Drzewa ozdobne - Magnolia pośrednia Lennei
Magnolia x soulangeana Lennei to niesamowicie efektowna odmiana magnolii, dorastająca docelowo do 6 m wysokości. Najczęściej spotykana w formie szybko rosnącego krzewu bądź małego drzewa o zaokrąglonej, rozłożystej koronie. Posiada duże, skórzaste, jajowate liście, o gładkich brzegach przebarwiające się jesienią na żółto. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, tuż przed rozwojem liści. Odmiana Lennei wytwarza duże, przypominające tulipany kwiaty, złożone z mięsistych i grubych płatków, które z zewnątrz mają purpurowy kolor, a wewnątrz są całkiem białe. Kwiaty tej magnolii są pachnące, wydzielają bardzo przyjemny zapach. Kwitnie bardzo obficie, przez co jest jedną z najciekawszych i bardzo poszukiwanych odmian magnolii pośrednich. Czasem powtarza kwitnienie, ale kwiatów jest dużo mniej.
Magnolia pośrednia Lennei - uprawa
Uprawa magnolii nie jest skomplikowana. Najlepszym podłożem są gleby lekko kwaśne, chociaż jak wynika z naszych obserwacji, że z powodzeniem tolerują zarówno ziemię kwaśną jak i zasadową.
Magnolie mają mięsiste korzenie które mogą być uszkadzane przez niskie temperatury, dlatego wskazane jest ich zabezpieczanie poprzez ściółkowanie podłoża wokół rośliny korą drzew iglastych. Ich korzenie wrażliwe są również na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto jest dobrze przemyśleć ich docelowe miejsce w ogrodzie. Preferują słoneczne, lub lekko zacienione stanowiska, jednak w miejscach zacienionych np. od strony północnej budynków, kwitnienie może być mniej obfite.
Magnolie nawozimy uniwersalnymi nawozami wieloskładnikowymi lub tymi do roślin kwaśnolubnych. Rośliny te preferują umiarkowanie wilgotne gleby. Dobre nawodnienie w okresie wegetacji, gwarantuje obfite kwitnienie na następny rok, ponieważ magnolie zawiązują pąki kwiatowe końcem lata.
Młode rośliny sadzone jesienią, o wybujałym zroście i niedostatecznie zdrewniałych pędach lub nowe, niesprawdzone odmiany lepiej zabezpieczyć przed mrozem, poprzez owinięcie ich włókniną. Odmiana Lennei jest w pełni mrozoodprna. Najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych, ponieważ kwiaty ze względu na wczesne kwitnienie są narażone na przemarzanie.
Wymagania glebowe:
- ziemia o odczynie lekko kwaśnym
Wymagane nasłonecznienie:
- stanowiska słoneczne lub lekko zacienione
Gdzie sadzić magnolię pośrednią Lennei?
Polecana jest do nasadzeń w dużych ogrodach i parkach. Warto przeznaczyć dla niej wyeksponowane i reprezentacyjne miejsce. Wygląda bardzo efektownie na tle drzew iglastych.