Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 13,00 zł - 16,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Szczodrzeniec

Szczodrzeniec

Szczodrzeniec — Chamaecytisus — ozdobny i mało wymagający

To roślina z rodziny bobowatych, do której należy ponad 40 gatunków. W Polsce naturalnie występuje 4 gatunki. Jest to roślina łatwa w uprawie, mrozoodporna, mało wymagająca , a w czasie kwitnienia zachwyca swym wyglądem, a kwitnie bardzo obficie i może być wykorzystana zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w parkach, czy nawet zieleni miejskiej. Ta dekoracyjna roślina o nietypowym wyglądzie doda charakteru i intensywnych barw. Naturalnie spotykany jest szczodrzeniec rozesłany, ruski, biały, główkowaty i wydłużony , natomiast innymi, dostępnymi w sprzedaży są: szczodrzeniec purpurowy, wczesny, rozesłany lub czerniejący .

Aktywne filtry

Jak wygląda szczodrzeniec?

Szczodrzeńce to krzewy lub półkrzewy osiągające do 2 m wysokości. Posiadają niewielkie, eliptyczne i sezonowe, trójlistkowe liście, wyrastające na cienkich pędach. W zależności od gatunku pokrój krzewu może być wzniesiony i miotlasty lub bardziej przewieszający się, a nawet płożący . Charakterystyczne dla szczodrzeńców są ich kwiaty, wyrastające wzdłuż pędów w katach liści, motylkowe, pachnące i miododajne . W czasie kwitnienia przyciąga do siebie masę pszczół. Kwitnie przeważnie wiosną, a także latem . Kolor kwiatów różni się również w zależności od odmiany. Kwiaty mogą mieć barwę białą, żółtą i różową . Bardzo podobne do szczodrzeńców i pochodzące z tej samej rodziny są żarnowce , które mają jeszcze większą paletę barw. Mają one jednak pokrój wyłącznie wzniesiony.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja szczodrzeńca

Na nasze szczęście, szczodrzeniec nie ma dużych wymagań. Najlepiej rośnie na piaszczysto-gliniastych glebach o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie . Jest rośliną pionierską i często można spotkać go na nieużytkach i terenach poprzemysłowych. Wytrzymuje także okresowe susze. Gdyby jednak okres suszy przedłużał się, warto podlać roślinę w ogrodzie. Podstawową rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, to zapewnić roślinie słoneczne stanowisko . Powinno być ono ciepłe i osłonięte , ponieważ w mroźne zimy morze być uszkadzany przez niskie temperatury, szczególnie w młodym wieku. Uszkodzone pędy można przyciąć, a roślina bardzo dobrze się regeneruje . Po przemarznięciu jednak, na pewno nie będzie kwitł tak obficie. Szczodrzeńce nie wymagają cięcia, jednak jeśli chcemy, aby pokrój tych gatunków o wzniesionych pędach był bardziej zwarty i regularny, możemy je przyciąć po przekwitnięciu rośliny. Dlaczego tniemy je dopiero po przekwitnięciu? Ponieważ szczodrzeniec kwitnie wiosną na zeszłorocznych pędach . Wiosenne cięcie pozbawi roślinę kwiatów. Nawozić te rośliny możemy 2-3 razy w sezonie wegetacyjnym.

Najciekawsze gatunki szczodrzeńca

Szczodrzeniec rozesłany — to niski, wręcz karłowy krzew, a raczej płożący, który idealnie nadaje się jako roślina okrywowa. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty dosłownie oblepiają gałązki, a ich żółta barwa pięknie kontrastuje na tle zielonych liści. Tworzy piękny, żółty dywan na powierzchni gleby, a ze względu na swój płożący pokrój szczodrzeniec będzie pięknie zwieszał się z wszelakiego rodzaju murków i donic.

Szczodrzeniec purpurowy — to również niewielki gatunek, dorastający do 50 cm wysokości i ok. 1 m szerokości. Kwitnie bardzo obficie od maja do czerwca. Wytwarza bardzo ładne, motylkowe kwiaty o efektownej różowej barwie.

Szczodrzeniec biały zmienny — naturalnie występujący w Polsce tylko w okolicach Hrubieszowa, dorasta do 70 cm wysokości, a jego liście są srebrzysto owłosione. Kwitnie od maja do lipca a jego kwiaty w kolorze białym lub żółto-białym, zebrane są w niewielkie główki.

Szczodrzeniec wczesny — to wyprostowany krzew kwitnący na biało lub żółto. Kwiaty są silnie pachnące i obficie pojawią się na pędach. Roślina dorasta do 120 cm wysokości. Możemy wyróżnić tu odmianę ALBUS , ALLGOLD i GOLDSPEAR .

Zastosowanie szczodrzeńca w ogrodzie

Szczodrzeńca , dzięki jego różnorodności, możemy wykorzystać na wiele sposobów. Polecany jest do nasadzeń pojedynczych np. na rabatach wśród innych roślin kwitnących lub w większych grupach, które uwydatniają jego cechy dekoracyjne. Szczodrzeniec rozesłany nadaje się do zadarniania powierzchni ziemi , często tam, gdzie inne rośliny oprócz iglaków sobie nie radzą. Pięknie wygląda na tle zimozielonych roślin, a także tych o ciemnozielonej barwie liści. Nadaje się również do uprawy w donicach , szczególnie szczodrzeniec płożący, który wprost wylewa się z nich, tworząc niesamowity efekt.