Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 16,00 zł - 20,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Hakonechloa

Hakonechloa

Hakonechloa- japońska trawa ozdobna lubiąca cień

Jest niewiele traw ozdobnych, które dobrze radzą sobie w cieniu, jedną z nich jest właśnie Hakonechloa. Wyjątkowa trawa o barwnych, kolorowych liściach, swoje pochodzenie zawdzięcza Japonii.Ta wolno rozprzestrzeniająca się wieloletnia roślina tworzy luźne, niewielkie kaskadowe kępki. Jej łukowaty kształt z liśćmi skierowanymi w tym samym kierunku sprawia, że przypomina wodospad. Trawa hakonechloa rośnie stosunkowo wolno i może zająć trochę czasu, zanim się ustabilizuje. Ta niska trawa ozdobna nie jest inwazyjną rośliną. Kępy mogą ostatecznie osiągnąć 30 cm wysokości i około 40 cm szerokości, chociaż często pozostają mniejsze. Na różnorodność odmian wpływają warunki, w jakich roślina jest uprawiana.

Aktywne filtry

Hakonechloa- uprawa i pielęgnacja trawy

Barwa liści tej trawy ozdobnej zależna jest od miejsca, gdzie ją posadzimy. Najjaśniejsze żółto-złote liście uzyskamy w stanowisku częściowo zacienionym. W pełnym cieniu kolor liści nabiera mocnej, limonkowej zieleni. Gdy rośnie w pełnym słońcu w chłodnym letnim klimacie, liście przybierają jasno kremowy kolor. Niestety w gorącym klimacie hakonechloa ma tendencję do przepalania się w pełnym słońcu. Jesienią liście trawy przybierają kolor od pomarańczowego do czerwonawego, a następnie stają się jasnobrązowe. W przeciwieństwie do wielu innych traw ozdobnych, gatunek ten nie pozostaje w pozycji stojącej zimą, a obumiera. Od połowy do późnego lata między liśćmi pojawiają się małe, przewiewne kwiatostany, ale odmiany nie wytwarzają zdolnych do życia nasion. Hakonechloa macra wymaga bogatej w próchnicę, dobrze przepuszczalnej gleby żyznej. Najlepiej czuje się w ziemi równomiernie wilgotnej, zwłaszcza w początkowym okresie wiosennego wzrostu oraz w czasie upałów. Chociaż jest uprawiana w półcieniu, w chłodniejszym klimacie, może być sadzona w pełnym słońcu, ale nie będzie wyglądać tak okazale, jak w zacienionych miejscach. Młode kępy trawy warto okryć na zimę.

Hakonechloa- wyjątkowa trawa kaskadowa do każdego ogrodu

Złote i różnorodne odmiany trawy takie jak: AUREOLA, BENI KAZE, ALL GOLD, ALBOSTRIATA, STRIPE IT RICH rozjaśniają zacienione lub leśne ogrody. Kępy dekoracyjnych liści wyglądają równie dobrze jako pojedyncza roślina lub posadzone w większej grupie. Dobrze komponuje się z większymi, ciemnozielonymi lub niebiesko-listnymi roślinami, takimi jak hosty, paprocie czy iglaki. Hakonechloa sprawdzi się do tworzenia kompozycji kontrastowych z purpurowymi żurawkami, zielonej cętkowanej brunerze. Hakonechloa macra może być stosowana jako roślina okrywowa w miejscach zacienionych lub w pojemnikach. Sadząc ją w donicach. musimy zwrócić uwagę, że nie przezimuje ona w odsłoniętym pojemniku. Najlepiej zakopać pojemnik z trawą późną jesienią lub przenieść go do chłodnego, osłoniętego miejsca np. nieogrzewanego garażu. Roślina ozdobna, jaką jest hakonechloa wysmukła to wspaniały akcent w zacienionych ogrodach przy oczkach wodnych, u podstawy drzew lub wśród większych skał w ogrodzie skalnym. Posadzona na szczycie ściany lub tarasu, przez swój kaskadowy pokrój, będzie sprawiała wrażenie spływającego wodospadu. Jest doskonałym dodatkiem do ogrodu w stylu azjatyckim, może być wykorzystana do nadania nieco tropikalnego wyglądu w każdym ogrodzie. Wszystko zależy od naszych upodobań.