Drzewa owocowe - Brzoskwinia Inka
Inka to drzewo, przekraczające 5 metrów wysokości. Tworzy kulistą zagęszczoną koronę. Owoce średniej wielkości 100–160g(przy przerzedzaniu zawiązków nawet duże ok. 200g), kuliste lub lekko spłaszczone. Skórka gładka, ciemnożółta, pokryta silnym czerwonym (kropkowanym, marmurkowym) rumieńcem, miąższ żółtopomarańczowy, jędrny, bardzo soczysty, słodko-kwaskowaty, dobrze odchodzący od pestki. Nadaje się do zbioru pod koniec sierpnia. Owocuje corocznie i bardzo obficie.
Brzoskwinia Inka - uprawa
Inka zniesie mróz do -20°C. Ale nawet przy dużych uszkodzeniach mrozowych, dość łatwo się regeneruje.
Cięcie to podstawa pielęgnacji brzoskwini. Ważne jest wycinanie zarówno pędów nieowoconośnych, przede wszystkim wilków, jak i chorych, połamanych i zacieniających dolne partie. Cięcia należy wykonywać w czasie kwitnienia lub tuż po kwitnieniu. Brzoskwinia wytwarza długopędy i krótkopędy. Na krótkopędach znajdują się liczne pąki kwiatostanowe. Na drzewie pozostawia się jedynie pędy 1-, 2-letnie. Wszystkie pędy 3-letnie powinny być wycięte. Jeśli nie wykonujemy zabiegów odmładzających, brzoskwinia szybko się starzeje i przenosi owocowanie na wyższe partie drzewa, co utrudnia późniejszy zbiór.
Wiosną - warto pomyśleć o prewencyjnym oprysku chroniącym drzewka przed chorobami, gdyż są podatne na kędzierzawość liści brzoskwini.
Dla uzyskania dorodnych owoców wskazane jest ręczne przerzedzanie zawiązków.
Inka jest samopłodna(nie potrzebuje zapylaczy).
Wymagania glebowe
preferuje gleby piaszczyste próchnicze i gliniaste zasobne w wilgoć ale nie podmokłe, o pH 5,5-6,5
Wymagane nasłonecznienie
brzoskwinie dla wytworzenia dobrej jakości owoców potrzebują bardzo dużo słońca, nie lubią miejsc gdzie panują silne przeciągi oraz zagłębień terenów gdzie może zbierać się nadmiar wody lub tworzą się zastoiny mrozowe
Gdzie sadzić brzoskwinię Inka?
Inka est dość odporna by sadzić ją w całej Polsce, jednak zdarza się że na wschodzie kraju może przemarzać.