Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 9,00 zł - 12,00 zł

Wybierz Pojemnik

Wybierz Pojemnik

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Guzikowiec

Guzikowiec

Guzikowiec — Cephalanthus — oryginalny i ozdobny

Jest to rodzaj roślin należący do rodziny Marzanowatych, która we florze Polski reprezentowana jest głównie przez rośliny zielne i byliny. Największe zróżnicowanie tej rodziny występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Typowym gatunkiem, jest Guzikowiec zachodni, pochodzący z Ameryki Północnej i Kuby. Rzadko spotykany krzew w Polsce, chociaż dzięki prężnie rozwijającej się branży ogrodniczej, możemy spotkać sadzonki guzikowca zachodniego w wielu punktach sprzedaży roślin. Największą ozdobą krzewu są jego białe, efektowne i kuliste kwiatostany.

Aktywne filtry

Jak wygląda guzikowiec zachodni?

Cephalanthus occidentalis to malowniczy i egzotycznie wyglądający krzew, który dorasta do 150 cm wysokości i podobnej szerokości. Z jego gałęzi wyrastają młode, czerwonawe pędy, na których pojawiają się piękne, eliptyczne, zielone liście opadające na zimę. Jesienią liście przebarwiają się na żółty kolor, co jest dodatkowym atutem. Dzięki temu, że pojawiają się na roślinie późno, bo w maju, jest ona mniej narażona na wiosenne przymrozki. Kwitnie od połowy lipca do początku września, na pędach jednorocznych. Wytwarza białe lub kremowe, niewielkie, rurkowate kwiaty zebrane w puszyste, kuliste kwiatostany o średnicy do 3 cm. Co ciekawe ich wygląd nie jest jedynym atutem. Pięknie pachną, a do tego są miododajne i przyciągają do siebie owady.

Wymagania guzikowca zachodniego

Guzikowiec naturalnie występuje na podmokłych terenach, dlatego dla dobrego wzrostu wymaga żyznej, piaszczysto-gliniastej i umiarkowanie wilgotnej lub wilgotnej gleby. Aby zapewnić mu rokroczne obfite kwitnienie, powinien być posadzony na ciepłym i słonecznym stanowisku. Posadzenie tego krzewu ozdobnego w cieniu spowoduje słabsze kwitnienie. Kolejną rzeczą, która zapewni roślinie obfite kwitnienie, jest cięcie krzewu. Ponieważ guzikowiec kwitnie na pędach jednorocznych, cięcie przeprowadzamy wiosną w marcu. Dzięki temu zabiegowi krzew zagęści się i obsypie cudownymi kuleczkami. Guzikowiec jest rośliną mrozoodporną, ale młode krzewy warto okrywać na zimę przez pierwszych kilka lat. Dobrym rozwiązaniem będzie również ściółkowanie wokół rośliny, co ograniczy parowanie wody z podłoża. W czasie upałów i suszy pamiętajmy o podlewaniu. Guzikowiec wykazuje również bardzo dużą odporność na choroby i szkodniki, co jest bardzo poszukiwane wśród roślin.

Zastosowanie guzikowca

Krzewy guzikowca najefektowniej wyglądają w czasie kwitnienia. Nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych, w kompozycjach z innymi roślinami i nad oczkami wodnymi. Pięknie będzie wyglądał również posadzony pojedynczo jako soliter. Aby uwydatnić i spotęgować efekt, możemy posadzić go w większej grupie lub jako niski, niestrzyżony żywopłot. Idealnie wpasowuje się zarówno w założenia naturalistyczne, jak i nowoczesne. Sadząc ten rzadko spotykany krzew ozdobny, na pewno stanie się jedną z największych ozdób w ogrodzie.