Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 22,00 zł - 28,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Perełkowiec

Perełkowiec

Perełkowiec japoński (Styphnolobium japonicum), Sofora chińska

Perełkowiec japoński synonimy: sofora chińska, szupin chiński, szupin japoński, sofora japońska (sophora japonica L.) - efektowne drzewo, dorastające do 25m wysokości, z charakterystyczną szeroką, rozłożystą koroną i zielonymi i silnie zwisającymi liśćmi. Spotyka się też formy płaczące i kolumnowe. Roślina miododajna ceniona za pięknie wyglądające i ładne pachnące kwiaty, które najczęściej występują w żółtawym lub kremowym odcieniu. Posiada złożone, zielone liście, podobne do liści robinii o długości do 25 cm. Perełkowiec japoński kwitnie w połowie wakacji tj. na przełomie lipca i sierpnia. Kwiaty perełkowca japońskiego są kremowobiałe, motylkowate kwiaty, zebrane są na szczytach pędów w długie kwiatostany. Po przekwitnięciu, pojawiają się długie, owocostany przypominające strąki.

Ta ozdobna roślina o cennych właściwościach zdrowotnych nazwę "perełkowiec" zawdzięcza owocom które wyglądem przypominają sznury pereł. Kwiaty rośliny są źródłem bardzo trwałego, żółtego barwnika.

Aktywne filtry

  • Perełkowiec japoński

    28,00 zł

    Sopra japonica to efektowne drzewo o szerokiej rozłożystej koronie. Latem zdobią je delikatne kremowo-białe, groniaste kwiatostany

Właściwości prozdrowotne perełkowca

Perełkowiec należy do najbardziej cenionych ziołowych leków w tradycyjnej medycynie chińskiej . Pąki kwiatowe oraz niedojrzałe owoce szupinu japońskiego są bardzo cennym naturalnym źródłem rutyny (witamina P 12), oraz zawierają dużą ilość naturalnych flawonoidów. Perełkowiec japoński posiada też właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dzięki którym może być stosowany jako środek poprawiający odporność oraz doraźnie, w przypadku wystąpienia infekcji. Perełkowca używa się do zwalczania drobnoustrojów i pasożytów. Ale najbardziej ceni się go za dobroczynne działanie na układ krwionośny - wspomaga pracę serca, normalizuje ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne, obniża poziom cholesterolu. Odmiany perełkowca, choć różnią się pomiędzy sobą wyglądem, to mają podobne właściwości.

Polecane gatunki i odmiany

  • Perełkowiec japoński Hrynkiewicz o pstrych liściach a jego młode liście są prawie w całości białe(kremowe).
  • Perełkowiec japoński Pendula o płaczącym zwisłym pokroju.
  • Perełkowiec drobnolistny (Sophora prostrata) pochodzi z Nowej Zelandii. Rośnie bardzo wolno w formie naturalnego bonsai, nie wymagając specjalnego formowania. Wysokość rośliny w sprzyjających warunkach może wynieść 1,5 m. Znosi spadki temperatury do -10°C. W naszym klimacie powinien być uprawiany w doniczce.

Uprawa i pielęgnacja

Perełkowiec nie jest szczególnie wymagający, ale najlepiej rośnie w przepuszczalnej, zasadowej glebie na słonecznym, lub lekko osłoniętym miejscu.Jest bardzo odporny na susze, zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Ale jest podatny na mrozy, zwłaszcza siewki i młode rośliny (warto okrywać je na zimę). Polecany jest do nasadzeń w parkach i dużych ogrodach. Rośliny rozmnażane z nasion pierwsze owoce wydają dopiero po 30 latach od zasadzenia. Późno rusza z wegetacją i późno kwitnie przez co owoce często nie zdążą dojrzeć. Nie przebarwia się jesienią, pozostaje zielony aż do przymrozków.

Perełkowiec można prowadzić w formie krzewu lub małego drzewka, gdyż dobrze znosi formowanie.

Jeden ze starszych (pomnik przyrody, ma ponad 100 lat) okazów rosnących w Polsce rośnie w Łodzi w Parku Poniatowskiego.