Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 9,00 zł - 12,00 zł

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Dziewanna

Dziewanna

Dziewanna

Dziewanna obejmuje dużo ponad 300 gatunków z których, liczne uprawiane są dla okazałych kwiatostanów lub jako rośliny lecznicze. Rośliny z tego rodzaju zasiedlają głównie otwarte i suche miejsca, oraz tereny skaliste i piaszczyste. Zwykle są to rośliny dwuletnie lub byliny osiągające do 3 m wysokości, ale bywają wśród nich gatunki jednoroczne. Liście dziewanny są eliptyczne, mają pofalowane brzegi i są owłosione. Kwiaty najczęściej są żółte, rzadziej białe, brązowe, fioletowe. Zebrane na szczycie pędu w wydłużone grona lub nibykłosy. Kwitną długo, dzięki czemu są piękną ozdobą ogrodu od późnej wiosny do późnego lata. W Polsce występuje w stanie naturalnym 8 gatunków dziewanny, w tym: dziewanna pospolita (Verbascum nigrum) , dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum), dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus) , dziewanna kutnerowata (Verbascum phlomoides) .

Dziewanna ma właściwości lecznicze które, znane są od starożytności, ceniona jest zwłaszcza za skuteczność w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych (łagodzi suchy kaszel i zmniejsza ból gardła). Dziewanna wykazuje działanie rozluźniające i przeciwbólowe. W zielarstwie najczęściej używa się dziewannę wielkokwiatową i dziewannę drobnokwiatową. Korzeń dziewanny bywa stosowany w mieszankach ułatwiających zasypianie oraz w mieszankach w ostrych stanach zapalnych płuc. Liść i ziele dziewanny najczęściej jest używane w formie nalewki lub suszu, czasami łączy się je z kwiatem. Z liści można robić herbatkę (np. na kaszel), ale jest w niej dużo miniaturowych włosków które, mogą podrażniać gardło. Zielarze amerykańscy polecają liść do palenia w formie kadzidełka lub papierosów. Z kwiatów dziewanny robimy: syropy, nalewki, napary oraz słynny olej do bolących uszu ze świeżych kwiatów dziewanny. Żywica która, zapachem przypomina wanilię działa przeciwzapalnie, ale w dużych ilościach ma działanie odurzająco-nakrotyczne.

Ciekawostka: Nasiona tych roślin cechują się zachowywaniem zdolności do kiełkowania nawet przez ponad 100 lat.

Aktywne filtry

Wymagania i uprawa

Dziewanna najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, ubogiej w składniki pokarmowe (nawet na piasku), w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. By dobrze rosnąć, nie potrzebuje nawożenia i jest w pełni mrozoodporna. Dziewanna ogrodowa nie powinna mieć aż tak jałowych stanowisk i można ją zasilać nawozem mineralnym, oraz zaleca się ją okrywać na zimę. Dziewanna jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, a największym dla niej zagrożeniem jest nadmiar wody. Dzięki palowym głęboko sięgającym korzeniom roślina sama zadba o składniki pokarmowe oraz wodę i lepiej zniesie suszę niż zalanie. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion.

Gdzie posadzić dziewannę?

Chociaż większość dziewann ma wystarczająco dekoracyjny wygląd, to poleca się do uprawy mieszańce ozdobne o rzadkich kolorach kwiatów i niskiej budowie przystosowanych nawet do małych ogrodów lub do uprawy w pojemnikach dziewanna ogrodowa .

Polecane odmiany dziewanny:

Rosie- tworzy dużą rozłożystą rozetę srebrzysto-zielonych liści z której wyrastają liczne łodygi zwieńczone gronami różowych kwiatów

Plum smokey- z rozety o dużych, włochatych liściach, wyrastają proste i sztywne pędy zakończone gęstymi gronami ciemno-różowych kwiatuszków

Sugar plum- w czasie kwitnienia nad rozetą włochatych dużych liści wyrastają proste pędy zakończone zbitymi gronami fioletowych kwiatów. Roślina może być ozdobą rabaty kwiatowej i nadaje się do pojemników. Pędy można ścinać do bukietów. Kwiaty przywabiają motyle. Dorasta do 30 cm (przy kwitnieniu 55 cm). Kwitnie od sierpnia do października.

Honey Dijon- dość kompaktowa odmiana tworzy niskie, gęste rozety o wysokości 15-20 cm i 40 cm szerokości ze sztywnych, zielonych, nieco szorstkich i owłosionych, lancetowatych liści o wyrazistej fakturze nerwów. Pędy kwiatowe (do 45 cm) wyrastają z rozety i zakończone są wyprostowanymi, długimi kwiatostanami, złożonymi z brzoskwiniowo-miodowych kwiatów, ozdobionych fioletowym oczkiem. Kwitnie obficie od późnej wiosny do późnego lata.

Dark Eyes- karłowa odmiana od czerwca do sierpnia zdobiona efektownymi wielobarwnymi kwiatami. Kwiaty są duże kremowo-żółte z wyraźnym kasztanowym środkiem. Wydają bardzo przyjemny zapach, dzięki czemu są atrakcyjne dla motyli.

Dziewanna ogrodowa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza gęstą niską rozetę liściową, z której w następnym sezonie wyrasta wysoki, silny, wyprostowany pęd, wysokości 100-130 cm (niekiedy nawet osiąga do 180 cm). Liście pokryte gęstym srebrzystym kutnerem (włoskami) u podstawy rośliny są duże, wyżej coraz mniejsze. Żółte kwiaty rozwijają się kolejno, zaczynając od najniższych na pędzie, dobrze tolerują niedostatek wody i palące słońce. Wysokie strzeliste pędy sprawiają, że dominuje ona w każdej kompozycji. Nadaje się do ogrodów zakładanych na piasku i żwirowych. Sprawdza się też w sąsiedztwie nowoczesnej architektury. Może rosnąć jako soliter wyeksponowana na jednolitym tle lub w kompozycjach z innymi mało wymagającymi gatunkami.