Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 13,00 zł - 25,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pora owocowania

Pora owocowania

Pęcherznica

Pęcherznica

Pęcherznica — Physocarpus — Uniwersalna i łatwa w uprawie

Pęcherznica to roślina należąca do rodziny różowatych. Obejmuje swym zasięgiem 7 gatunków, z czego jeden, a mianowicie pęcherznica kalinolistna (physocarpus opulifolius) uprawiany jest w Polsce jako roślina ozdobna. Krzewy pęcherznicy, dzięki mnogości odmian różniących się od siebie barwą liści, kwiatami i wysokością, znajdują wiele zastosowań w naszych ogrodach. Nie ma dużych wymagań siedliskowych i jest łatwa w utrzymaniu. Bardzo dobrze znosi cięcie i jest mrozoodporna.

Aktywne filtry

Cechy charakterystyczne pęcherznicy kalinolistnej

Pęcherznice to szybko rosnące krzewy, osiągające w zależności od odmiany od 1 do 3 m wysokości. Ich młode pędy mają barwę zieloną lub czerwoną, które z czasem pokrywają się brązową, łuszczącą się korą. Posiadają trójklapowe liście, a ich kolor może być zielony, żółty, czerwony lub bordowy. To właśnie liście są największą ozdobą krzewów. Od maja do lipca na roślinach, pojawiają się niewielkie, białe, bądź różowe kwiaty, zebrane w kuliste baldachogrona. Kwitną bardzo obficie. Po przekwitnięciu kwiatostany przekształcają się w czerwonawe, pęcherzykowate owocostany, które dojrzewają jesienią. Zmieniają wtedy barwę na brązową. W październiku pękają i wypuszczają nasiona.

Wymagania i pielęgnacja pęcherznicy kalinolistnej

Roślina ta nie ma specjalnych wymagań co do gleby, to najlepiej rośnie jednak na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach i słonecznych stanowiskach. To właśnie na dobrze nasłonecznionych miejscach, kolor ich liści jest najbardziej intensywny. Warto jednak pamiętać przy wyborze miejsca dla odmian o żółtych liściach. Odmiany o jasnych listkach narażone są na poparzenia, szczególnie w czasie suchego lata. Dlatego dla nich najodpowiedniejsze będą stanowiska lekko zacienione. Pęcherznice odporne są na niskie temperatury oraz choroby i szkodniki. Nie straszne im przesadzanie i mocny wiatr, a także warunki miejskie. Bardzo dobrze znosi cięcie, przez co można go w łatwy sposób ograniczyć i uformować.

Najciekawsze odmiany pęcherznicy

RED BARON — to dorastający do 2-2,5 m wysokości krzew o ciemnych, bordowych liściach, które wiosną mają miedziany odcień. Wytwarza białe kwiaty, które ładnie kontrastują na tle ciemnych liści.

DIABOLO — osiąga do 3 m wysokości. Wytwarza duże klapowane, czerwone liście i również białe, kontrastujące z liśćmi kwiaty.

LADY IN RED — to także czerwono listna odmiana dorastająca do 1,5 m wysokości. Kwiaty tej odmiany w pączkach początkowo różowe, później białe.

LUTEUS — żółtolistna odmiana, dorastająca do 3 m wysokości i nawet 5 m szerokości. Na przełomie czerwca i lipca wytwarza białe kwiaty.

DARTS GOLD — dorastająca do 1,2 m wysokości. Posiada jasnożółte liście i białe kwiaty. Jej pędy z czasem przewieszają się ku ziemi.

Jak wykorzystać pęcherznicę w ogrodzie?

Pęcherznica szczególnie nadaje się do zestawień kolorystycznych, dzięki barwnym liściom. Można sadzić ją pojedynczo, ale najlepiej wygląda posadzona w większych grupach. Nada się jako uzupełnienie rabat. Pięknie wygląda na tle ciemnozielonej roślinności. Doskonale znosi cięcie, dlatego można wykorzystać ją też do tworzenia strzyżonych żywopłotów. Rośnie szybko, co sprawia, że łatwo uzyskać można wysoką osłonę, która jednak jest sezonowa, ponieważ gubi liście na zimę.

Jej pędy z kwiatostanami można również wykorzystać do tworzenia bukietów i innych kompozycji florystycznych.