Kokornak
Kokornak wielkolistny- ogromne pnącze
Kokornak wielkolistny (aristolia macrophylla) nazywany Krzewem Szlacheckim. Jest to roślina pnąca, pochodzi z Ameryki Północnej i pierwotnie występuje w lasach górskich od Pensylwanii po Georgię i na zachód od Minnesoty i Kansas. Jest wieloletnim pnączem. Dzięki dużym liściom w kształcie serca, jest niepowtarzalny. Jest łatwą w pielęgnacji i odporną rośliną. Ze względu na szybki i pętlowy wzrost pnącze to bezwzględnie potrzebuje kraty, aby mogło rosnąć energicznie i wysoko nawet do 10 metrów i około 5 metrów szerokości! Aristolochia rośnie powoli w ciągu pierwszych kilku lat, a następnie do dwóch metrów rocznie. Gładkie, nagie pędy są początkowo uderzająco ciemnozielone, w drugim lub trzecim roku stają się szarobrązowe. Sercowate liście Aristolochii są ułożone naprzemiennie, błyszczą bogatą letnią zielenią i mają długość do 30 centymetrów. Późno opadają i czasami mogą przybrać złocistożółty kolor.
-
Kokornak wielkolistny
20,00 złSzybkorosnące, pnącze o ogromnych, zielonych liściach.Produkt chwilowo niedostępnyNiedostępny
Kokornak wielkolistny- uprawa
Aristolia macrophylla wymaga niewielkiej opieki w miejscu osłoniętym od wiatru na glebie bogatej w próchnicę, składniki odżywcze. Aristolochia preferuje miejsca półcieniste do zacienionych. Jeśli gleba jest wystarczająco wilgotna, miejsce może być również słoneczne. Roślinie należy zapewnić odpowiednio dużą konstrukcję, po której będzie mogła się wspinać. Pnącze lubi pożywną, dostatecznie wilgotną, lekko gliniastą glebę. Najlepszą porą na sadzenie Kokornaka jest wiosna. Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, dlatego w suche lata należy regularnie podlewać Aristolochię. Raz w roku możesz uzupełnić glebę kompostem. W przypadku młodych roślin skieruj świeże pędy do góry i od czasu do czasu należy je podcinać, by zagęścić roślinę.
Kokornak wielkolistny- jakie ma zastosowanie?
Kokornak zdobi kraty, ściany domów, większe drzewa, pawilony, altany, pergole i roztacza niemal tropikalną atmosferę. Dzięki dużym gęsto ułożonym liściom tworzy prawie nieprzejrzystą zasłonę i idealnie nadaje się jako osłona przed słońcem, ale sprawdzi się też, gdy chcemy zapewnić sobie trochę prywatności we własnym ogrodzie. Odpowiednimi towarzyszami dla konkornaka są: hortensje bukietowe, hortensje pnące, aralie japońskie i rododendrony.