Drzewo ozdobne — Jarząb pospolity FASTIGIATA
Jarząb pospolity FASTIGIATA przeważnie szczepiona forma pięknego i bardzo poszukiwanego drzewa liściastego o wąskiej, kolumnowej koronie. Ta odmiana jarzębu dorasta do 8 m wysokości przy zaledwie 2 m szerokości. Posiada pierzaste, ciemnozielone liście, większe jak u jarzęba pospolitego, przebarwiające się jesienią na żółto i pomarańczowo. Kwitnie na przełomie maja i czerwca na biało. Kwiaty zebrane są w baldachogrona. Jesienią, miejsce kwiatów zastępują czerwone owoce. Owoce dojrzewają od września do listopada. Bardzo długo utrzymują się na roślinie, dzięki czemu dodaje uroku każdemu ogrodowi jesienią. Owoce są nie tylko dekoracyjne, ale i pożyteczne, nadają się na przetwory i nalewki. Zimą stają się również pożywieniem dla ptaków.
Jarząb pospolity FASTIGIATA — uprawa
Jarząb pospolity FASTIGIATA nie sprawia większych problemów w uprawie. Nadaje się zarówno na słoneczne, jak i lekko zacienione stanowiska. Jest tolerancyjny co do ph gleby. Podłoże powinno być jednak przeciętne, najlepiej z domieszką gliny. Roślina należy do 4 strefy mrozoodporności, przez co w naszym kraju jest w pełni mrozoodporna.
Wymagania glebowe:
- gleby umiarkowanie wilgotne, przeciętne lub żyzne
Wymagane nasłonecznienie:
- stanowiska słoneczne lub lekko zacienione
Gdzie sadzić drzewo jarząb pospolity FASTIGIATA?
Jarząb pospolity FASTIGIATA jest jedną z tych roślin, które mają bardzo duże zastosowanie w architekturze krajobrazu. Idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych, jak i do zieleni miejskiej. Często sadzony jest jako drzewo alejowe, wzdłuż ulic, chodników i wokół skwerów.