Pnącze owocowe – Aktinidia ostrolistna GENEVA
Aktinidia ostrolistna Geneva (Actinidia arguta Geneva) to żeńska odmiana mini kiwi o jadalnych, smacznych (z miodowym posmakiem) owocach wielkości 2-3 cm, dojrzewających we wrześniu i październiku. Owoce przypominają agrest, są pękate, mają cienką, gładką skórkę pokrytą rumieńcem od strony słońca.
Pnącze osiąga wysokość 8-10m wysokości, i charakteryzuje się dużymi przyrostami rocznymi(2-3m). Posiada lekko błyszczące, ciemnozielone liście, z czerwonymi ogonkami, które jesienią przebarwiają się na kolor żółty.
Owoce spożywa się na surowo, ale także można z nich przyrządzać galaretki, sałatki, nalewki, wina, doskonałe dżemy, marmolady oraz susz.
Aktinidia Geneva- uprawa
Wymaga męskiego zapylacza – na przykład Weiki lub Male Zapylacz. Wystarczy 1 roślina męska na 5-8 żeńskich.
Jest to odmiana odporna na przemarzanie, wytrzymuje spadki temperatur do -30 ºC.
Jest wrażliwa na zaleganie wody w podłożu.
W celu uzyskania owoców sadzimy przy konstrukcjach z drutu rozpiętego między słupkami lub przy ażurowym ogrodzeniu oraz tniemy tak aby uzyskać pionowy przewodnik i odchodzące od niego poziomo silne pędy. Owocuje na pędach 2 i 3 letnich.
Aktinidia nie jest podatna na choroby grzybowe, mszyce czy gąsienice, dlatego nie wymaga ochrony chemicznej.
Wymagania glebowe:
• ziemia dobrze przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym i obojętnym
Wymagane nasłonecznienie:
• stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru
Gdzie sadzić pnącze aktinidia Geneva?
Dzięki oporności na mróz możemy sadzić w całej Polsce. Nadaje się do okrywania różnorodnych konstrukcji budowlanych: płotów, pergol, altan, kratek przy ścianach budynków.
Aktinidia – z czym to jeść?
Owoce aktinidii są bardzo zdrowe, nie zawierają tłuszczu, mają bardzo mało sodu, a dużo różnych mikroelementów i są bogate w witaminy, w tym witaminę C. Doskonały owoc przy zapobieganiu przeziębieniom oraz ułatwiający leczenie grypy.
Ponadto pomaga oczyszczać organizm z toksyn działa kojąco na nerwy oraz przeciwdziała zmianom miażdżycowym.