Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 13,00 zł - 16,00 zł

Sesleria

Sesleria

Sesleria niewielkie kępki w Twoim ogrodzie

Sesleria należy do rodziny wiechlinowatych. Ten rodzaj roślin występuje głównie w Europie i zwykle rośnie na skalistym podłożu w górach, ale czasami można go również znaleźć na wilgotnych, lub podmokłych torfowiskach wapiennych, lub na innej wilgotnej i wapiennej glebie. Gatunek Sesleria jest również szeroko rozpowszechniony w Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Jest to wieloletnia trawa ozdobna i z reguły kwitnie co roku. Większość odmian Seslerii kiełkuje dość wcześnie i często kwitnie już w kwietniu. Tworzy ona niewysokie (od 20 do 60 cm wysokości) gęste półkuliste, przypominające poduszki kępy. Bujne liście przeważnie są matowe o niebiesko- zielonym zabarwieniu. Trawy te mają raczej niepozorny, nierozgałęziony kwiatostan z rozciągniętą główną osią, który określa się mianem wiechy. Ich kolor waha się od szarego, białego lub delikatnego błękitu. Kłoski składają się z dwóch do pięciu kwiatów i są ściśnięte po bokach. Po osiągnięciu dojrzałości opadają pojedynczo z plew. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do lipca.

Aktywne filtry

Uprawa Seslerii jest trudna?

Sesleria wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska z piaszczysto-żwirowym i przepuszczalnym podłożem. Rozwija się w wystarczających temperaturach i toleruje krótkie okresy suszy. Dobrze przystosowuje się do uniwersalnej gleby ogrodowej. Trawy te należą do roślin wapiennych i dlatego rosną również na wilgotnych torfowiskach wapiennych. Sesleria wymaga niewielkiej opieki i dobrej lokalizacji. Nie należy go przycinać jesienią, ponieważ liście są wiecznie zielone i zapewniają niezbędną ochronę dla korzeni w zimie, ale też piękną dekorację. W przeciwieństwie do innych traw Seslerii nie należy przycinać również na wiosnę, wystarczy ręcznie usunąć stare łodygi. Wiosną roślina toleruje nawóz stymulujący pączkowanie. Niektóre gatunki Seslerii mogą być atakowane przez choroby grzybowe. Pleśń może również tworzyć się w wilgotnych miejscach.

Sesleria gdzie ją posadzić?

Trawy ozdobne mają ogromne znaczenie w nowoczesnym projektowaniu ogrodów. Wnoszą lekkość i wdzięk do rabat ze żwiru czy kamienia. Delikatne łodygi Seslerii poruszają się na wietrze i uatrakcyjniają każdą aranżację roślinną. Seslerię można również umieścić w doniczkach na balkonie lub tarasie. Trawy są piękne i delikatne. Sesleria jest cudowna z kwitnącymi bylinami . Niewielkie kępki trawy przyciągają również wzrok w ogrodzie żwirowym lub skalnym. Ta roślina jest wspaniałym zamiennikiem trawników w suchych miejscach. Im jaśniejsze i cieplejsze miejsce, tym intensywniejsza jest barwa trawy latem. To jest jej szczególny urok. W naszym sklepie internetowym mamy aktualnie dwie odmiany Seslerii: JESIENNĄ (jasne limonkowo- zielone zabarwienie liści) oraz BŁOTNĄ (liście szaro-niebieskie z akcentami zieleni). Rośliny świetnie prezentują się również w grupie jako roślina okrywowa między innymi wyższymi trawami . Zimą owady znajdują schronienie w trawie, która chroni je przed zimnem i wilgocią.