• Home
  • Analiza gleby w ogrodzie
Miniaturowe drzewo, rosnące w ziemi, w szklanej, rozbitej doniczce. Drzewo jest na pierwszym planie, w tle widać glebę porośniętą mchem.

Analiza gleby w ogrodzie

16 maja 2021 Admin Comments Off

Analiza gleby w ogrodzie

Analiza gleby w ogrodzie to czynność, którą wykonuje na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej ogrodników. Do niedawna była ona znana głównie wśród rolników, którzy ze względu na swe duże uprawy niekiedy są wręcz zmuszeni do wykonywania badań gleby. Zdarza się, że takie analizy wykonujemy zaniepokojeni tym, że żadna z posadzonych roślin nie rośnie dobrze w danym podłożu. Często, w sytuacji kiedy w jednym miejscu od wielu lat są uprawiane rośliny dochodzi to tzw. zmęczenia gleby, czy utraty żyzności. 

Wiosna to czas, kiedy wzbogacamy nasze ogrody i sadzimy nowe rośliny. Nic więc dziwnego, że w tym okresie często pojawiają się pytania o to jak zbadać rodzaj i zasobność gleby. Podłoże należy również bezzwłocznie przebadać, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenie, że mogło dojść do skażenia substancjami toksycznymi. Warto także dokonać analizy, gdy nawozimy ziemię pod duże uprawy owoców lub warzyw, (szczególnie jeśli mamy spore wymagania co do jakości i wielkości zbiorów). W zależności od uprawianej rośliny gleba będzie wymagać innego nawożenia, a badania wskazują, że większość analizowanego podłoża jest przenawożona potasem i fosforem. Jeżeli analiza gleby wykaże odpowiedni poziom tych minerałów zaoszczędzimy na dodatkowym nawożeniu, co sprawia, że zwrócą się nam koszty badania. 

Czy jednak warto zwracać tak dużą uwagę na zasobność podłoża, jeżeli w ogrodzie mamy tylko trawę i rośliny ozdobne? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat. 

Gleba, z której wyrasta pojedyncza, mała, zielona roślinka.

Jakie podłoże do roślin ogrodowych?

Rodzaj podłoża, jakie mamy w ogrodzie ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o uprawę roślin ogrodowych, ich wzrost i rozwój. Niestety, nawet jeżeli kupimy drogą sadzonkę najlepszej jakości, po wsadzeniu jej w nieodpowiednie podłoże może okazać się, że cały nasz trud poszedł na marne. Są bowiem rośliny, które mają średnie wymagania glebowe, jak również takie, które mają je naprawdę wysokie. 

Bezwzględnie w kwaśnym podłożu muszą być posadzone takie rośliny jak: różanecznik, azalia, kiścień, pieris, wrzos, wrzosiec, modrzewnica, bażyna czarna, hebe, hortensja ogrodowa o niebieskich kwiatach, kalmia, borówka amerykańska. Podłoża lekko kwaśnego wymagają, magnolie, miłorząb, klon palmowy, oczar, hortensje bukietowe i szczodrzeniec.  W pierwszej grupie wymieniliśmy rośliny, które przy wyższym pH od 5,5 nie będą pobierały składników pokarmowych. Liście będą żółkły w wyniku chlorozy, która jest efektem niedostatecznie kwaśnej gleby. 

Pozostałe rośliny mają zdolność adaptacji do podłoża w jakim zostaną posadzone, i tak na przykład krzewy iglaste w większości preferują gleby kwaśne, ale z powodzeniem rosną w ziemi obojętnej, a nawet zasadowej. Magnolie, które według literatury powinny mieć glebę o pH 5,5 w naszej szkółce uprawiamy w pojemnikach, w kwaśnym torfie o pH 3,5-4. Część magnolii została posadzona do ziemi o pH 7,5, bez dodatku kwaśnego torfu – rosną dobrze. Liście są zielone a krzewy zawiązują pąki kwiatowe. 

Gdzie możemy przebadać swoją glebę w sposób profesjonalny?

Profesjonalną analizę gleby możemy otrzymać oddając jej próbkę do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Takie stacje znajdują się w każdym mieście wojewódzkim, a koszt badania to najczęściej kilkadziesiąt złotych, w zależności od tego, jakie konkretnie informacje na temat naszej próbki chcemy uzyskać. Oprócz odczynu pH gleby, takie badanie daje nam możliwość poznania zasobności podłoża np. w:

azot

fosfor

potas

magnez

wapń

pierwiastki śladowe

Możemy także przekonać się czy w miejscu, w którym chcemy dokonać posadzenia roślin nie występują w glebie metale ciężkie lub inne szkodliwe substancje. Przed oddaniem próbki do analizy należy zapoznać się z tym, w jaki sposób musimy ją pobrać i zabezpieczyć.

Czym można zmierzyć pH gleby samodzielnie?

Jeżeli chcemy poznać odczyn pH gleby w naszym ogrodzie, możemy zmierzyć je samodzielnie. M. in. w sklepach ogrodniczych lub centrach handlowych z artykułami do domu i ogrodu znajdziemy specjalne narzędzia, przeznaczone do tego celu. 

Łatwą i raczej najtańszą metodą są papierowe paski do pomiaru odczynu pH. Wkładamy je do lekko wilgotnej gleby i w zależności od tego na jaki kolor zabarwi się pasek, jesteśmy w stanie określić pH. Taką analizę należy przeprowadzić stosując się ściśle do instrukcji producenta. 

Możemy też zbadać pH za pomocą elektronicznego pH-metru. Wyniki tego pomiaru uchodzą za bardziej precyzyjne, dlatego warto zaopatrzyć się w pH-metr elektroniczny. Taki przyrząd to na ogół koszt w granicach 100 zł. 

W szeroko dostępnej ofercie sprzedażowej znajdziemy również kwasomierz glebowy z płynem. Zakup tego rodzaju kwasomierza to koszt w granicach 30-40 zł. Użycie go jest bardzo proste. Na wyznaczone miejsce w kwasomierzu kładziemy próbkę gleby, po czym miejsce to zalewamy specjalnym płynem. Kolor na jaki odbarwia się próbka porównujemy ze skalą znajdującą się w instrukcji obsługi. 

Męska dłoń, trzymająca ziemię, w której rośnie mała, pojedyncza, zielona roślina.  Mężczyzna ubrany jest w garnitur.

Rodzaje pH gleby

Podstawowe rozróżnienie odczynów pH gleby wygląda następująco:

  • poniżej 6.5 – odczyn kwaśny (należy wykonać wapnowanie)
  • 6.5 – 7.7 – odczyn obojętny (odpowiada większości roślin)
  • 7.8 i wyżej – odczyn zasadowy (można go obniżyć np. za pomocą kwaśnego torfu lub przekompostowanej kory z drzew iglastych)

Jeżeli chcemy oszczędzić sobie niepotrzebnego kłopotu i straconego czasu,  warto zawczasu zadbać o zbadanie rodzaju gleby i ewentualne jej użyźnienie. Można tego dokonać za pomocą nawozów. Możemy też zakupić specjalne podłoże, przeznaczone do uprawianej przez nas rośliny lub przygotować je samodzielnie – np. mieszając ze sobą kilka składowych. Dla przykładu -. gdy mamy zasadową ziemię, lepiej jest stosować nawozy, które naturalnie zakwaszają glebę, np. siarczan amonu i siarczan potasu. Stosując te nawozy nie można zapomnieć o fosforze, który z kolei wymaga uzupełnienia superfosfatem.

Przede wszystkim, przy zakupie rośliny ogrodowej należy zapytać sprzedawcę, jakie wymagania glebowe ją charakteryzują i jakiego rodzaju podłoża wymaga. Jeżeli nie mamy możliwości dłuższej rozmowy ze sprzedawcą, poszukajmy informacji na własną rękę. Możemy czasem trafić na zupełnie przeciwne zalecenia, dotyczące tego samego krzewu lub drzewa, dlatego takiej wiedzy szukajmy zawsze tylko w sprawdzonych źródłach. Pod żadny pozorem nie bagatelizujmy jednak tego tematu. Szczególnie jeżeli np. sadzimy drzewka lub krzewy owocowe i zależy nam na obfitych zbiorach.