Drzewa owocowe - czereśnia Kordia
Gdy marzy nam się niewymagająca, późna odmiana czereśni o ciemnych owocach to wybieramy Kordię. Ma ona niską podatność na groźne choroby drzew pestkowych. Kordia daje duże lub bardzo duże, sercowate, wydłużone, owoce o karminowoczerwonej, pokrytej jasnymi punktami skórce i twardym, zwartym, chrząstkowatym, jasnoczerwonym, bardzo smaczny miąższu. Mimo cienkiej skórki dobrze znoszą transport.
Czereśnia Kordia - uprawa
Czereśnie są bardzo "żarłoczne" dlatego dostarczajmy im zarówno nawozy mineralne jak i organiczne. Odwdzięczą się nam wtedy dużą liczbą dorodnych owoców. Niestety jest mało odpornych na mróz dlatego warto bielić ich pnie, aby zapobiec pękaniu kory. Formowanie Kordii wymaga przyginania młodych pędów bocznych, które zazwyczaj wybijają pod kątem ostrym. Uformowane drzewka należy co roku prześwietlać, wycinając słabe pędy i tzw. wilki. Raz na 3 lata warto usunąć również kilka najstarszych gałęzi w celu odnowienia korony.
Wymagania glebowe
czereśnia najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych, głębokich, o uregulowanych stosunkach wodnych, z pH na poziomie 6,8-7,1 potrzebuje zasobnego, żyznego podłoża, nie toleruje gleb piaszczystych i suchych ani ciężkich i zatrzymujących wodę.
Wymagane nasłonecznienie
dla czereśni wybieramy miejsce słoneczne i zaciszne, lubi bowiem ciepło, a owoce najlepiej dojrzewają w pełnym słońcu
Gdzie sadzić drzewa czereśnii Kordii?
Czereśnie należy sadzić w miejscach o wystawie południowo-zachodniej, osłoniętych przed wschodnim wiatrem.
Ze względu na duże rozmiary sadzonek przed zapakowaniem przycinamy je do wysokości 150 cm.
Jest to zalecany zabieg ogrodniczy który spowoduje że drzewka łatwiej się przyjmą w nowym miejscu i spowoduje że będą się rozrastać wszerz, a nie do góry.
Goły system korzeniowy na czas transportu zabezpieczony wilgotnym torfem.