Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 18,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Ligustr

Ligustr

Ligustr — idealna roślina na żywopłot

Ligustr jest rodzajem roślin należących do rodziny oliwkowatych. Rodzaj ten obejmuje ponad 40 gatunków, z których większość naturalnie występuje w Azji. Najbardziej popularnym i najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem w Polsce jest ligustr pospolity, jedyny dziko rosnący w naszym kraju. Rośliny te najczęściej rosną w formie gęstego krzewu, doskonale znoszącego cięcie, dlatego jest jednym z gatunków najczęściej wykorzystywanym do tworzenia żywopłotów. Ligustry posiadają wydłużone, jedne zaostrzone, inne zaokrąglone liście, skórzaste i błyszczące. U niektórych gatunków są sezonowe, a u innych zimozielone. Osiągają one nawet do kilku m wysokości, jednak systematycznie przycinane zagęszczają się i możemy go łatwo, bez szkody dla rośliny ograniczać. Kwitną od czerwca do lipca na biało. Kwiaty, kształtem przypominają kwiaty lilaka, zebrane są również w niewielką wiechę. Kwiaty wydzielają słodkawy, przyjemny zapach. Jesienią w miejscu kwiatów pojawiają się czarne, kuliste owoce, niestety trujące dla ludzi.

Aktywne filtry

Wymagania Ligustra

Jest to roślina o bardzo małych wymaganiach. Oczywiście najlepiej rośnie na żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach, jednak dobrze radzi sobie w tych bardziej piaszczystym i mniej wilgotnych. Odporne są na zanieczyszczenie powietrza, dlatego bardzo dobrze radzą sobie w warunkach miejskich, dlatego tak często możemy spotkać obwódki, żywopłoty z tej właśnie rośliny na skwerach, czy placach miejskich. W ostatnich latach popularność Ligustra pospolitego spada, ze względu na opadające liście zimą. Tworzone z niego żywopłoty stają się ażurowe i nie spełniają już swej funkcji. Jest to też spowodowane sprowadzaniem nowych gatunków roślin zimozielonych, które coraz lepiej radzą sobie w naszym klimacie.

Pielęgnacja ligustru i przycinanie

Żywopłoty tworzy się sadząc rośliny blisko siebie, początkowo należy je ściąć mocno, aby były zagęszczone od samej nasady. Później cięcie wykonuje się regularnie, aby zachować jego kształt. Ten sam sposób przycinania tyczy się również form geometrycznych i topiar. Oprócz ligustru pospolitego gatunkiem wykorzystywanym do tworzenia strzyżonych form jest ligustr jajolistny, inaczej zimozielony. Nie rośnie on jednak tak intensywnie jak pospolity i osiąga dużo mniejsze rozmiary.

Odmiany Ligustra pospolitego

Wyróżniono wiele odmian tego gatunku — Ligustrum vulgare, które mają większe walory dekoracyjne i mogą być wykorzystane w kompozycjach ogrodowych w różny sposób. Kilka odmian zasługuje na szczególną uwagę. Odmiana AUREUM o żółtych liściach i powolnym wzroście, ARGENTEOVARIEGATUM o pstrych, żółto-zielonych liściach, LODENSE o zielonych listkach, przebarwiających się jesienią na fioletowo. Ze względu na niewielkie wymagania oraz mnogość odmian i zastosowań, na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu.