Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 220,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Piwonia

Piwonia

 

Piwonia (paeonia)

Piwonia jest niesamowicie piękną byliną o dużych kwiatach. Są są one różnokolorowe i często pachnące. Kwiaty piwonii co roku rozkwitają późną wiosną, lub wczesnym latem, by zapierać dech w piersiach, i czarować swoim wyglądem. Piwonie bylinowe są łatwe w uprawie i doskonale wkomponowują się do współczesnych ogrodów. Najczęściej uprawiane piwonie w naszych ogrodach to piwonia chińska i piwonia lekarska. Wszystkie nie przekraczają 1 m wysokości. Ogrodowe odmiany piwonii wyróżniają się dużą różnorodnością. Występują w różnych kolorach od białego do bordowego. Bardzo poszukiwane są piwonie o żółtych kwiatach, piwonie o kwiatach pełnych i pustych, jak również tak zwane piwonie koperkowe . Ilość odmian można liczyć w setkach.

Jak uprawiać piwonie.

Gdzie sadzić piwonię?

Piwonie najlepiej rosną i kwitną w pełnym słońcu. W półcieniu też będą się rozwijały i kwitły, ale już nie tak intensywnie. Przyjmuje się, że piwonia do prawidłowego rozwoju potrzebuje co najmniej 6 godzin silnego słońca. Piwonie uwielbiają wilgotną i bogatą w składniki odżywcze gliniastą glebę organiczną. Główną zaletą gleby gliniastej jest to, że rośliny rosną większe i kwitnienie jest bardziej intensywne, ze względu na jej wysoką wartość odżywczą.

Piwonie należy sadzić gdy już nie ma ryzyka że wystąpią duże mrozy i gdy tylko gleba rozmarznie. Jesienią sadzimy na około 5 tygodni przed zamarznięciem gleby.

Przed posadzeniem piwonii należy dobrze przygotować podłoże. Jest to bardzo ważne w procesie uprawy piwonii. Najpierw gleba gdzie chcemy posadzić piwonie, musi być odpowiednio wyrównana i zdrenowana, aby po ulewnych deszczach woda swobodnie odpływała z rabaty. Po spulchnieniu ziemi należy wysadzić piwonię z doniczki, na głębokość 3-4 cm poniżej ziemi. Ta głębokość jest bardzo ważna ponieważ jeżeli piwonia zostanie posadzona zbyt głęboko pąki nie będą mogły się przebić przez ziemię i odbije się to na gorszym kwitnieniu.

Po posadzeniu należy obficie podlewać, aby dobrze namoczyć glebę. Liście pojawią się marcu-kwietniu i będą łatwe do zidentyfikowania, ponieważ są jaskrawoczerwone lub różowe. W miarę dojrzewania pędy będą rosły i zmieniały kolor na zielony. Pączki kwiatowe pojawią się później. W pierwszym roku większość sadzonek wytworzy 3-6 liści i 1-3 kwiaty. Piwonia będzie rosła, a po czterech lub pięciu latach będzie w pełni dojrzała. Obfite podlewanie co tydzień jest zwykle korzystniejsze dla piwonii niż lekkie podlewanie co kilka dni. 

Nawożenie i pielenie piwonii

Piwonie należy nawozić wiosną. Najlepiej jest zastosować nawóz uniwersalny. Nie ma sensu dochodzić ile użyć każdego pierwiastka, bo to zależy od rodzaju gleby. Potrzeba by wcześniej zrobić jej analizę aby poznać właściwe potrzeby. Raczej proponujemy kierować się ogólną wiedzą o żyzności lokalnej ziemi i tak na piaszczystych glebach trzeba nawozu zastosować więcej. Piwonie najlepiej rozwijają się na glebie o pH od 6 do 7.

Plewienie chwastów należy wykonywać ostrożnie aby nie uszkodzić ukrytych pod ziemią młodych kłączy. Najlepiej jest wyrywać chwasty ręcznie albo wczesną wiosną zanim piwonia wyjdzie z ziemi zastosować herbicydy. Należy stosować je ostrożnie aby nie pokryć środkiem pędów piwonii bo doprowadzi to do jej uschnięcia. W lecie można usuwać przekwitnięte kwiatostany, aby piwonia niepotrzebnie nie wysilała się na tworzenie nasion.

Jesienią, począwszy od końca sierpnia można usuwać pożółknięte liście. Jest to ważne ponieważ wszelkiego rodzaju choroby żyją w martwym materiale organicznym i mogą się niepotrzebnie namnażać.

Aktywne filtry