Hortensja ogrodowa - sadzenie, przycinanie, pielęgnacja
Hortensja ogrodowa – to krzew z rodziny hortensjowatych, który z powodzeniem może rosnąć niemal w każdym ogrodzie. Uprawa nie jest skomplikowana. Przy zapewnieniu roślinie podstawowych czynników, takich jak: odpowiednia ziemia, dobre stanowisko i pielęgnacja, z pewnością efekt będzie bardzo dobry. Swoją popularność hortensja ogrodowa zawdzięcza przepięknym kulistym kwiatostanom, które przyciągają uwagę swoimi kolorami i imponującym rozmiarem.

Hortensja ogrodowa pochodzi z Japonii – zarówno tam, jak i w Korei występuje w przyrodzie naturalnie. W Europie znana jest od XVIII w. i wciąż rośnie grono jej wielbicieli, toteż hodowcy nie ustają w ciągłym tworzeniu nowych szczepów i odmian.
Krzew kwitnie w okresie od czerwca do jesieni. To, za co kochają go ogrodnicy, to fakt, że kwiaty pozostają na nim przez całą jesień. Są płonne, mogą ulegać przebarwieniu w trakcie kwitnienia (z wyjątkiem odmian kwitnących na biało). W zależności od odmiany kwiaty mają kolor: biały, różowy, czerwony – lub najbardziej ceniony – niebieski/fioletowy. Kolor, na jaki roślina nam zakwitnie, zależy do rodzaju podłoża i zawartych w nim składników odżywczych. Ulistnienie krzewu jest sezonowe. Liście mają najczęściej kształt eliptyczny. Hortensja ogrodowa dorasta na ogół do 1,5 m wysokości. Jej kwiaty nadają się z powodzeniem na kwiaty cięte, a sama roślina może być również uprawiana w doniczkach.

Szkółka Krzewów Ozdobnych Wrzos dysponuje liczbą 20 odmian hortensji ogrodowych.
Nasi Klienci najbardziej cenią sobie odmiany:
- hortensja EARLY BLUE
- hortensja HOT RED
- hortensja ROMANCE
- hortensja BOUQUET ROSE
- hortensja TIVOLI
- hortensja BLUE SKY
- hortensja ALASKA
- hortensja ADULA PINK
- hortensja VERENA
za niezwykle atrakcyjne kwiatostany, długie kwitnienie i stosunkowo łatwą uprawę.









Kiedy i jak przyciąć hortensję ogrodową?
Najważniejszy w temacie przycinania hortensji ogrodowych jest fakt, że roślina kwitnie na kwiatostanach, które powstają w poprzednim sezonie. Zatem jeżeli przez niewiedzę przytniemy roślinę jesienią, pozbawiając ją zawiązanych wcześniej pąków, lub jeśli pąki te przemarzną, nie możemy spodziewać się kwitnienia w następnym roku. Przycinając nie skracamy pędów rośliny, pozbawiamy ją tylko przekwitłych kwiatostanów. W celu poprawienia wyglądu i pokroju rośliny możemy usunąć pędy zniszczone, słabe lub złamane.
Kiedy sadzić hortensję ogrodową?
Hortensje ogrodowe sadzimy przez cały sezon – wolno robić to od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Możemy potraktować hortensje ogrodowe jako solitery. Najbardziej efektownie jednak prezentują się w grupie. Wówczas, przy sadzeniu zachowujemy odległość minimum 1 m pomiędzy pojedynczymi egzemplarzami. Możemy utworzyć z nich również efektowne szpalery lub niewielkie żywopłoty. Ta roślina ogrodowa, dzięki niesamowicie barwnym i dekoracyjnym kwiatom, doskonale sprawdza się posadzona tuż przy altanach, tarasach, skąd można ją podziwiać. Krzew wspaniale prezentuje się także w niedalekim sąsiedztwie iglaków lub cisów.
Podlewanie, nawożenie i ochrona przed mrozem hortensji ogrodowych
Hortensja ogrodowa często określana jest jako wodny krzew, co odnosi się do jej sporych wymagań dotyczących nawadniania. Nawet niewielki niedobór wody będzie miał negatywny wpływ na kwitnienie i ulistnienie rośliny. Szczególnie właśnie podczas kwitnienia lub w okresach letniej suszy krzew należy regularnie i często podlewać. Latem z reguły potrzebne jest codzienne nawadnianie, trzeba jednak przy tym uważać, by nie zalewać zbytnio stanowiska. Niewskazane jest też polewanie wodą kwiatów.
Ze względu na swoje duże wymagania glebowe i pokarmowe hortensje ogrodowe wymagają regularnego nawożenia. Najlepiej sprawdzą się specjalne nawozy dedykowane hortensjom, które odpowiednio zaspokajają potrzeby mikro- i makroelementów. W szerokiej ofercie sklepów ogrodniczych znajdziemy jednak różne rodzaje nawozów. Doskonale nadają się też nawozy płynne, którymi zasilamy roślinę raz na około 10 dni. Ostatniego nawożenia dokonujemy najpóźniej w połowie sierpnia. Musimy pamiętać, że jeżeli zrobimy to później, pędy rośliny mogą nie zdążyć ulec zdrewnieniu przed zimą, co łatwo doprowadzi do przemarznięcia.
Jeżeli zależy nam na szczególnie obfitym i efektywnym kwitnieniu, dostarczajmy roślinie nawozów bogatych w:
- azot
- fosfor
- potas
- mikroelementy
W przypadku hortensji nawożenie jest o tyle istotne, że przeprowadzone w odpowiedni sposób będzie miało wpływ na kolor kwiatów – np. na kwaśnych glebach krzew kwitnie intensywnie na niebiesko.


Hortensje ogrodowe wymagają okrycia i zabezpieczenia na okres zimowy. Także wczesną wiosną nie należy zbyt szybko odsłaniać rośliny, gdyż zaszkodzić mogą jej ostatnie przymrozki. Krzew ten zabezpieczamy na zimę np. słomianym chochołem lub agrowłókniną. Ochrony wymagają też podziemne pędy, dlatego stanowisko obsypujemy dookoła torfem lub np. drobną korą.
Jaka ziemia do hortensji?
Dla hortensji ogrodowych należy wybrać odpowiednie stanowisko, ponieważ roślina ma dosyć duże wymagania glebowe. Najlepiej sprawdzą się miejsca, gdzie podłoże jest przepuszczalne, żyzne i dość wilgotne. Próchniczne gleby znajdą tu doskonałe zastosowanie. Z pewnością nie sprawdzą się natomiast ziemie ciężkie i gliniaste.
Te krzewy wspaniale rosną i kwitną, posadzone na stanowiskach słonecznych, ale dobrze rozwijają się też w półcieniach. Duże dawki słońca sprzyjają obfitemu kwitnieniu.
Jeżeli roślina zostanie umiejscowiona na niesprzyjającym stanowisku, gdzie podłoże nie ma odpowiedniego odczynu lub występuje zbyt dużo słońca/cienia, może zacząć chorować. Nieodpowiednie warunki uprawy mogą skutkować: brakiem kwitnienia lub jego znikomą ilością, chlorozą lub poparzeniem liści.
Jak sadzić hortensje ogrodowe?
Sadzenie hortensji ogrodowych samo w sobie nie jest skomplikowane. Dobrego przygotowania wymaga jednak stanowisko. Należy wcześniej spulchnić podłoże, aby było napowietrzone i rozdrobnione. Ważne również jest zapewnienie jego odpowiedniej wilgotności. Roślinę należy obficie podlać w doniczce, jeszcze przed posadzeniem.
Następnie wykonujemy krok po kroku poniższe czynności:
- przygotowujemy dół o rozmiarach 2 razy większych od bryły korzeniowej naszego krzewu
- po posadzeniu rośliny do podłoża odpowiednio formujemy je tak, by dookoła mogła gromadzić się woda, czyli np. na kształt misy
- na koniec podlewamy krzew i ściółkujemy obszar wokół niego.

Odmiany o niebieskich kwiatach powinny zostać posadzone do kwaśnego podłoża. W zasadowym kolor kwiatów zmieni się na różowy. Dodatkowo powinny one być nawożone nawozami do hortensji niebieskich.