Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 32,00 zł - 650,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pora owocowania

Pora owocowania

Śliwa

Śliwa

Śliwa ozdobna — Prunus — dekoracyjna i jadalna

Śliwa to rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny różowatych. Śliwa kojarzona jest raczej wyłącznie jako drzewo owocowe pełne smacznych owoców, jednak krzyżówki różnych gatunków, przejawiają również cechy ozdobne, którymi najczęściej są ciekawie wybarwione liście i obficie pojawiające się kwiaty, a także ciekawy pokrój. Najczęściej spotykaną w naszych ogrodach ozdobną śliwą, jest śliwa wiśniowa — ałycza, śliwa dziecięca i śliwa karłowa odm. płożąca . Przedział wysokości, do jakich wyrastają to od 30 cm do nawet 10 m, a to daje wiele możliwości ich wykorzystania.

Aktywne filtry

Śliwy ozdobne — najpiękniejsze odmiany

Najbardziej popularne i najczęściej spotykane w sprzedaży odmiany to te o wybarwionych liściach.

Śliwa wiśniowa PISSARDII ATROPURPUREA — to niewielkie drzewo dorastające do 5-7 m wysokości. Posiada ciemne, czerwone pędy, które tworzą jajowatą koronę . W sprzedaży można również spotkać okazy zaszczepione na wysokim pniu, dzięki czemu uzyskujemy większą przestrzeń pod koroną drzewa, a także okazy wielopniowe, tworzące wyprostowany krzew. Śliwa PISSARDII kwitnie bardzo obficie w kwietniu , tuż przed rozwojem liści. Kwiaty składają się z pięciu jasnoróżowych płatków , które końcem kwitnienia zmieniają barwę na białą. W czasie kwitnienia kwiaty przyciągają masę pszczół. Liście, przez cały sezon wegetacyjny mają ciemną, bordowoczerwoną, lub bordowofioletową barwę . Posiadają eliptyczny kształt i osiągają ok 7 cm długości. Ich brzegi są nieregularnie powcinane. Po przekwitnięciu na śliwie pojawiają się kuliste owoce , zwisające na długich szypółkach. Dojrzewają jesienią we wrześniu, mają bordowy kolor i są jadalne.

Śliwa wiśniowa, (Prunus ceracifera) HESSEI — to kolejna odmiana o pokroju drzewa , dorastająca do 5 m wysokości. Jej największą ozdobą są ciemne, bordowe, wąskie liście o nieregularnych i pofalowanych brzegach, oraz nieregularnych, jasnych, białych i kremowych plamkach . Jasne przebarwienia występują również na obrzeżach liści. Posiada ciemnobrązowe pędy tworzące zaokrągloną koronę. Kwitnie w maju na biało , a kwiaty również przyciągają setki pszczół.

Śliwa wiśniowa ZŁOTY OBŁOK — niesamowicie wyglądająca, osiągająca do 7 m wysokości tworząca zaokrągloną koronę odmiana. Na wyprostowanych pędach, które lekko przewieszają się na końcach, wyrastają eliptyczne liście o ciepłej, żółtej, cytrynowej wręcz barwie . Niestety barwa liści nie utrzymuje się przez cały okres wegetacyjny. W czerwcu liście stają się zielone i nie różnią się od gatunku podstawowego. W połowie kwietnia jeszcze przed rozwojem liści pojawiają się białe, pięciopłatkowe kwiaty o średnicy 2 cm . Jesienią, we wrześniu, dojrzewają żółte, smaczne owoce . Bardzo dobrze znosi przycinanie, a w połączeniu z szybkim wzrostem, nadaje się nawet do formowania.

Śliwa dziecięca (Prunus xcistena) — to niewielki, wolnorosnący, tym razem krzew, osiągający do 2m wysokości. Posiada wyprostowane pędy, które pokryte są ciemnymi, purpurowymi i eliptycznymi liśćmi, które błyszczą metalicznie w słońcu . W maju wytwarza jasnoróżowe, pięciopłatkowe kwiaty , pięknie kontrastujące z ciemnymi pędami i ledwo pojawiającymi się liśćmi.

Śliwa karłowa, odmiana płożąca (Prunus pumila var. depressa) to bardzo niski, karłowy krzew, osiągający zaledwie 20-30 cm wysokości . Tworzy długie pędy pokładające się po ziemi . Pędy pokryte są wąskimi, szarozielonymi liśćmi, które skierowane są ku górze . Jesienią wybarwiają się na pomarańczowo czerwony kolor . Wygląda wtedy bardzo efektownie. Wiosna, w kwietniu i maju, na krzewie pojawiają się duże, białe i mocno pachnące kwiaty . Jesienią zaś, w miejsce kwiatów, śliwa ta wytwarza prawie czarne, kuliste owoce , które mają jedynie walory estetyczne. Tą odmianę można spotkać w sprzedaży w formie szczepionej na pniu.

Wymagania i uprawa śliwy ozdobnej

Praktycznie wszystkie odmiany śliw ozdobnych wymagają słonecznego stanowiska . Jedynie te o żółtych liściach jak ZŁOTY OBŁOK powinna rosnąć w lekkim zacienieniu, ponieważ jej liście mogą ulegać poparzeniu. Najlepszą dla nich będzie żyzna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna gleba . Poradzą sobie także w przeciętnej glebie ogrodowej. Są odporne na okresowe susze i zanieczyszczenie powietrza , dzięki czemu dobrze radzą sobie w warunkach miejskich. A co z mrozoodpornośnią? Uprawiane w Polsce odmiany, są dostatecznie odporne na niskie temperatury , a w razie uszkodzenia gałązek, szybko się regeneruje.

Gdzie posadzić śliwę ozdobną?

Śliwy sadzimy przede wszystkim w ogrodach przydomowych, pojedynczo, lub w towarzystwie innych roślin ozdobnych . Krzewy o jasnych kwiatach, czy liściach, niesamowicie kontrastują na tle ich ciemnej barwy. Idealnie nadają się do zestawień kolorystycznych . Wyższe odmiany można wykorzystać w szpalerach i sadzić wzdłuż alejek . Odmiany niższe, krzaczaste, sprawdzą się w uzupełnianiu rabat. Karłowa odmiana płożąca będzie wspaniałą alternatywą dla płożących roślin iglastych. Oprócz wspaniałych dekoracyjnych walorów możemy korzystać z jej cech użytkowych, w postaci jadalnych owoców. Nadają się one do robienia nalewek i konfitur .