Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 39,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Perukowiec

Perukowiec

Perukowiec — Cotinus — ozdobny i egzotyczny

Jest to rodzaj z rodziny nanerczowatych. Jego ozdobą są okrągłe liście i niesamowicie dekoracyjne, puszyste kwiatostany. Naturalnie rodzaj ten występuje w cieplejszych rejonach. Swoim zasięgiem obejmuje tereny od środkowej i południowej części USA i północnego Meksyku, poprzez południową Europę, aż po południowe Chiny i Japonię. Występują one na stanowiskach skalistych i suchych. Rośliny z tego rodzaju są najczęściej uprawiane jako rośliny ozdobne. Ich liście wykorzystywane są w garbarstwie do produkcji barwników. Najczęściej uprawiany w Polsce jest Perukowiec podolski. Co zrobić, żeby cieszyć się jego pięknem?

Aktywne filtry

Perukowiec podolski jak wygląda?

Jest to krzew dorastający maksymalnie do 5 m wysokości. Perukowiec posiada liście okrągłe, które wyrastają skrętolegle na pędzie. Kolor liści zmienia się w zależności od odmiany, co daje dużo więcej możliwości do jego wykorzystania. Barwa liści może być zielona, żółta, czerwono-brązowa, bordowa, a nawet purpurowa. Liście przebarwiają się jesienią, tworząc dodatkowy efekt estetyczny. Jednak to nie liście powodują, że jest on tak efektowny i dekoracyjny. Największą jego ozdobą są kwiaty. Perukowiec kwitnie obficie od maja do lipca. Kwiaty zebrane są w duże, puszyste kwiatostany, które wyrastają na końcach pędów. Osiągają nawet 20 cm średnicy. Złożone są z niewielkich, pięciopłatkowych kwiatuszków, osadzonych na długich, nitkowatych szypułkach. Kwiatostany wyglądają jak kłębek waty cukrowej, są zwiewne, puszyste, a cały krzew wygląda jak z bajki. Perukowiec podolski najpiękniej wygląda zaraz po przekwitnięciu, kiedy to z męskich kwiatów wyrastają niewielkie włoski. To właśnie one nadają im tej puszystości.

Wymagania i pielęgnacja perukowca

Jakie wymagania ma perukowiec? Na szczęście dla wszystkich ogrodników i amatorów ogrodnictwa rośliny te nie są wymagające. Najlepiej jednak rosną na umiarkowanie żyznych, piaszczysto gliniastych, zasobnych w wapń, przepuszczalnych glebach. Stanowisko powinno być słoneczne, aby liście miały odpowiednio intensywną barwę. Perukowce odporne są na suszę i upały, dlatego nadają się do uprawy w warunkach miejskich. Młode rośliny jednak aby nabrać takiej odporności, powinny być regularnie podlewane.

Jak przycinać krzewy perukowca

Perukowiec podolski nie wymaga cięcia, ponieważ ładnie utrzymuje swój pokrój. Co kilka lat warto jednak wykonać cięcie prześwietlające i pielęgnacyjne. Należy usuwać uschnięte gałęzie i te porażone ewentualnymi chorobami. Można również wykonywać cięcie korekcyjne, zaraz ponad pączkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Cięcie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, nie później niż w kwietniu. Osoby o większej cierpliwości, mogą pokusić się o formowanie perukowca w formie drzewka.

Dlaczego perukowiec nie kwitnie?

To. że perukowiec nie jest bardzo wymagający i wytrzymuje w starszym wieku nawet susze, nie znaczy, że w każdych warunkach będzie kwitł. Jest kilka możliwych przyczyn braku kwiatostanów i później owocostanów. Pierwszą może być zbyt zacienione stanowisko, kolejną może być zbyt ciężka gleba, jeszcze inną przenawożenie i brak wapnia w podłożu. Musimy również pamiętać o zacisznym stanowisku, ponieważ zimą perukowiec może przemarzać, szczególnie młode okazy.

Najciekawsze odmiany perukowca podolskiego

Do najbardziej popularnych należy Perukowiec podolski ROYAL PURPLE. Jest najczęściej spotykany w naszych ogrodach. Dorasta do 3-4 m wysokości. Posiada zwarty kopulasty pokrój. Młode liście mają ciemnopurpurową barwę, a jesienią wybarwiają się na ognistoczerwony kolor. Krzew wygląda wtedy jakby płoną.

Kolejną odmianą, która często sadzona jest ze względu na barwę liści to odmiana GOLDEN SPIRIT o żółtych liściach, które jesienią stają się pomarańczowe. Jego puszyste kwiatostany zaś są delikatnie różowe. Dorasta do 2,5-3 m wysokości i takiej samej szerokości.

Perukowiec podolski YOUNG LADY zaś posiada zielone liście, przebarwiające się jesienią na żółto pomarańczowe barwy. Tworzy kremowo różowe kwiatostany. Osiąga on 1,5-2 m wysokości.

Zastosowanie Perukowca

Ze względu na ich ogromne walory dekoracyjne nadają się do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Pięknie kontrastują na tle ciemnozielonych roślin iglastych. W dużych ogrodach lub parkach sadzić je można w większych grupach, co potęguje ich walory ozdobne. Mogą być też sadzone na rabatach, w kompozycjach kolorystycznych. Zarówno ich pędy, jak i kwiatostany mogą być wykorzystane do kompozycji florystycznych.