Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 17,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Trytoma

Trytoma

Co to jest Trytoma groniasta (kniphofia uvaria)?

Ozdobna bylina która od czerwca do października oferuje ogrodom wspaniałe kolory.  

Jeśli szukasz rośliny, która różni się od innych, aby uatrakcyjnić swój ogród to trytoma która pochodzi z południowo-wschodnich regionów Afryki jest idealnym kandydatem.
Egzotyczny wygląd wyróżnia ją na tle innych roślin w ogrodzie ("ma dar przyciągania uwagi") zarówno kształtem jak i kolorem kwiatów. Kwiatostan złożony jest z licznych, bardzo gęsto ułożonych obok siebie kwiatów, rozwijających się stopniowo od dołu do góry. Kwiaty mają podłużny, rurkowaty kształt. Barwa kwiatów różnych odmian trytomy groniastej oscyluje od limonkowej zieleni po intensywną czerwień.
Roślina może osiągnąć od 60cm do 80cm wysokości, i ma specyficzne wymagania: nie lubi terenów podmokłych a na zimę trzeba ją zabezpieczyć przed mrozami, posadzona w odpowiednim miejscu nie będzie sprawiała problemów. Regularne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów pobudza roślinę do dalszego kwitnienia.

Uprawa trytomy groniastej

Aby roślina prawidłowo się rozwijała powinniśmy pamiętać o kilku ważnych krokach: trytoma wymaga gleb przepuszczalnych i słonecznego miejsca (choć miejsce częściowo zacienione też się roślinie spodoba). Okrywajmy ją na zimę, wyższe mocniejsze egzemplarze można tylko związać. Martwe liście trytomy usuwamy dopiero wiosną po ustaniu przymrozków.
Nowe sadzonki możemy pozyskać wiosną, przez podział rośliny co najmniej czteroletniej. Nowe rośliny posadźmy w mieszance kompostu i żwiru. Aby trytoma miała siłę potrzebną do prawidłowego rozwoju zaleca się regularne podlewanie i znikome nawożenie.

Aktywne filtry