach (szczyt kwitnienia przypada w czerwcu i lipcu). Roślina nadaje się na żywopłoty i może stanowić ciekawą dekorację niemal każdej aranżacji ogrodowej. Dużą, łączącą wszystkie gatunki pięciorników zaletą jest łatwość uprawy oraz odporność rośliny na zanieczyszczenie środowiska. Dzięki temu pięciorniki mogą być i uprawiane na miejskich skwerkach lub w pobliżu ruchliwych ulic.

Najczęściej kwitną na biało i żółto, ale można je też spotkać w różowym, pomarańczowym, a nawet czerwonym ubarwieniu. Kwiaty pięciornika są niewielkich rozmiarów i uroczo wychylają się spomiędzy gęstych, zielonych gałęzi, gdy osiągną pełnię kwitnienia przykryją cały krzew.
Pięciornik żółty w Polsce najczęściej występujący w stanie dzikim, zwany też pięciornikiem kurze ziele, możemy spotkać pod innymi nazwami: pięciornik kurzyślad, panieński korzeń, pięciornik czteropłatkowy czy pięciornik leśny.
Pięciorniki "odmianowe" zwykle mają większe kwiatki i kwitną obficiej.

Warunki uprawy i pielęgnacja

Pięciornik jest krzewem ozdobnym z gatunku samowystarczalnych dlatego stanowi częsty, okrywowy element zieleni miejskiej. Warto go posadzić na słonecznym stanowisku, będzie kwitł bardziej obficie. Najbardziej odpowiednią dla niego jest gleba lekka i przepuszczalna. Krzewy są dość odporne na susze, jednak w przypadku przedłużającej się posuchy należy je podlewać. Pięciorniki powinno się systematycznie przycinać, ponieważ sprzyja to obfitszemu kwitnieniu i gęstszemu pokrojowi. Cięcia należy dokonywać wczesną wiosną najlepiej w marcu, skracając pędy o 1/3 wysokości. W przypadku starszych roślin, należy usunąć 1-2 najstarsze oraz suche pędy.
Pięciornik krzewiasty rozsiewa się sam, ale siewki bywają niepodobne do rośliny matecznej. Aby kwiaty zostały zapylone, w pobliżu muszą rosnąć przynajmniej dwa pięciorniki. Sadzonki pięciornika krzewiastego najlepiej ukorzeniać w maju lub czerwcu w lekkiej, przepuszczalnej ziemi. Najłatwiej pięciorniki krzewiaste rozmnaża się z odkładów.
Krzewy są rzadko atakowane przez choroby i szkodniki, a najgroźniejszymi są mączniak i przędziorek.