Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 24,00 zł - 40,00 zł

Wybierz Pojemnik

Wybierz Pojemnik

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa — Cortaderia — to jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych w naszych ogrodach.

Pochodzi z trawiastych stepów Ameryki Południowej. Jej nazwa łacińska Cortaderia selloana pochodzi od słowa Cortadera, które w języku hiszpańskim znaczy "nóż". Dlaczego? To ze względu na ostre jak brzytwa liście. Selloana pochodzi od niemieckiego botanika Friedricha Sellowa, który badał florę zwłaszcza Brazylii. Trawa pampasowa w swej ojczyźnie jest rośliną inwazyjną, wypierającą inne gatunki ze swego otoczenia. My jednak nie musimy się o to martwić. Nasz klimat jest zbyt ostry, aby mogły się w swobodny sposób rozprzestrzeniać. Trawa pampasowa tworzy duże kępy długich i szerokich liści, które przewisają na końcach przypominając zieloną fontannę. W zależności od odmiany, w czasie kwitnienia dorasta nawet do 4 m wysokości. W obrębie gatunku wyróżniamy kilka odmian, różniących się wysokością, wielkością kwiatów i ich barwą, u niektórych na liściach pojawia się też biała pręga. Najbardziej popularne w Polsce są odmiany o białych i różowych kwiatach. Kwiatostany pojawiają się na roślinach latem lub jesienią i są wręcz gigantyczne. Zapewniając im dobre warunki, mogą osiągnąć nawet ponad 50 cm długości. W naszej ofercie często pojawia się różowa trawa pampasowa i biała. W ostatnich latach są one bardzo poszukiwane, ze względu na szerokie zastosowanie, nie tylko w ogrodzie.

Aktywne filtry

Trawa pampasowa — piękna i szlachetna

W ogrodzie trawa pampasowa prezentuje się niezwykle dekoracyjnie. Warto ją więc posadzić w wyeksponowanym miejscu. Te trawy warto sadzić przy budynkach lub ogrodzeniach tam, gdzie będą miały ciepło i będą osłonięte od wiatru. Odwdzięczy się nam pięknymi puszystymi kwiatostanami, które zdobią nie tylko ogród, ale mogą być wykorzystane również na kwiat cięty. Od jakiegoś czasu, jej pióropusze stosuje się w kompozycjach florystycznych, idealnie wpasowują się w romantyczny styl boho i do dekoracjii ślubnych.

Jak sadzić trawę pampasową.

Sadząc trawę, musimy jej zagwarantować sporo miejsca, ponieważ w dość szybkim czasie osiąga spore rozmiary. Miejsce do uprawy trawy pampasowej powinno być w słoneczne i zaciszne. To jednak nie wszystko. Jest to roślina dość wymagająca w naszych warunkach. Trawa pampasowa powinna mieć przygotowane specjalne podłoże. Gleba powinna być luźna i przepuszczalna, a na dole musi mieć drenaż. Można dać domieszkę piasku lub żwiru. Drenaż jest po to, aby w korzeniach trawy pampasowej zbyt długo nie utrzymywała się woda, bo to może spowodować gnicie korzeni. Aby rozluźnić glinę, można pomieszać ją z odkwaszonym torfem lub piaskiem.

Trawę pampasową najlepiej jest sadzić wiosną lub wczesnym latem. Pozwoli to dobrze się jej zakorzenić przed zimą, a dodatkowo mocna, dobrze odżywiona trawa, będzie miała większe kwiatostany.

Dołek do sadzenia należy wykopać na głębokość około 40-50 cm. Przed sadzeniem roślinę należy dobrze podlać, można też na chwilę zanurzyć ją w wodzie. Następnie trawę dajemy do dołka i otwór uzupełniamy ziemią zmieszaną z torfem lub piaskiem. Po posadzeniu przez kilka tygodni doglądamy trawę i w razie potrzeby podlewamy. Po posadzeniu należy zastosować nawóz, najlepiej taki o wydłużonym działaniu.

Przycinanie trawy pampasowej

Trawę pampasową należy przycinać raz w roku na wiosnę, gdy zaczną się ukazywać zalążki nowych liści.

Przycinanie jest bardzo ważne, ponieważ zaschnięte liście z ubiegłego roku ograniczałyby wzrost tych nowych. Ponadto trawa brzydko by wyglądała, gdy nowe zielone liście byłyby pomieszane z zaschniętymi z ubiegłego roku. Liście trawy pampasowej są bardzo ostre. Pracując przy niej, należy zawsze zakładać rękawice.

Jak zimować trawę pampasową

Trawa pampasowa nie jest całkowicie mrozoodporna. Jednym z warunków dobrego zimowania jest to, aby nie miała zimą zbyt mokrego podłoża w korzeniach. nawet -5 stopni przy wilgotnej glebie, może spowodować gnicie korzeni. W tym celu przed sadzeniem musimy zrobić naprawdę grubą warstwę drenażu. Najlepiej, gdyby była sadzona na lekkim wzniesieniu, gdzie nie ma ryzyka, że woda w zimie będzie się długo utrzymywała w korzeniach. Dodatkowo dzięki drenażowi możemy ją spod rośliny odprowadzić. Gdy tak zostanie posadzona, możemy pomyśleć o jej okrywaniu. W listopadzie, gdy łodygi już wyschną, należy związać sznurkiem górną jej część. Na wysokości około jednego metra można ją ściąć, a ścięte liście wykorzystać do okrycia. Na dolnej należy rozłożyć warstwę słomy lub suchych liści, a następnie ułożyć ścięte liście lub gałązki iglaste. Całość owijamy agrowłókniną, tworząc swego rodzaju namiot. Niektórzy ogrodnicy stosują folię, aby w zimie w czasie dużych opadów odprowadzić wodę z dala od korzeni, aby ich nie zalewała. Decydując się na takie okrywanie, należy zostawić otwory, aby pod osłonę docierało świeże powietrze i aby wymiana powietrza była możliwa. W czasie wyjątkowo dużych mrozów można trawę obsypać śniegiem, co dodatkowo ją ochroni przed mrozem. W ten sposób zabezpieczona trawa pampasowa powinna wytrzymać zimowe spadki temperatury.

Uprawa trawy pampasowej w donicy.

Trawa pampasowa może rosnąć nie tylko w ogrodzie, ale również w donicy na balkonie, czy też tarasie. Donica jednak musi być dość duża, minimum 50 litrowa. Powinna mieć otwory, aby nie gromadziła się w niej woda. Nawet w donicy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drenażu. W tym celu na dnie donicy można zastosować keramzyt. Po posadzeniu powinniśmy pamiętać o nawożeniu. Najodpowiedniejsze będą nawozy długo działające 5-6 miesięczne zastosowane wiosną. Regularne podlewanie jest szczególnie ważne w lecie i jesienią, gdy liście są już duże i przez to parowanie większe. Na zimę trawę pampasową w donicy przechowujemy w jasnym chłodnym pomieszczeniu. Co 2-3 lata trawę trzeba przesadzić do większej donicy lub podzielić karpę na cztery części i albo posadzić ją ponownie w donicy w świeżym już podłożu, albo do gruntu, pamiętając jednak o wszystkich zasadach opisanych wcześniej.