Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 6,00 zł - 12,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Lawenda

Lawenda

Lawenda- zapach prowansji

Nazwa tej rośliny pochodzi od łacińskiego słowa lavare myć. Lawenda to klasyk w letnich ogrodach. Pierwotnie pochodził z przybrzeżnych regionów Morza Śródziemnego. Występuje tam głównie na suchych, ciepłych zboczach. Jednak większość odmian lawendy jest również wystarczająco odporna jako roślina ogrodowa na naszych szerokościach geograficznych. Lawenda ma zwarty, poduszkowaty pokrój z wyprostowanymi, silnie rozgałęzionymi i żylastymi pędami. Charakterystyczne są jej igiełkowate, szarozielone liście i przeważnie fioletowoniebieskie, aromatycznie pachnące kwiatostany. To kilka rzędów żywo ułożonych kwiatów, które tworzą kłosowaty kwiatostan o długości do ośmiu centymetrów. Lawenda jest rośliną wieloletnią i dorasta do wysokości około 60 do 100 centymetrów. Istnieją również odmiany o różowych lub białych kwiatach. Czas kwitnienia przypada na okres od czerwca do sierpnia.

Aktywne filtry

Uprawa Lawendy

Lawenda potrzebuje słonecznego, ciepłego miejsca z raczej ubogą w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalną glebę. Ważne jest, aby zimą nie było zbyt mokro, w przeciwnym razie rośliny staną się wrażliwe na mróz. Jeśli stwierdzisz, że gleba jest zbyt mokra, powinieneś przesadzić lawendę. Do sadzenia w donicach użyj lekkiej gleby przeplatanej piaskiem i żwirem. Na dnie pojemnika należy umieścić warstwę kamieni w celu odwodnienia. Lawendę trzeba regularnie przycinać, w przeciwnym razie rośliny będą się starzeć, rozleniwiać i rozpadać. Pierwsze lekkie przycinanie roślin odbywa się natychmiast po kwitnieniu. Wczesną wiosną lawenda jest ponownie przycinana do zdrewniałych części. Roślina rozgałęzia się na skrzyżowaniach, pozostaje zwarta i pięknie krzaczasta. Ponieważ półkrzewy nie zawsze tolerują cięcie w starym drewnie, ważne jest coroczne cięcie wczesną wiosną. Wczesną jesienią można ponownie usunąć zwiędłe łodygi kwiatowe.

Gdzie posadzić Lawendę?

Lawendę można sadzić jako obwódkę klombu lub jako pas wzdłuż ścian i ścieżek. Rośnie szczególnie dobrze przed ciepłymi południowymi ścianami. Wzbogaca ogrody jako roślina zapachowa i jest popularnym letnim kwiatem w ogrodach skalnych. Doskonale komponuje się również z ogrodami w śródziemnomorskim stylu. Towarzyszącymi bylinami mogą być na przykład irys . Kwiaty lawendy latem przyciągają pszczoły, motyle i inne owady. Lawenda jest również wdzięczna jako roślina doniczkowa. Jest szczególnie dekoracyjna w donicach z terakoty w stylu śródziemnomorskim. Lawendę można łatwo zintegrować ze wszystkimi rodzajami roślin doniczkowych. Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi i innymi roślinami strukturalnymi, a także kwiatami balkonowymi o białych kwiatach.