• Home
  • Żywa choinka w domu – co należy wiedzieć?
Jodły kaukaskie, cięte, ustawione obok siebie w rzędach, w szkółce krzewów ozdobnych

Żywa choinka w domu – co należy wiedzieć?

22 grudnia 2020 Admin Comments Off

Żywa choinka w domu – co należy wiedzieć?

Żywa choinka jest jednym z najważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Wprowadza do domu niepowtarzalny klimat, który przejawia się wspaniałym wyglądem, ale również zapachem, kojarzącym się nam z tym wspaniałym czasem świąt. Często zadajemy sobie pytanie – czy lepsza będzie żywa choinka, czy choinka sztuczna? Zastanawiamy się jak długo będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem żywej choinki, lub co zrobić, by wykorzystane do umilenia naszych świąt drzewko, po upływie tego czasu nie znalazło się na śmietniku, a mogło służyć nam dłużej. 

Szkółka Krzewów Ozdobnych Wrzos posiada w swojej ofercie kilka rodzajów żywych choinek, m.in świerk srebrny i jodłę kaukaską. Dostępne są one w sprzedaży stacjonarnej, w naszej szkółce. Nasza ekipa nieustannie dba o najwyższą jakość pakowania i zabezpieczania, drzew i krzewów na czas transportu. Żywe choinki pakujemy w specjalnie do tego celu przeznaczony rękaw z siatki. Taki sposób pakowania zmniejsza ich rozmiary, a tym samym ułatwia transport. 

Jodły kaukaskie, cięte, ustawione obok siebie w rzędach, w szkółce krzewów ozdobnych
Jodły kaukaskie, cięte

 

Jakie drzewko świąteczne wybrać?

Każdy z nas instynktownie wie, jak powinna wyglądać piękna choinka. Najczęściej mamy gdzieś w pamięci zapisany obraz choinki z naszego domu rodzinnego i tej magicznej atmosfery z nią związanej. Wiemy, że żywa choinka świąteczna powinna być znakomicie wybarwiona, pachnieć aromatycznie żywicą, cechować się gęstym porostem

Kwestie takie jak np. wysokość choinki są już sprawą indywidualną i zależą od tego jak duże i przestrzenne jest miejsce, w którym chcemy ją ustawić. Jeżeli przestrzeń naszego domu nie ogranicza nas zbytnio, warto wybrać choinkę sporej wysokości oraz szerokości. Niewątpliwie przyczyni się ona w znacznej mierze do stworzenia wyjątkowej atmosfery świąt, na której tak nam zależy. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca, oczywiście lepiej sprawdzą się choinki średniej wielkości oraz te mniejsze. 

Dwa najpopularniejsze gatunki żywej choinki to świerk i jodła – mają one jednak bardzo wiele odmian, barw, wielkości – dlatego każdy z pewnością może znaleźć coś, co odpowiada jego potrzebom i budżetowi. Zaletą wyboru żywych choinek jest także to, że nie jesteśmy skazani na monotonię i przyozdabianie w każde święta tego samego, sztucznego drzewka. Możemy za to co rok eksperymentować z gatunkami, rozmiarami, barwami choinek.

świerki w doniczkach, ustawione w rzędach i przygotowane do sprzedaży w szkółce krzewów ozdobnych
Świerki w doniczkach

Żywa choinka – jak najlepiej o nią dbać?

Decydując się na zakup żywej choinki, warto poznać metody pielęgnacji, aby mogła służyć nam najdłużej jak to możliwe. Ważny jest również transport. Jeżeli kupujemy świąteczną choinkę w sklepie stacjonarnym, musimy dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej zabezpieczyć drzewko świąteczne przed ewentualnym uszkodzeniem w drodze. Najczęściej ekipa sklepu w którym dokonujemy zakupu, pomaga odpowiednio zabezpieczyć nasze drzewko na czas podróży oraz doradza najlepsze umiejscowienie go w samochodzie/przyczepie. Ekipa Szkółki Krzewów Ozdobnych Wrzos robi to zawsze. 🙂

Kiedy nasza choinka jest już w domu, powinniśmy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Musi być ono na tyle przestronne, by mogła doskonale się prezentować. Wszystkie gałęzie choinki powinny być ułożone swobodnie, nie mogą być “ściśnięte” przez jakiekolwiek sprzęty domowe czy meble. Warto również przed ustawieniem dokładnie obejrzeć choinkę ze wszystkich stron, bo choć jej budowa jest zazwyczaj dosyć regularna, często można znaleźć stronę, od której drzewko prezentuje się najlepiej.

Niezwykle ważnym czynnikiem jest oczywiście temperatura. W pomieszczeniu gdzie stoi żywa choinka, temperatura nie powinna być wyższa niż 20° Celsjusza, jeżeli zależy nam, by cieszyć się nią jak najdłużej. Dobrze jest także ustawić ją w jak największym oddaleniu od źródeł ciepła, takich jak: kaloryfery, piecyki, kominki. Wówczas jej świeżość zachowa się dłużej, a my nie będziemy musieli tak często sprzątać opadających igieł. 

Ważne również, by zadbać o odpowiedni stojak dla żywej choinki. Jeżeli wybraliśmy choinkę dużą i rozłożystą, powinien on być tak dobrany, by drzewko stało stabilnie i bezpiecznie. Do żywych choinek, ciętych najbardziej polecane są stojaki z pojemnikiem na wodę. Taki stojak przedłuży znacznie okres, w którym drzewko będzie pięknie się prezentować. Przed umieszczeniem go w stojaku, należy obciąć końcówkę pnia, co ułatwi pobieranie wody.

Wybór żywej choinki, a ekologia

Bywa, że zwolennicy żywych choinek poddawani są krytyce. Zarzuca im się działanie wbrew ekologii i naszemu środowisku naturalnemu. Takie błędne pojęcie wiąże się z tym, że dawniej choinki były niestety kradzione z lasów, gdzie rosły w swoim naturalnym otoczeniu, zgodnie z przeznaczeniem. Było to wówczas działanie na szkodę przyrody i środowiska naturalnego. Żywe choinki, które kupujemy aktualnie w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, są drzewkami, które hoduje się w celu wykorzystania podczas świąt. Są one sadzone w odpowiednich miejscach i pielęgnowane w taki sposób, by mogły należycie spełniać swoją rolę. Drzewka, które wzrosły w takich warunkach, przyczyniły się pozytywnie dla naszego środowiska naturalnego i atmosfery. Wyprodukowanie sztucznej, plastikowej choinki, mimo że jest ona przeznaczona do wielokrotnego użytku, jest zdecydowanie mniej ekologiczne.

Żywa choinka, którą po świętach możemy posadzić w gruncie

Co więcej, mamy także możliwość zakupienia żywej choinki w pojemniku, którą na wiosnę możemy posadzić w ogrodzie i w ten sposób przedłużyć jej życie. Taka choinka może stanowić po świętach przepiękną ozdobę ogrodu na lata. Pojemnik możemy zakamuflować, przyozdabiając go świątecznie, bez szkody dla wzrostu drzewka. Kupując choinkę świąteczną w pojemniku, należy jednak zawsze upewnić się, czy istnieje możliwość posadzenia jej na wiosnę w gruncie. Sprzedawca powinien podać nam takie informacje, a także instrukcję jakie warunki należy spełnić, jeżeli chcemy posadzić drzewko. Żywe choinki w pojemnikach, które nadają się do umiejscowienia w gruncie nie powinny znajdować się w domu dłużej niż 2 tygodnie. Jeżeli drzewko będzie trzymane w warunkach domowych zbyt długo, wysoką temperaturę otoczenia może ono potraktować jako znak nadchodzącej wiosny i przygotować się do wegetacji. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja żywej choinki w pojemniku –  m. in. podlewanie, ochrona przed niekorzystnymi czynnikami. Należy także stopniowo przyzwyczajać drzewko do temperatury, (zarówno przed wniesieniem jej do domu, jak i przed wyniesieniem na dwór i posadzeniem). 

W naszej szkółce znajdziecie m.in. świerk srebrny w doniczce, a także bardzo popularną choinkę świąteczną, jaką jest jodła kaukaska, cięta. Cieszymy się na samą myśl, że dzięki naszym żywym choinkom, będziemy mogli przyczynić się do zbudowania magicznej, świątecznej atmosfery w Waszych domach. 🙂