Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Miodunka

Miodunka

Miodunka

Miodunka pochodzi z lasów i gór Europy i zachodniej Azji. Nazwa miodunka pochodzi od łacińskiego słowa „pulmo” – płuco. Wskazuje na podobieństwo liści do płuc, dlatego w przeszłości dzika bylina była stosowana w leczeniu chorób płuc. Obecnie właściwości lecznicze prawdziwej miodunki lekarskiej są kontrowersyjne. Większość odmian kwitnie od marca do maja. Miodunki rzadko rosną wyżej niż 20 do 30 centymetrów i powoli rozprzestrzeniają się przez kłącza. Ich liście i łodygi są przeważnie owłosione. Między marcem, a majem miodunki mają czerwone, fioletowe, niebieskie i rzadko białe kwiaty, które są ułożone na końcach w spiralne grona. Pojedyncze kwiaty mają kształt lejka. Niektóre gatunki zmieniają kolor kwiatów w okresie kwitnienia. W zależności od odmiany liście są całkowicie zielone, nakrapiane na biało lub prawie całkowicie srebrzystoszare.

Aktywne filtry

Uprawa Miodunki

Wiosenne kwiaty preferują miejsce pod krzewami liściastymi lub drzewami, ponieważ mają tu wystarczająco dużo światła, aby wiosną wykiełkować. Chociaż większość gatunków radzi sobie w cieniu, kwitnienie jest wtedy często nieco skromne. Miodówka jest bardzo oszczędna, jeśli chodzi o glebę, a większość gatunków rozwija się również na glebie ciężkiej lub glebie o wysokiej zawartości wapna. Miodówka jest dość podatna na mączniaka.

Gdzie posadzić Miodunkę

Jest doskonałą rośliną okrywową. Sadzona płasko, bardzo dobrze komponuje się z kwiatami cebulowymi jak np. tulipany . Dzwonki też będą odpowiednimi kompanami.
Dekoracja srebrzystych liści jest szczególnie efektowna w połączeniu z żółto-zielonymi liśćmi.