Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 3,00 zł - 4,00 zł

Gęsiówka

Gęsiówka

Niewielka uniwersalna bylina

Gęsiówka (Arabis) to rodzaj roślin z rodziny kapustowatych. Spośród około 70 jednorocznych, dwuletnich lub wieloletnich gatunków występujących na całym świecie, około 30 pochodzi z Europy Środkowej. W uprawie ogrodowej wykorzystywane są wieloletnie, poduszkowate gatunki, takie jak rzeżucha kaukaska (Arabis caucasica), która pierwotnie pochodzi z południowej Europy i rośnie tam w regionach górskich. Jest wiecznie zielona. Gęsiaówka tworzy płaskie poduszki z nadziemnymi ostrogami i ma od 5 do 20 centymetrów wysokości, w zależności od gatunku. Mają łopatkowate, ząbkowane liście. Kwiaty, które w zależności od gatunku są białe lub różowe, mają cztery płatki, typowe dla rodziny roślin krzyżowych, a kwitnienie przypada na okres od początku kwietnia do maja. Później rozwijają się małe wąskie strąki z czarnymi nasionami. Klasykiem rabatowym są odmiany Schneehaube , które kwitną szczególnie obficie.

Aktywne filtry

Jak uprawiać Gęsiówkę?

Jest mało wymagającą rośliną, sprawdzi się w miejscach nasłonecznionych, częściowo zacienionych, jak i całkowicie osłoniętych od mocnego słońca. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale znosi też niedługie okresy suszy. Gęsiówka najlepiej rośnie w ziemi słabo zasadowej. Gęsiówka jest byliną mrozoodporną. Pędy gęsiówki kaukaskiej należy po kwitnieniu przyciąć do około 10 centymetrów, aby rośliny pozostały zwarte.

Gdzie możemy posadzić Gęsiówkę?

Mało wymagająca wiosenna roślina kwitnąca na grządkach w ogrodach skalnych. Rosną również bujnie na murach z suchego kamienia, w szerokich spoinach chodnikowych lub na stopniach i tolerują miejsca częściowo zacienione. Kompaktowe odmiany dobrze nadają się również do skrzynek i pojemników z sezonowym sadzeniem. Gęsiówka jest popularna wśród pszczół ze względu na wczesny okres kwitnienia.