Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 1 150,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Piwonia

Piwonia

Piwonia- pochodzenie i historia wyjątkowej rośliny o wielu właściwościach.

Nazwa piwonii pochodzi od greckiego lekarza Paiana. Według legendy za pomocą piwonii leczył rany boga Plutona, które zadał mu Herakles w bitwie o miasto Pylos. Na całym świecie kwiat piwonii niesie ze sobą pozytywną symbolikę. W Chinach i Japonii reprezentuje bogactwo, kobiece piękno i miłość. Symbolika chrześcijańska kojarzy także peonię z obietnicą zbawienia. Pochodzenie piwonii w większości wywodzi się z Europy i Azji. Piwonia jest niesamowicie piękną byliną. Kwiaty piwonii co roku rozkwitają późną wiosną lub wczesnym latem, by zapierać dech w piersiach, i czarować swoim wyglądem. Piwonie bylinowe są łatwe w uprawie i doskonale wkomponowują się do współczesnych ogrodów. Najczęściej uprawiane piwonie w naszych ogrodach to piwonia chińska i piwonia lekarska. Większość nie przekracza 100 cm wysokości. Ogrodowe odmiany piwonii wyróżniają się dużą różnorodnością. Kolory kwiatów obejmują całe spektrum od białego do żółtego i od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego. Kształt kwiatu waha się od prostego złożonego do gęsto podwójnego. U niektórych odmian pręciki przekształcają się również w krótkie płatki, co nadaje kwiatom wygląd przypominający ukwiały. Niektóre odmiany mają silny zapach. Po okresie kwitnienia piwonie tworzą wyraźne, częściowo owłosione mieszki włosowe, w których ukryte są nasiona.

Aktywne filtry

Wymagania i uprawa piwonii- jak hodować piwonie?

W jakiej glebie należy sadzić piwonie i jak je sadzić?

Peonie są łatwe w uprawie jednak jest kilka zasad by stworzyć idealne warunki dla piwonii, by mogła cieszyć nas swoim urokiem. Kiedy sadzić peonie? Najlepszym czasem na sadzenie piwonii jest jesień, gdy już nie ma ryzyka, że wystąpią duże mrozy. Miejsce dla piwonii powinno znajdować się w słońcu. W półcieniu też będą się rozwijały i kwitły, ale już nie tak intensywnie. Przyjmuje się, że piwonia do prawidłowego rozwoju potrzebuje co najmniej 6 godzin silnego słońca. Piwonie uwielbiają wilgotną i bogatą w składniki odżywcze gliniastą glebę organiczną. Główną zaletą gleby gliniastej jest to, że rośliny rosną większe i kwitnienie jest bardziej obfite, ze względu na jej wysoką wartość odżywczą. Bardzo ważnym aspektem w uprawie piwonii jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Gleba dla piwonii musi być odpowiednio wyrównana i zdrenowana, aby po ulewnych deszczach woda swobodnie odpływała z rabaty. Po spulchnieniu ziemi należy wysadzić piwonię z doniczki, na głębokość 3-4 cm poniżej ziemi. Częstym błędem w uprawie jest zbyt głębokie sadzenie piwonii, ponieważ pąki nie mogą się przebić przez ziemię i odbije się to na kwitnieniu. Po posadzeniu należy obficie podlewać, aby dobrze namoczyć glebę.  Liście pojawią się marcu-kwietniu i będą łatwe do zidentyfikowania, ponieważ są jaskrawoczerwone lub różowe. W miarę dojrzewania pędy będą rosły i zmieniały kolor na zielony. Pączki kwiatowe pojawią się później. W pierwszym roku większość sadzonek wytworzy 3-6 liści i 1-3 kwiaty. Piwonia będzie rosła, a po czterech lub pięciu latach będzie w pełni dojrzała. Obfite podlewanie co tydzień jest zwykle korzystniejsze dla piwonii niż lekkie podlewanie co kilka dni. Nawożenie piwonii należy wykonywać wiosną. Najlepiej jest zastosować nawóz uniwersalny. Nie ma sensu dochodzić ile użyć każdego pierwiastka, bo to zależy od rodzaju gleby. Potrzeba by wcześniej zrobić jej analizę, aby poznać właściwe potrzeby. Piwonie najlepiej rozwijają się w glebie o pH od 6 do 7. Plewienie chwastów należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić ukrytych pod ziemią młodych kłączy. Najlepiej jest wyrywać je ręcznie, wczesną wiosną. W lecie można ciąć przekwitnięte kwiaty piwonii, aby roślina niepotrzebnie nie wysilała się na tworzenie nasion. Jesienią, począwszy od końca sierpnia, można usuwać pożółknięte liście. Jest to ważne, ponieważ wszelkiego rodzaju choroby żyją w martwym materiale organicznym i mogą się niepotrzebnie namnażać. Peonie są w pełni odporne na mróz. Więc zimowanie piwonii jest bezproblemowe. Jednak zabezpieczyć piwonie należy szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. Jak zwykle w przypadku bylin, wieloletnie piwonie chowają się do ziemi w zimnych porach roku i zimują w postaci bulw. Piwonie drzewiaste są narażone na pękanie podczas śnieżnych zim. Dlatego też, jako środek zapobiegawczy, jesienią należy luźno związać nieco łamliwe pędy roślin liną. W ten sposób mogą się wzajemnie wspierać.

Jak rozmnażać piwonie?

Piwonie wieloletnie można rozmnażać przez podział. Różne odmiany piwonii szczepi się wiosną na kawałkach korzeni bylin, a następnie umieszcza w doniczkach.

Choroby i szkodniki

Na glebach bogatych w próchnicę piwonie często cierpią na szarą pleśń, a na roślinie mogą również wystąpić różne choroby plamistości liści. Czasami może wystąpić zahamowanie wzrostu spowodowane przez nicienie, gdy nowo podzielona piwonia została posadzona w tym samym miejscu. Zjawisko to znane jest również jako zmęczenie gleby. Jeśli Twoja piwonia, która wkrótce zakwitnie, jest zamieszkana przez liczne mrówki, nie ma powodu do zmartwień: owady interesują jedynie sok cukrowy, którego rośliny często wytwarzają w tak dużych ilościach, że pąki dosłownie się sklejają.

Gdzie posadzić piwonie?

Piwonia jest jedną z najstarszych roślin ogrodowych w Europie i od wieków stanowi integralną część ogrodów przydomowych i klasztornych. Idealnie nadają się na słoneczne i częściowo zacienione rabaty wieloletnie. Piwonie w ogrodzie wiosną odgrywają główną rolę! Kiedy zakwitają puste jak i pełne kwiaty piwonii zachwycają ogromną paletą barw.

Piwonie drzewiaste najlepiej sadzić pojedynczo w ogrodzie przed domem lub grządce. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz także tworzyć nasadzenia grupowe. Piwonie drzewiaste można również łatwo zintegrować z ogrodami japońskimi. Odpowiednimi partnerami w ogrodzie w stylu azjatyckim są klon japoński i palmowy . Z jakimi roślinami możemy jeszcze łączyć peonie? Idealnie sprawdzą się do tego hosty.

Piwonie to także piękne kwiaty cięte, które długo stoją w wazonie. Obetnij łodygi kwiatowe, gdy dopiero zaczynają się otwierać.

Popularne gatunki i odmiany piwonii

Różnorodność urokliwych piwonii jest nie do opanowania. Intensywna hodowla zaowocowała setkami odmian. Dlatego podajemy tylko niewielki wgląd w gatunki i odmiany piwonii:

  • Paeonia lactiflora Sarah Bernhardt - ta historyczna piwonia osiąga wysokość nieco poniżej jednego metra, czas kwitnienia przypada na czerwiec, silnie pachnące białe kwiaty dorastają do wielkości około 20 cm
  • Paeonia lactiflora Bowl of Beauty - to bardzo atrakcyjna wizualnie japońska piwonia o pełnych kwiatach, bez zapachu, zewnętrzne płatki są w kolorze fuksji, płatki wypełniające są jasnożółte, osiąga wysokość prawie 60 cm
  • Paeonia Paula Fay - hybryda lactiflora z neonowo- różowymi kwiatami otwierającymi się w maju, wysokość wzrostu około 50 cm, kwiaty półpełne nie pachną
  • Paeonia Rocka - dziki gatunek piwonii drzewiastej dorasta do dwóch metrów wysokości, posiada lekko pachnące, białe kwiaty, które mogą być pełne lub niewypełnione, czas kwitnienia przypada na maj

W naszym sklepie internetowym znajdziecie bardzo liczne odmiany piwonii w przeróżnej kolorystyce oraz pokroju te bardziej popularne jak i odmiany kolekcjonerskie trudno dostępne...