Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 8,00 zł - 12,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Runianka

Runianka

Runianka — Zimozielony dywan

Runianka to roślina z rodziny bukszpanowatych i tak jak bukszpan jest rośliną zimozieloną. W Polsce najczęściej uprawiana jest Runianka japońskapachysandra terminalis, pochodząca z Chin i Japonii krzewinka, która rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom. W naturalnym środowisku stanowi skład runa leśnego w lasach mieszanych. Stąd też jej nazwa. Osiąga 20-30 cm wysokości a rozrastając się, tworzy swego rodzaju darń. Należy pamiętać jednak, że w naszych warunkach jest to dość wymagająca roślina. Jak wygląda i jakie warunki należy spełnić, aby dobrze rosła? Dowiesz się niżej.

Aktywne filtry

Jak wygląda runianka japońska?

Tak jak już wcześniej pisaliśmy, runianka tworzy niską darń i jest doskonałą rośliną okrywową. Posiada ciemnozielone, mięsiste i skórzaste liście. Ułożone są w kształt rozety na pędzie. Kształt mają podłużny o grubo ząbkowanych brzegach. Tworzy podziemne rozłogi, które wyrastają dość blisko siebie, tworząc ładną gęstą darń. Kwiaty runianki japońskiej pojawiają się w maju. Na końcach pędów, wyrastają wyprostowane grona złożone z białych kwiatów. Kwiaty te są niepozorne, ale pachnące. Wydzielają przyjemny, słodki zapach. Kwiatostan Jest gęsty i bardzo ładnie kontrastuje na tle ciemnozielonych liści.

Wymagania runianki japońskiej

Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić przy uprawie runianki, jest stanowisko, które powinno być cieniste, lub lekko zacienione, dlatego idealnie nadaje się do nasadzeń pod koronami drzew. Jest jednak odmiana, której większa ilość promieni słonecznych sprzyja. Jest to odmiana VARIEGATA. Dzięki promieniom słonecznym jej liście stają się bardziej pstre, co sprawia, że ta odmiana jest jeszcze bardziej efektowna.

Najbardziej popularna i najładniejsza jest runianka GREEN CARPET, o żywozielonych liściach.

Gleba do uprawy runianki japońskiej powinna być lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna. Zbyt kwaśna i sucha gleba może spowodować chlorozę liści i ich zasychanie. Młode rośliny przez pierwsze lata powinny być podlewane. W okresie suszy nawet starsze rośliny należy nawadniać. Rośliny można ściółkować, co ograniczy parowanie wody latem. Runianka rosnąca na żyznym podłożu nie wymaga specjalnego nawożenia. Bardzo dobrze jednak reaguje na nawozy organiczne, takie jak kompost czy biohumus.

Runianka japońska należy do strefy mrozoodporności 6A, dlatego jest całkowicie odporna na niskie temperatury praktycznie na terenie całego kraju. Jedynym miejscem, gdzie wymaga okrycia, jest północno-wschodni kraniec Polski, czyli suwalszczyzna, nasz biegun zimna.

Zastosowanie runianki japońskiej

Tak jak już wspomnieliśmy, jest to roślina zadarniająca i używana jest właśnie do tego celu. W miejscach, gdzie pod koronami drzew rzadko co dobrze rośnie, radzi sobie nad wyraz dobrze. Runiankę japońską wykorzystać możemy na wiele sposobów. Sprawdzi się doskonale jako uzupełnienie rabat, bardzo ładnie podkreśla wygląd innych roślin, szczególnie tych o kolorowych liściach, lub kwitnących. Wspaniałym towarzystwem dla niej będą kwitnące, cieniolubne byliny jak np. niecierpki czy begonie. Pięknie też współgrają z kolorowymi funkiami. Można wykorzystać je w zacienionych, wypoczynkowych zakątkach ogrodu.

Sadzenie, rozmnażanie i cięcie runianki

Przygotowując miejsce dla runianki, powinniśmy pamiętać o wytwarzanych przez nią kłączach. dołek, w którym chcemy umieścić odpowiednią glebę, powinien być szerszy niż głębszy. Oprócz kłączy do jej rozmnażania możemy wykorzystać sadzonki zdrewniałe. Runianka dobrze się regeneruje po cięciu. Wycinamy jednak tylko zaschnięte lub zgniłe pędy, które są wynikiem nieodpowiedniej uprawy, lub wyborze nieodpowiedniego miejsca. Poniżej miejsca cięcia, roślina często wypuszcza kilka nowych pędów, a tym samym zagęszcza się. Odpowiednią rozstawą przy sadzeniu roślin będzie 4-5 sadzonek na 1 m kwadratowy.