Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Robinia

Robinia

Robinia — Grochodrzew — Akacja

Robinia to rodzaj roślin z bardzo pożytecznej rodziny bobowatych. Obejmuje cztery gatunki drzew i krzewów, które naturalnie występują na skalistych terenach Ameryki północnej i Meksyku. Wszystkie gatunki zadomowiły się praktycznie na całym świecie i często są uważane za inwazyjne. Są to rośliny nie tylko ozdobne, są to rośliny pionierskie, wzbogacające glebę, są to rośliny bardzo miododajne, a ich drewno ma duże wartości użytkowe. Ich kwiaty i nasiona są również jadalne.

Najczęściej uprawiana w Polsce jest Robinia akacjowa, która występuje w różnych odmianach, a także robinia szczeciniasta i pośrednia.

Aktywne filtry

Podstawowe gatunki Grochodrzewu uprawiane w Polsce

Robinia akacjowarobinia pseudoacacia — to gatunek bardzo inwazyjny, dorastający w naszym kraju do 25m wysokości. Korona tych drzew jest dość nisko osadzona, przeważnie szersza u góry, a nawet parasolowata. Robinia akacjowa tworzy bardzo charakterystyczną głęboko bruzdowaną korę. U nasady nieparzysto pierzastozłożonych liści pojawiają się ostre ciernie. Liście robinii są długie, ułożone skrętolegle na pędach, złożone z 7 do 25 owalnych listków. Górna część blaszki liściowej jest zielona lub niebieskawozielona a dolna część jest szarozielona. Co ciekawe, wykonują ruchy fotonastyczne, w zależności od warunków świetlnych. Kwiatostany robinii są również bardzo charakterystyczne. Pojawiają się przeważnie od maja do czerwca. Roślina często powtarza kwitnienie. Wyrastają w kątach liści, są długie na ok. 20 cm, mają formę grona i złożone są nawet z 25 białych kwiatów motylkowych. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w formie długich strąków, które długo utrzymują się na drzewie.

Robinia szczeciniastarobinia macrophylla — najczęściej tworzy niskie drzewo lub krzew o nieregularnej i ażurowej koronie. Dorasta do 3 m wysokości i szerokości. Często roślina ta tworzy odrosty korzeniowe. Swoją nazwę zawdzięcza czerwonawej szczecince, która pojawia się na młodych pędach. Tak jak i robinia akacjowa, posiada zielone, złożone liście, jednak są one większe. Pojedyncze listki mają nawet do 5 cm średnicy. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty również motylkowe, zebrane w długie grona o długości do 20 cm. Co niezwykłe, kwiaty mają barwę różową i są większe od robinii akacjowej.

Robinia pośredniarobinia xambigua — Jest to mieszaniec robinii białej i lepkiej, powstały w Stanach Zjednoczonych. Kwitnie bardzo obficie, a kwiatostany są duże i bardzo gęste. Często pędy aż uginają się pod ich ciężarem. Jej kwiaty są różowe, ciemniejsze niż u robinii lepkiej.

Wymagania i uprawa Robinii

Robinie rosną dobrze zarówno na żyznych, jak i uboższych glebach, umiarkowanie wilgotnych lub suchych. Nie toleruje jednak tych stale wilgotnych i gliniastych. Wymaga gleb przepuszczalnych i dobrze napowietrzonych. Rośliny wytrzymują okresowe susze i są odporne na warunki miejskie i zasolenie gleby. Zasolenie negatywnie wpływa na kiełkowanie roślin. Jest wtedy wolniejsze. W starszym wieku są całkowicie mrozoodporne. Bardzo dobrze się regenerują, nawet po pożarach, a to dzięki grubej korze. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy uprawie, to wybór ciepłego i osłoniętego od wiatru miejsca, ponieważ robinia ma bardzo kruche gałęzie.

Odmiany robinii najczęściej uprawiane w Polsce

Do najbardziej popularnych pośród odmian robinii akacjowej, jest odmiana UMBRACULIFERA. Ceniona za zwartą i początkowo kulistą koronę, która z wiekiem staje się bardziej parasolowata. Jej symetryczny, regularny, kulisty kształt. który warto wspomóc poprzez przycięcie. Odmiana ta nie wytwarza kolców ani kwiatów. Przeważnie szczepiona na wysokim pniu. Szczególnie popularna jest w zieleni miejskiej, gdzie sadzona jest wzdłuż ulic. Można ją również wykorzystać w ogrodzie jako soliterowy okaz lub sadzić wzdłuż ogrodzeń, lub podjazdów.

Bardzo ciekawa jest robinia akacjowa FRISIA, której liście mają intensywnie żółtą barwę. A jej pędy i ciernie mają ciemnoczerwoną barwę, która pięknie kontrastuje z kolorem liści.

Niezwykle dekoracyjna, dzięki jej powyginanych i pokręconych pędach jest odmiana LACE LADY (TWISTY BABY). Nie tylko jej pędy są pokręcone, ale również jej liski, które są węższe i dłuższe niż u gatunku. Dorastająca do 6 m wysokości i prawie pozbawiona cierni.

Zastosowanie Robinii w ogrodzie i nie tylko

Dzięki dużej liczbie tak dekoracyjnych odmian, robinię można bardzo łatwo wkomponować do ogrodu. Sprawdzą się zarówno sadzone pojedynczo jako solitery, jak i w towarzystwie innych roślin ozdobnych. Odmiany o pokręconych pędach lub żółtych liściach bardzo efektownie wyglądają na tle ciemnozielonych roślin iglastych.

Robinia jest rośliną wybitnie miododajną, ma właściwości lecznicze, a pozyskiwane z niej drewno ma wysoką twardość. Wykorzystywane jest szeroko przy produkcji narzędzi, mebli, a nawet konstrukcji budowlanych. Jest bardzo wytrzymałe. Ma również wysoką wartość energetyczną i nie wytwarza sadzy podczas spalania.