Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 21,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pięknotka

Pięknotka

Pięknotka — Calicarpa — wprowadź kolor do ogrodu zimą

Jest to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych, obejmujący do 170 gatunków. Naturalnie występujące w strefie tropikalnej i subtropikalnej, chociaż niektóre gatunki spotkać można również w strefie klimatu umiarkowanego. Najbardziej odporną na niskie temperatury i uprawianą w naszym kraju jest Pięknotka bodiniego. Przywieziona do Europy z Chin ponad 100 lat temu przez przyrodnika i misjonarza Emilie-Marie Bodiniera. Jest to przecudnej urody krzew, szczególnie jesienią, kiedy to wytwarza jaskrawo fioletowe owoce, które przyciągają wzrok. Pięknotka jest jedną z nielicznych roślin, które zdobią ogród nawet zimą. Jej łacińska nazwa Pochodzi od greckich słów calli-piękna i carpo-owoce. Nazwa ta idealnie oddaje jej charakterystyczne cechy decydujące o jej dekoracyjności.

Aktywne filtry

  • Pięknotka Bodiniera PROFUSION

    20,00 zł

    Jedna z najbardziej odpornych na mróz pięknotek. Niesamowita ozdoba jesiennego i zimowego ogrodu.

  • Pięknotka Bodiniera GIRALDII

    14,00 zł
    Pięknotka jest wyjątkowym krzewem o fioletowych owocach. Kształt, usadowienie a zwłaszcza kolor owoców, jest w stanie zachwycić najbardziej wybrednego ogrodnika.
    Produkt chwilowo niedostępny
    Niedostępny

Jak wygląda pięknotka?

Pięknotka bodiniera to krzew liściasty osiągający do 3 m wysokości i 2,5 m szerokości. Posiada wyprostowane, liczne pędy, które czasem pod ciężarem owoców lekko wyginają się na zewnątrz. Na pędach wyrastają długie nawet 12-centymetrowe, szorstkie liście, ułożone naprzeciwlegle. Liście mają ząbkowane brzegi oraz lancetowaty bądź eliptyczny kształt, a na końcu są zaostrzone. Przebarwiają się jesienią na intensywne odcienie, stanowiące idealny kontrast dla owoców.

Pięknotka kwitnie na pędach jednorocznych, na przełomie lipca i sierpnia. Wytwarza jasnoróżowe, niewielkie kwiatuszki nie mają dużego znaczenia dekoracyjnego. Kwiaty zebrane są w kwiatostany w formie wierzchotek, pojawiające się w kątach liści. Po przekwitnięciu, w miejsce kwiatów pojawiają się niewielkie, kuliste owoce, które są największą ozdobą tego gatunku. Owoce dojrzewają w październiku, przybierając niesamowitą, intensywnie fioletową barwę. Bardzo długo utrzymują się na roślinie. Zwarzywszy na obfitość kwitnienia, pędy pięknotki oblepione są wręcz zebranymi w kuliste grona owocami. Musimy jednak pamiętać, że pięknotki, aby wytworzyły owoce w dużej ilości, potrzebują drugiego krzewu, ponieważ kwiaty zapylane są krzyżowo. Wyjątkiem jest pięknotka bodiniera PROFUSION, która nie wymaga towarzystwa do obfitego owocowania. Często spotykaną w naszych ogrodach jest również Pięknotka bodiniera GIRALDII, która osiąga mniejsze rozmiary, dorasta bowiem do 2 m wysokości.

Wymagania pięknotki bodiniera

Krzew ten wymaga słonecznego, osłoniętego i ciepłego stanowiska. Młoda Pięknotka nie jest odporna na działanie niskich temperatur, dlatego powinno się okrywać ją na zimę przez pierwsze 2-3 lata. Najlepiej rośnie również na umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych i żyznych próchniczych glebach zarówno o lekko kwaśnym, jak i lekko zasadowym odczynie. Zbyt duża ilość wapnia spowoduje to, że owoce nie wybarwią się odpowiednio intensywnie. Warto też wyłożyć powierzchnię gleby ściółką, która ograniczy parowanie wody.

Sadzenie i pielęgnacja Pięknotki

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, pięknotkę aby ładnie owocowała sadzi się w grupach. Jej owocowanie możemy również stymulować poprzez odpowiednie nawożenie. Roślina dobrze odżywiona wytwarza dużą ilość kwiatów, a później owoców. Cięcie pięknotki należy przeprowadzać wiosną, po przejściu przymrozków, ponieważ roślina ta tworzy kwiaty na pędach jednorocznych. Pięknotkę nawet należy mocno przycinać w pierwszych latach od posadzenia, aby zachęcić ją do tworzenia nowych pędów.

Jak wykorzystać pięknotkę?

Jest to dość duża roślina, która może być wykorzystana jako tło dla innych roślin, które latem są bardziej dekoracyjne. Jesienią, dzięki przebarwiającym się liściom, sprawdzi się w kompozycjach kolorystycznych. Można ją również posadzić na tle zimozielonych roślin, które znów uwydatnią kolor owoców zimą. Owocujące pędy pięknotki można też wykorzystać w tworzeniu przeróżnych kompozycji florystycznych.