Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 9,00 zł - 12,00 zł

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Dziewanna

Dziewanna

Dziewanna (Verbascum)

Dziewanna obejmuje dużo ponad 300 gatunków z których liczne uprawiane są dla okazałych kwiatostanów lub jako rośliny lecznicze. Rośliny z tego rodzaju zasiedlają głównie otwarte i suche miejsca, oraz tereny skaliste i piaszczyste. Zwykle są to rośliny dwuletnie lub byliny osiągające do 3 m wysokości, ale bywają wśród nich gatunki jednoroczne i niewielkie krzewy. Liście dziewanny są eliptyczne, mają pofalowane brzegi i są owłosione. Kwiaty najczęściej są żółte, rzadziej białe, brązowe, fioletowe. Zebrane na szczycie pędu w wydłużone grona lub nibykłosy. Kwitną długo , dzięki czemu są piękną ozdobą ogrodu od późnej wiosny do późnego lata. W Polsce występuje w stanie naturalnym 8 gatunków dziewanny, w tym: dziewanna pospolita (Verbascum nigrum), dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum), dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus), dziewanna kutnerowata (Verbascum phlomoides).

Aktywne filtry

Dziewanna ma właściwości lecznicze które znane są od starożytności, ceniona jest zwłaszcza za skuteczność w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych (łagodzi suchy kaszel i zmniejsza ból gardła). Dziewanna wykazuje działanie rozluźniające i przeciwbólowe. W zielarstwie najczęściej używa się dziewannę wielkokwiatową i dziewannę drobnokwiatową. Korzeń dziewanny bywa stosowany w mieszankach ułatwiających zasypianie oraz w mieszankach w ostrych stanach zapalnych płuc. Liść i ziele dziewanny najczęściej jest używane w formie nalewki lub suszu, czasami łączy się je z kwiatem. Z liści można robić herbatkę (np. na kaszel), ale jest w niej dużo miniaturowych włosków które mogą podrażniać gardło. Zielarze amerykańscy polecają liść do palenia w formie kadzidełka lub papierosów. Z kwiatów dziewanny robimy: syropy, nalewki, napary oraz słynny olej do bolących uszu ze świeżych kwiatów dziewanny. Żywica która zapachem przypomina wanilię działa przeciwzapalnie ale w dużych ilościach ma działanie odurzająco-nakrotyczne.

Ciekawostka: Nasiona tych roślin cechują się zachowywaniem zdolności do kiełkowania nawet przez ponad 100 lat.

Chociaż większość dziewann ma wystarczająco dekoracyjny wygląd to poleca się do uprawy mieszańce ozdobne o rzadkich kolorach kwiatów i niskiej budowie przystosowanych nawet do małych ogrodów lub do uprawy w pojemnikach dziewanna ogrodowa (Verbascum X hybrida).

Polecane odmiany dziewanny:

Rosie - tworzy dużą rozłożystą rozetę srebrzysto-zielonych liści z której wyrastają liczne łodygi zwieńczone gronami różowych kwiatów

Plum smokey - z rozety o dużych, włochatych liściach, wyrastają proste i sztywne pędy zakończone gęstymi gronami ciemno-różowych kwiatuszków

Sugar plum - w czasie kwitnienia nad rozetą włochatych dużych liści wyrastają proste pędy zakończone zbitymi gronami fioletowych kwiatów. Roślina może być ozdobą rabaty kwiatowej i nadaje się do pojemników. Pędy można ścinać do bukietów. Kwiaty przywabiają motyle. Dorasta do 30 cm (przy kwitnieniu 55 cm). Kwitnie od sierpnia do października.

Honney Dijon - dość kompaktowa odmiana tworzy niskie, gęste rozety o wysokości 15-20 cm i 40 cm szerokości ze sztywnych, zielonych, nieco szorstkich i owłosionych, lancetowatych liści o wyrazistej fakturze nerwów. Pędy kwiatowe (do 45 cm) wyrastają z rozety i zakończone są wyprostowanymi, długimi kwiatostanami, złożonymi z brzoskwiniowo-miodowych kwiatów, ozdobionych fioletowym oczkiem. Kwitnie obficie od późnej wiosny do późnego lata.

Dark Eyes karłowa odmiana od czerwca do sierpnia zdobiona efektownymi wielobarwnymi kwiatami. Kwiaty są duże kremowo-żółte z wyraźnym kasztanowym środkiem. Wydają bardzo przyjemny zapach, dzięki czemu są atrakcyjne dla motyli.

Dziewanna ogrodowa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza gęstą niską rozetę liściową, z której w następnym sezonie wyrasta wysoki, silny, wyprostowany pęd, wysokości 100-130 cm (niekiedy nawet osiąga do 180 cm). Liście pokryte gęstym srebrzystym kutnerem (włoskami) u podstawy rośliny są duże, wyżej coraz mniejsze. Żółte kwiaty rozwijają się kolejno, zaczynając od najniższych na pędzie.dobrze tolerują niedostatek wody i palące słońce. Wysokie strzeliste pędy sprawiają, że dominuje ona w każdej kompozycji. Nadaje się do ogrodów zakładanych na piasku i żwirowych. Sprawdza się też w sąsiedztwie nowoczesnej architektury. Może rosnąć jako soliter wyeksponowana na jednolitym tle, lub w kompozycjach z innymi mało wymagającymi gatunkami.

Wymagania i uprawa

Dziewanna najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, ubogiej w składniki pokarmowe (nawet na piasku), w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. By dobrze rosnąć nie potrzebuje nawożenia i jest w pełni mrozoodporna. Dziewanna ogrodowa nie powinna mieć aż tak jałowych stanowisk i można ją zasilać nawozem mineralnym, oraz zaleca się ją okrywać na zimę. Dziewanna jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, a największym dla niej zagrożeniem jest nadmiar wody. Dzięki palowym, głęboko sięgającym korzeniom roślina sama zadba o składniki pokarmowe oraz wodę i lepiej zniesie suszę niż zalanie. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion.