Drzewa owocowe - Śliwa Węgierka Zwykła
Śliwa Węgierka Zwykła rośnie bardzo silnie. Pokrój ma kulisty dość gęsty. Owocowanie dość obfite coroczne. Śliwki są dość małe 25-30g, jajowate lub wrzecionowate o granatowej lub fioletowej skórce. Miąższ zielonkawo złocisty, jędrny, chrząstkowaty, soczysty, łatwo odchodzący od pestki, bardzo smaczny. Odmiana samopylna. Przydatność: deserowa i na przetwory.
Śliwa Węgierka Zwykła- uprawa
Węgierka Zwykła jest wrażliwa na szarkę choć można spotkać klony tolerancyjne: Tolar, Promis. Najlepiej rośnie w glebie żyznej o odczynie lekko kwaśnym 6,5-7,1 i dość wilgotnej, dobrze znosi nadmiar wody. Mrozoodporność do -25. Lubi nawożenie organiczne, ściółkujemy obornikiem lub kompostem. W pierwszych latach po posadzeniu skracamy tylko przewodnik, a pędy boczne odginamy by nie tworzyły kątów ostrych z przewodnikiem. Przycinamy od końca lutego do końca marca. W czerwcu ograniczamy wzrost pionowo wyrastających pędów.
Dorasta do wysokości około 3-5m.
Wymagania glebowe:
wymaga gleb żyznych zasobnych w próchnicę i wodę
Wymagane nasłonecznienie:
stanowiska słoneczne, lekki cień
Gdzie sadzić śliwę Węgierka Zwykła?
Węgierka Zwykła polecana jest do uprawy towarowej i w przydomowych ogrodach. Lubi stanowiska słoneczne. Jest samopylna i może rosnąć soliter.
Ze względu na duże rozmiary sadzonek przed zapakowaniem przycinamy je do wysokości 150 cm.
Jest to zalecany zabieg ogrodniczy który spowoduje że drzewka łatwiej się przyjmą w nowym miejscu i spowoduje że będą się rozrastać wszerz, a nie do góry.
Goły system korzeniowy na czas transportu zabezpieczony wilgotnym torfem.