Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Goździk

Goździk

Goźdzki

Rodzina goździków i jest szeroko rozpowszechniona w Europie i Azji. Jego nazwa rodzajowa Dianthus jest pochodzenia greckiego i oznacza kwiat bogów. Krótkowłose, delikatne łodygi goździka rozgałęziają się tylko u podstawy i mają od 10 do 40 centymetrów wysokości. Jego naziemne pędy i pełzające łodygi dają luźny, podobny do trawnika wzorzec wzrostu. Bylina bez problemu zimuje w naszych szerokościach geograficznych. Łodygi goździka pokryte są kilkoma wąskimi, szarozielonymi liśćmi. Kiedy kwiaty są jeszcze zamknięte, na pierwszy rzut oka można je pomylić z trawą. Liście liniowe mają około dwóch do trzech centymetrów długości i są ułożone naprzeciwlegle na łodydze. Dianthus ma do czterech kwiatów na krótkich szypułkach na końcach łodyg, które pojawiają się od czerwca do końca sierpnia. Każdy kwiat składa się z pięciu ząbkowanych płatków o długości około 1 centymetra. Mają kolor od różowego do purpurowo-czerwonego. Niektórzy ludzie wyczuwają subtelny zapach.

Aktywne filtry

Uprawa goździków

Goździk preferuje suche, pełne słońce. Dobrze nadają się żwirowe i kamieniste powierzchnie, które szybko się nagrzewają. Im bardziej otwarta i cieplejsza przestrzeń, tym bardziej komfortowo czuje się ta bylina. Gleba pod goździki powinna być dobrze osuszona i nie podmokła, w miarę możliwości o kwaśnym odczynie pH. Jednak Dianthus jest również bardzo tolerancyjny wobec gleb wapiennych. Ponieważ goździk nie toleruje nadmiernego podlewania, gleba bogata w próchnicę i składniki odżywcze powinna być rozcieńczona żwirem lub piaskiem podczas sadzenia. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, goździk jest podatny na choroby grzybowe, takie jak mączniak czy szara pleśń. Może pojawić się duża liczba mszyc, zwłaszcza na świeżo porośniętych łodygach. Można je łatwo usunąć z gałęzi za pomocą papieru kuchennego.

Gdzie sadzić Goździki?

Aby delikatne byliny dawały piękny efekt z dużej odległości, wskazane jest sadzenie ich w większych grupach. Podczas sadzenia w doniczkach ważne jest stworzenie odpowiednio wysokiej warstwy drenażowej. Ze względu na swoje naturalne występowanie goździk świetnie nadaje się do ogrodów skalnych, żwirowych i torfowiskowych oraz może być zasiedlany na suchych zboczach. Dobrze czuje się również w doniczkach z odpowiednio ubogim w składniki odżywcze podłożem. Pięknymi kwitnącymi partnerami dzwonki o niebieskich kwiatach. Różne rodzaje goździków można również dobrze ze sobą łączyć.