
Oczar
Oczar (Hamamelis)
Bardzo dekoracyjna łatwa w uprawie roślina, która kwitnie w zimie. Oryginalne poskręcane kwiaty oczarów mają wydłużone, nitkowate, wstęgowate płatki okwiatu, które mogą być gładkie lub delikatnie pofalowane. Zimą żółte, pomarańczowe lub czerwone kwiaty - przyciągają wzrok, a niektóre odmiany delikatnie pachną.
W Polsce występują trzy gatunki tej rośliny: oczar omszony, wirginijski i japoński, oraz gatunek mieszany – oczar pośredni. Osiągają one wysokość od 2 do nawet 10 metrów (zwykle 3-4 m).
Roślinom należy zapewnić świeże, żyzne i próchnicze podłoże o odczynie kwaśnym lub lekko zasadowym. Ziemia powinna być też dostatecznie wilgotna. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Krzewy sadzimy w miejscach zacisznych i osłoniętych od zimnych wiatrów. Dopiero starsze okazy są w pełni mrozoodporne. Młode sadzonki należy okrywać na zimę.
Krzewy te niezbyt dobrze znoszą cięcie. Postarajmy ograniczyć się do usunięcia gałęzi chorych i nadmiernie krzyżujących się.
-
Oczar pośredni ARNOLD PROMISE
75,00 złPiękny krzew o zółtych kwiatach, kwitnący niekiedy już w lutym.
-
-
Oczar pośredni PALLIDA
75,00 złKwitnący na przełomie lutego i marca krzew o jaskrawożółtych kwiatach.
-
Oczar pośredni WESTERSTEDE
75,00 złKwitnąca w zimie, niezwykła roślina która urzeka wstęgowatymi jasnożółtymi kwiatami.
-
-
Oczar pośredni FEUERZAUBER
75,00 złBardzo poszukiwana odmiana o intensywnie czerwonej barwie kwiatów.
-
-
Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)
Najczęściej występujący w Europie gatunek który przyjmuje pokrój dużego, wzniesionego krzewu lub niskiego drzewka o szerokim pokroju. Pędy, pąki i młode liście są owłosione. Wytwarza duże, krótkoogonkowe, jajowate, brzegiem zatokowo ząbkowane, ciemnozielone liście. Liście oczaru jesienią pięknie się przebarwiają na żółte, pomarańczowe lub czerwone kolory. Oczar pośredni kwitnie w okresie zimowym – styczeń i luty (czasem już od grudnia!) do marca. Oczar pośredni to roślina średnio wymagająca. Lubi stanowiska dobrze oświetlone, ale radzi sobie w półcieniu. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, świeża, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (6-7 pH) oraz stale lekko wilgotnych.
Młode okazy mogą przemarzać, dlatego zimą należy je zabezpieczać. Starsze okazy wykazują już bardzo wysoką odporność na mróz. Można je nawozić tak samo jak inne krzewy liściaste – najlepiej długo działającym nawozem mineralnym.
Często spotykane odmiany oczaru pośredniego:
- odmiany kwitnące na żółto: Arnold Promis, Pallida, Primavera
- odmiany czerwone: Diane, Feuerzauber, Ruby Glow
- odmiana Jelena kwitnie w lutym na pomarańczowo
Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)
Oczar wirginijski wykorzystywany jest w medycynie i estetyce. Dorasta do 4 m wysokości. Kwitnie od października do stycznia, wyciąg z oczaru, ma działanie przeciwtrądzikowe, oczyszczające i odżywcze. Jest ono zarówno niezwykle skuteczne, jak i bardzo delikatne dla skóry. Tonik przyrządzony z oczaru odkaża i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Stosowany regularnie pomoże zmniejszyć zaczerwienienie oraz wzmocni naczynia krwionośne. Pomaga złagodzić stany zapalne oraz skutecznie nawilży cerę. Znajdujące się w oczarze garbniki działają jak naturalne antyoksydanty, które hamują procesy starzenia komórek.
Oczar omszony (Hamamelis mollis)
W Polsce osiąga wielkość 2-3 m, wytwarza największe kwiaty o subtelnym zapachu.
Oczar japoński (hamamelis japonica)
Dorasta do 3 m, większość odmian ma wyraźny zapach.