Funkia GUACAMOLE
Roślina tworzy dużą kępkę grubych, lekko błyszczących liści otoczonych jasno- zieloną obwódką wokół ciemniejszej zieleni, która pod wpływem zimna żółknie. Funkia Guacamole to bardzo odporna bylina liściasta. Roślina, która rośnie dość szybko, osiąga około 45 cm wysokości i rozpiętość 60-70 cm. Wytwarza duże, szerokie, owalne liście ze sznurkowatą podstawą, zwężające się ku końcowi, lekko zakrzywione w kopułę. Ich błyszczące ostrze jest oznaczone 6 parami głębokich żył. Z serca różnorodnych liści wyłaniają się w sierpniu wysokie łodygi kwiatowe o wysokości około 80 cm, z gronami dzwonkowatych kwiatów, przebarwionych na jasnofioletowo, bardzo pachnące.
Jak uprawiać hostę GUACAMOLE?
Hosty lubią chłodne i bogate gleby, boją się suszy. Należy unikać miejsc oświetlonych popołudniowym słońcem, ponieważ może to spalić liście tych bylin. W cieplejszych i bardziej suchych regionach należy zapewnić grubą ściółkę. Odmiany o niebieskawych i zielonych liściach lepiej tolerują gęsty cień. Słońce ma tendencję do zmiany koloru niebieskiego na zielony. Jaśniejsze liście rozwijają się w półcieniu, gdzie ich kolor zmienia się i staje się jaśniejszy wraz z intensyfikacją światła słonecznego.
Wymagania glebowe:
-gleba żyzna, o stałej wilgotności
Wymagania nasłonecznienia:
-odmiana Guacamole wymaga stanowisk półcienistych i zacienionnych
Gdzie posadzić funkię GUACAMOLE?
Odmiana ta, nieatrakcyjna dla ślimaków, bardzo dobrze prezentuje się w ogrodzie lub w dużej doniczce na tarasie. Toleruje poranne słońce. Ta liściasta bylina o umiarkowanym wzroście jest ideałem. Oferowane przez nią zaskakujące kontrasty w zacienionych i chłodnych miejscach dodadzą światła. Ta odmiana funkii cechuje się mocno jaskrawymi liśćmi, dlatego połączmy je z ciemnymi paprociami, które również kochają cień. Hosty możemy sadzić na obrzeżach stawów w towarzystwie np. turzycy. Wspaniałym towarzyszem dla Guacamole będą kolorowe żurawki, z którymi możemy stworzyć zadziwiające kolorystyczne kompozycje.