Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 65,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pora owocowania

Pora owocowania

Ostrokrzew

Ostrokrzew

Ostrokrzew (Ilex)

Popularnie uprawianym gatunkiem w Polsce jest ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) i jego mieszaniec z Ilex rugosa – ostrokrzew Meservy (Ilex ×meserveae), oraz ostrokrzew bukszpanowy (Ilex crenata).

Ważne znaczenie użytkowe ma ostokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis), z którego zaparza się napój zwany mate.

Krzewy i drzewa osiągające do 25 m wysokości. W Polsce sadzony jest jedynie w ogrodach jako ozdobny krzew dorastający maksymalnie do 3 m wysokości (choć w Kamieniu Pomorskim jest okaz mający 100 lat i 10 m wysokości). Liście ostrokrzewu są pojedyncze, zwykle zimozielone, rzadziej sezonowe np. Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata). Blaszki liściowe całobrzegie, piłkowane lub kolczasto ząbkowane, przeważnie sztywne, skórzaste. Kwiaty drobne, białawe, promieniste, rozdzielnopłciowe i zwykle dwupienne, wydzielają przyjemny zapach. Ostrokrzewy kwitną od maja do czerwca. Owoce to kulistawe lub elipsoidalne, mięsiste pestkowce, podobne do jagód. Dojrzałe owoce są zwykle barwy czerwonej, brązowej lub czarnej (choć spotyka się wiele odmian barwnych zaczynając od białych). Aby rośliny owocowały należy razem posadzić egzemplarze męskie i żeńskie.

Roślina jest używana w ziołolecznictwie. Ostrokrzew kolczasty ma bogate właściwości lecznicze. Jest naszym sprzymierzeńcem w walce z objawami przeziębienia, zapalenia oskrzeli, reumatyzmu, a nawet ospy wietrznej. Cenione są wszystkie części tej rośliny: liście, kora, jak i owoce ostrokrzewu kolczastego - zarówno świeże, jak i suszone. Liście i kwiaty zbiera się wiosną, a owoce - późną jesienią. Ostrokrzew ma działanie: moczopędne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne, przeczyszczające, uspakajające, przeciwbólowe w chorobach reumatycznych, poprawia krążenie krwi, leczy zaparcia, wspomaga leczenie kataru, ospy wietrznej, padaczki, dny moczanowej, astmy, zapaleniu oskrzeli i prostaty.

Aktywne filtry

Ostrokrzew - uprawa, rozmnażanie, choroby

Ostrokrzew jest łatwy w uprawie i mało wymagający. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub cieniu, do tego posiada zimozielone liście. Najlepiej też zapewnić jej kwaśną, przepuszczalną, piaszczysto-gliniastą glebę. Podłoże może być lekko wilgotne lub umiarkowanie suche (krzew dobrze znosi upały). Ostrokrzewy nadają się także do sadzenia w donicach, którymi można dekorować tarasy, patia lub balkony. Bardzo dobrze znoszą przycinanie i dlatego często są wykorzystywane jako rośliny żywopłotowe oraz do formowania różnych figur. Dobrze rośnie także na glebach wapiennych. Nie szkodzą mu miejskie zanieczyszczenia ani letnie upały. W ogrodzie ostrokrzew warto sadzić w miejscach cienistych, gdzie wiele roślin nie chce rosnąć, w kwaśnych wrzosowiskach jak również z zakątkach upodabniających ogród do lasu. Zważywszy, że roślina bardzo dobrze reaguje na cięcie, można z niej tworzyć gęste, zimozielone żywopłoty. Owoce czerwone, kuliste pojawiają się we wrześniu i utrzymują na roślinie do wiosny (pod warunkiem, że nie zjedzą ich żadne ptaki). Ostrokrzew to jeden z bardziej dekoracyjnych zimozielonych krzewów jaki możemy posadzić w ogrodzie.

Najlepszym terminem sadzenia ostrokrzewu jest wiosna lub wczesna jesień. Ostrokrzew preferuje świeże i żyzne gleby. Jest jednym z najlepszych cienioznośnych krzewów liściastych.

Bardzo dobrze znosi strzyżenie i formowanie, które najlepiej wykonywać w połowie lata. Dobrze znosi wszelkie zanieczyszczenie powietrza. Uprawiając ostrokrzew nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

Przed zimą należy osłaniać krzew od zimnych wiatrów. Gatunek ostrokrzew Meservy, jest średnio odporny na mróz. Natomiast ostrokrzew kolczasty jest wrażliwy na mrozy, dlatego należy go uprawiać na ciepłych i dobrze osłoniętych stanowiskach, najlepiej w podszycie większych drzew.

Ostrokrzew źle znosi przesadzanie, dlatego pamiętajmy by dobrze zaplanować miejsce.

Ostrokrzew najlepiej jest rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe. Rozmnażanie ostrokrzewu z nasion nie jest polecane, gdyż otrzymane siewki mogą nie zachować cech roślin matecznych.

Ostrokrzew - choroby i szkodniki

Przylepnica szklarniowa - jest to szkodnik zaliczany do czerwców, uważany za najgroźniejszego szkodnika ostrokrzewu. Żerując hamuje wzrost krzewów i obniża ich walory dekoracyjne, zanieczyszczając liście rosą miodową, która szybko pokrywa się grzybami.