Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 19,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pora owocowania

Pora owocowania

Borówka

Borówka


Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum), borówka wysoka.

Borówka to mrozoodporny krzew, który wytrzymuje -30° C, nie wymaga więc okrywania przed zimą. Wyjątkiem są młode krzewy które w pierwszym roku uprawy należy okryć, w szczególności jeżeli nasadzenia dokonuje się jesienią. Gdy zapewnimy borówce odpowiednie warunki, to przez wiele lat będziemy cieszyć się zdrowymi jagodami.

Owoce borówki amerykańskiej to niewielkie, lekko spłaszczone jagody barwy ciemnoniebieskiej lub granatowej, bardzo smaczne, jędrne, dość soczyste, słodkie. Nadają się do bezpośredniego spożycia, do mrożenia i na przetwory: konfitury, soki, nalewki. Dość dobrze się przechowują i znoszą transport.

Zawierają witaminy: A, B, C, E oraz PP, i mikroelementy (cynk, potas, selen, miedź, magnez, żelazo, wapń, sód), oraz bardzo dużą ilość antyoksydantów.

Aktywne filtry

Właściwości borówki amerykańskiej:

Spożywając borówki pozytywnie wpływamy na wzrok, regulujemy trawienie, wspomagamy organizm w walce z miażdżycą oraz pasożytami jelitowymi. Owoce rośliny działają przeciwbiegunkowo, obniżają poziom złego cholesterolu oraz zwiększają poziom dobrego cholesterolu. Spożywanie owoców borówki nie grozi otyłością: 100 gram owoców borówki to zaledwie 57 kcal. Są też doskonałe dla diabetyków, ich indeks glikemiczny wynosi 55.

Wymagania i uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i zaciszne, o odczynie pH od 3,8 do 4,8. Jest krzewem wybitnie kwaśnolubnym, jeśli podłoże nie będzie odpowiednio kwaśne, wzrost roślin będzie zahamowany, owocowanie bardzo słabe. Wysoka zawartość próchnicy w glebie to ważny czynnik decydujący o wysokich plonach. Poziom wody gruntowej powinien być utrzymany na wysokości 35-60 cm przez cały okres wegetacji. W razie znacznego obniżenia się poziomu wody gruntowej, konieczne staje się podlewanie krzewów borówki.

Właściwe zakwaszenie gleby można uzyskać stosując kwaśny torf, siarkę lub trociny z roślin iglastych. Kwaśny torf ogrodniczy miesza się z glebą w stosunku 1:1. Zakwaszenia gleby wśród rosnących już krzewów dokonujemy w kilku terminach, stosując małe ilości siarki lub silnie zakwaszający nawóz siarczan amonu. Sprawdza się też specjalny nawóz do borówek lub szybko działający zakwaszacz gleby.

Krzewy borówki amerykańskiej sadzimy wiosną lub jesienią. Sadzenie borówki wiosną jest mniej ryzykowne, gdyż rośliny nie są narażone na przemarznięcie. Sadzonki borówki amerykańskiej wysadzane jesienią warto zabezpieczyć tak aby ochronić korzenie przed mrozem. "Kopczykowanie" uchroni podstawę pędów i wrażliwą bryłę korzeniową borówki przed przemarznięciem. Usypuje się kopczyk o wysokości ok 20cm. Możemy do tego użyć torfu, kory lub ziemi ogrodowej, liści, trocin. Zaleca się sadzenie krzewów dwu-trzyletnich, gdyż mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy, przyjmują się dobrze, a w następnym roku owocują. Odległość pomiędzy roślinami zależy od siły wzrostu odmiany oraz rodzaju gleby. W uprawie amatorskiej odstępy między rzędami powinny wynieść 2,5 m i 1 m w rzędzie. Zaleca się sadzić borówki około 5 cm głębiej niż rosły w szkółce. Po posadzeniu krzewy należy podlać.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej

Cięcie nie jest koniecznym zabiegiem, ale warto je wykonywać. Krzewy bez cięcia dają słabsze przyrosty z małą ilością pąków kwiatowych. Owoce drobnieją i plon spada. Najlepsze owocowanie mamy wtedy, gdy na roślinie są pędy 3 letnie, najwyżej 5-letnie.

Przez pierwsze 3 lata po posadzeniu cięcie borówki ogranicza się do usuwania pędów słabych i chorych. Intensywne ciecie wykonuje się dopiero po 4-tym roku. Usuwa się wówczas najstarsze pędy. Przeciętnie w dobrym krzewie powinno być 6-8 pędów głównych. Usuwa się także: zasychające, chore, uszkodzone, cienkie i zagęszczające środek krzewu pędy borówki.

Ciecie prześwietlające krzewów borówki wykonujemy na przedwiośniu, przed ruszeniem wegetacji. Można też wykonać cięcie letnie borówki, zaraz po zbiorze owoców.

Cięcie odmładzające borówek wykonujemy po 10-15 latach uprawy, wtedy gdy krzewy są już zbytnio zagęszczone i plon znacznie spada. Cięcie to wykonujemy na przedwiośniu, wycinając wszystkie pędy tuż przy ziemi. Wiosną wyrastają nowe pędy, z których zostawiamy kilka najmocniejszych, i choć w bieżącym roku nie uzyskamy owoców to jednak odmłodzona roślina w kolejnych latach będzie miała dużo większe owoce.

Ściółkowanie gleby rozdrobnioną i lekko przekompostowaną korą sosnową pomoże utrzymać wilgotną glebę i ograniczy wyrastanie chwastów. Pojawiające się między borówkami chwasty należy regularnie pielić.

Dobór odmian:

Choć borówka jest gatunkiem samopylnym to krzyżowe zapylenie między odmianami powoduje że owoców wiąże się więcej i są większe.

Odmiany dobierajmy tak by miały podobny termin kwitnienia.

Jeżeli jednak nie mamy miejsca w ogrodzie na co najmniej dwie odmiany, polecamy odmianę Bluecrop, lub Chandler które zapylą się same a plon jest zadowalający. Bluecrop i Chandler są bardzo dobrymi zapylaczami, kwitną dość długo (prawie 5 tygodni) i są w stanie zapylić odmiany tak wczesne jak i późne.

Borówki w zależności od rodzaju owocują od połowy lipca do końca września. Polecamy więc dobrać odmiany owocujące w różnych terminach, abyśmy mogli się cieszyć świeżymi owocami przez jak najdłuższy czas.

Wczesne: Duke, Bonus, Patriot, Spartan

Średnie: Bluecrop, Bluegold, Chandler,

Późne: Darrow, Nelson, oraz Pink Lemonade o różowych owocach.

Nawożenie borówki amerykańskiej

Najlepiej korzystać ze specjalnych, ekologicznych nawozów do borówek. Inne nawozy organiczne np. obornik mogą powodować zmianę odczynu gleby. Nawozy mineralne stosujmy zgodnie z instrukcją, najlepiej wiosną, a najpóźniej w lipcu.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami.

Borówkę poleca się do nasadzeń ekologicznych gdyż rzadko zapada na choroby. Ale gdy jednak się wydarzy to lepiej wyciąć porażone pędy niż stosować zabiegi chemiczne.