Drzewa owocowe - Honeygold
Honeygold należy do średnio i wielkoowocowych. Owoce duże, atrakcyjne. Skórka zielonożółta pokryta rozmytym, paskowanym rumieńcem. Miąższ kremowo-biały, twardy, zwarty, bardzo soczysty, kwaskowato-słodki, aromatyczny z miodowym posmakiem. Jest ceniony za słodycz, jędrność i charakterystyczny smak. Przez skrzyżownie Honeygolda z Macauna otrzymano jabłoń Honeycrisp.
Jabłoń Honeygold - uprawa
Honeygold uznano za niewymagającego w produkcji, gdyż rośnie umiarkowanie i słabo. Jest samopłodny. Na drzewach czasem rozwijają się żółte chlorozy. Może też wystąpić gorzka plamistość podskórna, więc konieczne jest systematyczne dostarczanie wapnia. By nie wpadł w przemienność owocowania, musi być corocznie przerzedzany. Stwierdzono, że jabłka z drzew mocno przyciętych są mniej wyraźne w smaku, mają niższą kwasowość i są lekko cierpkie. Nowo posadzonym drzewkom z gołym korzeniem, wiosną przycinamy gałązki o 1/3 ich długości, w celu przywrócenia równowagi pomiędzy korzeniami a częścią nadziemną oraz nadanie odpowiedniego kształtu koronie młodego drzewka. Drzewka sadzone jesienią przycinamy podczas pierwszej wiosny. Cięcie zimowe to usuwanie nadmiaru starych gałęzi i zapobieganie nadmiernemu zagęszczaniu się gałęzi wewnątrz korony drzewa. W lecie usuwamy i skracamy wilki. Odporny na mróz do -30 stopni C.
Wymagania glebowe
potrzebuje gleby przepuszczalnej lekko kwaśnej lub obojętnej, próchniczej, piaszczysto gliniastej, żyznej
Wymagane nasłonecznienie
lubi ciepłe, słoneczne stanowiska
Gdzie sadzić jabłoń Honeygold?
Jabłoń Honeygold urośnie w każdym miejscu, ale w sprzyjających warunkach wyda większe i bardziej liczne owoce. Polecany jest w programie odnowy sadów.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ze względu na duże rozmiary sadzonek przed zapakowaniem przycinamy je do wysokości 150 cm.
Jest to zalecany zabieg ogrodniczy który spowoduje że drzewka łatwiej się przyjmą w nowym miejscu i spowoduje że będą się rozrastać wszerz, a nie do góry.
Wymiary podajemy takie jak są przed przycięciem na oko.
Goły system korzeniowy na czas transportu zabezpieczony wilgotnym torfem.