Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 25,00 zł - 50,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Parocja Perska

Parocja Perska

Parocja perska — Parrotia persica — Żelazne drzewo.

Parocja perska to roślina z rodziny oczarowatych, występująca w Azji zachodniej, Iranie i Azerbejdżanie, na tych naturalnych stanowiskach parocja dorasta do nawet 20-25 m wysokości. Jej nazwa łacińska Parrotia persica, pochodzi od nazwiska dr. Friedricha Wilhelma Parrota, który podróżując po górach w północnym Iranie w 1829 r., obserwował ten gatunek. To drzewo wolno rosnące, 15 metrów osiąga dopiero po 150 latach. W naturalnych warunkach im wyżej położone tym jego pokrój jest bardziej krzaczasty. W naszych warunkach dorasta do 6 m wysokości. Często jego gałęzie krzyżują się, skręcają, a nawet zrastają ze sobą, co wygląda bardzo ciekawie. Najbardziej dekoracyjne u rośliny są liście.

Aktywne filtry

Parocja — dekoracyjna i efektowna

Liście parocji są duże, podłużno-owalne, odwrotnie jajowate, o lekko karbowanych brzegach, błyszczące nieco skórzaste, delikatnie owłosione. Wiosną, młode listki mają czerwonawą barwę, latem liście stają się zielone, aby w końcu przebarwić się jesienią na odcienie żółci, pomarańczu, czerwieni i fioletu.

Nie tylko przebarwienie liści wpływa na dekoracyjność Parocji. Wiosną, przed rozwojem liści Parocja na całej długości pędów wytwarza niepozorne kwiaty, pozbawione korony. Główkowate kwiatostany zebrane są nawet po 7 sztuk. W kwiatach pojawia się od 5 do 7 jaskrawoczerwonych pręcików, które są najbardziej widoczne. Zimą w okresie bezlistnym, dekoracyjna jest jej kora, która u starszych okazów łuszczy się płatami, podobnie jak na platanie. To niesamowite jak roślina zmienia się w ciągu całego sezonu wegetacyjnego.

Odmiany parocji perskiej

Nie dość, że Parrotia persica sama w sobie jest piękną i efektownie wyglądającą rośliną, to wyhodowano wiele odmian, które zachwycają wszystkich koneserów i kolekcjonerów roślin:

  • PERRSIAN SPIRE — posiadająca czerwono obrzeżone liście i ciekawy, kolumnowy pokrój,
  • PERSIAN CARPET — o pięknym płaczącym pokroju,
  • VANESSA — również kolumnowa,
  • LAMPLIGHTER — o biało kremowych, nieregularnych brzegach.

A to tylko kilka przykładów. Jak widać, parocja otwiera przed nami wiele rozwiązań i możliwości przy projektowaniu zieleni w ogrodzie.

Wymagania i zastosowanie parocji perskiej.

Parocja perska wymaga słonecznego stanowiska, choć dobrze rośnie również w lekkim zacienieniu. Bardzo dobrze rośnie na żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych glebach o lekko kwaśnym odczynie. Nie toleruje gleb zasadowych. Nie jest w pełni mrozoodporna i młode rośliny warto okryć na zimę. Powinna być sadzona również w miejscach osłoniętych od wiatru. Nie wymaga przycinania, jednak można to robić, aby poprawić jej kształt.

Uprawiana jest w naszym kraju wyłącznie jako roślina ozdobna. Polecana do nasadzeń w ogrodach i parkach. Nadaje się do posadzenia w wyeksponowanych miejscach, np. jako soliter na środku trawnika. Może być wykorzystana również w kompozycjach kolorystycznych, zważywszy na jej jesienną barwę. Będzie bardzo dobrym towarzystwem dla roślin kwaśnolubnych i iglastych.

Dlaczego żelazne drzewo? Drewno parocji jest bardzo twarde i zwarte, nie jest też sprężyste. Dzięki tym właściwościom wykorzystywane było jako substytut stali, do wyrobu części do maszyn itp. Jego drewno ma bardzo ładny, różowawy odcień, dlatego używane jest do wyrobu mebli. Jej odporność i tak niesamowite cechy wytrzymałościowe Parocja znalazła wiele zastosowań również w budownictwie.