Dereń kousa — Cornus kousa — atrakcyjny i egzotyczny krzew
Derenie kousa to jedne z niewielu roślin, które są ozdobne prawie przez cały rok. Wiele z nich zachwyca już od wiosny pięknymi barwnymi liśćmi. Latem, pojawiają się, no właśnie, co? Czy to kwiaty? Wczesną jesienią zaś, pojawiają się kuliste, czerwone owoce, a później liście przybierają niesamowite ciepłe barwy – od pomarańczu do intensywnej czerwieni.
Jak wygląda? Jakie ma wymagania? Jak pielęgnować derenia kousa, aby był ozdobą ogrodu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym wpisie.
Jak wygląda dereń kousa? Podstawowe informacje o gatunku
Dereń kousa (Cornus kousa) to wolno rosnący krzew pochodzący z Japonii, Chin i Korei. Spotkać go można w innych częściach świata, również w Polsce, gdzie uprawiany jest jako roślina ozdobna. Może osiągnąć 4-6 metrów wysokości i 3-4 metry szerokości. Ze względu na wielkość, dereń kousa sprawdza się doskonale w roli solitera. Aby mógł rozwinąć i zaprezentować cały swój urok, należy wybrać miejsce, gdzie będzie miał dosyć przestrzeni, a posadzony pośrodku trawnika będzie wyglądał jak z bajki, szczególnie podczas kwitnienia. No właśnie, o co chodzi z kwiatami?

Dereń kousa kwitnie długo, bo ponad miesiąc, na przełomie maja i czerwca, o cały miesiąc później niż dereń kwiecisty. Kwiaty derenia są małe, zielonkawożółte, niepozorne, zebrane w niewielkie główkowate kwiatostany i niestety bez zapachu. Nie mają większego znaczenia dekoracyjnego. Skąd więc te piękne, białe lub różowe płatki? Są to podsadki otaczające kwiatostan. Ich wygląd jest ciekawy i efektowny, a to ze względu na wielkość. Zależnie od odmiany, mają od 4 do 6 cm długości, są wąskie lub szerokie, ostro zakończone lub zaokrąglone, o lekko sercowatym kształcie. Różnić się mogą także barwą – mogą być białe, kremowe, jasnozielone lub różowe. Przysadki zmieniają barwę w czasie kwitnienia. Początkowo zielonkawe, a później białe. Biała barwa może znów zmienić się na różową, która u niektórych odmian mocno ciemnieje. W czasie kwitnienia będzie największą ozdobą całego ogrodu.




Pod koniec okresu wegetacyjnego liście derenia przebarwiają się, przybierając ognistoczerwone, lub pomarańczowe kolory, co utwierdza nas w tym, że jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej ozdobnych krzewów liściastych.

Jesienią dereń kousa wytwarza również owoce – czerwone albo bordowe pestkowce przypominające kształtem maliny, wyrastające na długich szypułkach. Mają około dwóch centymetrów i są jadalne, choć ich smak jest raczej słodkawy i mdły. W Japonii, skąd pochodzi, owoce derenia są spożywane lub przetwarzane na likier.

Ciekawe odmiany derenia kousa i ich cechy charakterystyczne

Wyjątkowa i rzadko spotykana odmiana osiągająca od 3 do 5 metrów wysokości, tworząca luźny, piramidalny pokrój. Na przełomie maja i czerwca wytwarza kwiatostany, których duże przysadki mają początkowo białą barwę, a później przybierają różowy odcień. Jest to hybryda derenia kwiecistego i derenia kousa.

To karłowa odmiana, dorastająca do 2-2,5 metra wysokości o luźnym, wyprostowanym pokroju. Posiada bardzo ciekawe, żółto-zielono-białe liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Przysadki kwiatów tej odmiany mają białą barwę, pięknie współgrającą z barwnymi liśćmi.

Duży krzew, który osiąga do 4 metrów wysokości. Posiada szeroki i rozłożysty pokrój. Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się kwiaty z bardzo efektownymi białymi przysadkami, które początkowo mają zielonkawą barwę. Posiada duże liście o pofalowanych brzegach, przebarwiające się jesienią na czerwono.

Osiągająca 2-3 m wysokości atrakcyjna odmiana, o wyprostowanym i luźnym pokroju. Kwitnie od czerwca do lipca, a jej początkowo zielonkawe przysadki przybierają białą barwę, aby pod koniec kwitnienia nabrać lekko różowego odcienia. Posiada zielone liście, które wybarwiają się jesienią.

Bardzo efektowna i dekoracyjna odmiana, dorastająca do 2-3 m wysokości i nawet 2 m szerokości. Kwitnie w czerwcu, a jego przysadki mają jeden z najciemniejszych odcieni. Początkowo zielonkawe, później białe i różowe. W sprzyjających warunkach mają prawie czerwony odcień. Liście wybarwiają się jesienią na bordowo czerwony kolor.

Duży krzew o wyprostowanym i luźnym pokroju, który docelowo dorasta do 5 m wysokości. Na przełomie maja i czerwca wytwarza kwiaty o kremowobiałych podsadkach. Liście tej odmiany jesienią również wybarwiają się na ognistoczerwony kolor. To bardzo efektowna i poszukiwana odmiana.

Ciekawa odmiana o początkowo białych, później różowych, wąskich przysadkach kwiatowych. Niesamowicie efektowny krzew, dorastający do 2-3 m wysokości. Jego ciemnozielone liście przebarwiają się jesienią na czerwony kolor. Jedna z najciekawszych odmian.

Posiadająca wyprostowany pokrój odmiana dorastająca do 3-4 m wysokości. Kwitnie od czerwca do lipca, a przysadki ich kwiatów są wąskie i ciemnoróżowe pod koniec kwitnienia. Posiada ciemnozielone błyszczące liście z pofalowanymi brzegami. Liście jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwony kolor.

Odmiana ta tworzy duże, dorastające docelowo do 6 m wysokości krzewy. Bardzo efektowne ze względu na liście, które mają zielone brzegi i jasną żółtą i nieregularną plamę wzdłuż nerwu głównego. Jesienią wybarwiają się na czerwono. Przysadki ich kwiatów mają białą barwę, która ładnie współgra z kolorowymi liśćmi.

Ta odmiana to również hybryda derenia kwiecistego i kousa. Dorasta docelowo do 5 m wysokości, posiada wyprostowany pokrój i ciemnozielone błyszczące liście przebarwiające się jesienią na czerwonofioletowy odcień. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a przysadki kwiatów mają różową barwę. Są duże, szerokie i pięknie kontrastują z tłem ciemnych liści.
Jakie warunki należy zapewnić dereniowi?
– gleba powinna być luźna i przepuszczalna, próchniczna
– dereń preferuje neutralny lub lekko kwaśny odczyn gleby
– roślina powinna być regularnie podlewana, ale nie powinno się dopuścić do sytuacji, kiedy krzew „stoi” w wodzie
– idealne stanowisko do uprawy derenia jest osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste
– przed kwitnieniem warto zasilić glebę kompostem lub nawozem.
Gdzie można zastosować derenia kousa?
Dereń kousa to niesamowicie dekoracyjna roślina. Przeważnie w formie krzewu, ale odpowiednio prowadzony może przybrać formę niewielkiego, niewysokiego drzewka, z nisko osadzoną koroną. Forma drzewka potrafi być tak malownicza, że wydaje się wyrwana z bajki. Jej efekt tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, potęguje sadzenie ich pojedynczo jako solitery. Mogą być również sadzone w kompozycjach ogrodowych wraz z innymi roślinami ozdobnymi. Pięknie wyglądają posadzone na tle roślin o ciemnozielonych liściach. Odmian jest na tyle dużo, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu.
Rozmnażanie derenia kousa
Dereń kousa jest dobrym materiałem do rozmnażania. Rozmnażanie możemy wykonywać poprzez sadzonki zielne, ten zabieg przeprowadzamy wiosną, lub sadzonki zdrewniałe – jesienią. Tym samym uzyskujemy roślinę przenoszącą cechy mateczne. Można też pokusić się o wysiew nasion, jednak jest to metoda trudniejsza i czasochłonna, która nie zapewnia nam tego, że otrzymamy sadzonki identyczne jak rośliny mateczne. W tym wypadku zbieramy dojrzałe owoce, wyjmujemy z nich nasiona i oczyszczamy je, a następnie musimy je poddać rocznej stratyfikacji w lodówce. Po roku możemy je wysiać do inspektu. Na rynku możemy również spotkać się z sadzonkami szczepionymi na pniu, choć jest ich dość mało.
Cięcie derenia kousa i jego sadzenie
Dereń kousa ma to do siebie, że najpiękniej wygląda w formie naturalnej, a jego pokrój jest na tyle powściągliwy, że cięcie nie jest wymagane. Możemy to robić jednak, gdy jakaś gałązka spłata nam figla i zaburzy jego konstrukcję. Przycinanie derenia kousa należy wykonywać wiosną lub latem, po przekwitnięciu.
Przy sadzeniu musimy wziąć pod uwagę jego docelowe rozmiary i to, że lubi miejsca osłonięte od mroźnych wiatrów. Decydując się na stanowisko bardziej odsłonięte, musimy pamiętać o zabezpieczeniu rośliny na zimę, przynajmniej przez kilka lat od posadzenia. Możemy wówczas obsypać nasadę krzewu korą, a całą roślinę okryć włókniną. Im starszy krzew, tym jego odporność na niskie temperatury jest większa. Przed sadzeniem powinniśmy również sprawdzić odczyn gleby, ponieważ derenie kousa preferują odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Gdy gleba ma zbyt zasadowy odczyn, należy ją lekko zakwasić. Jak to zrobić?Możesz przeczytać o tym w naszym artykule dotyczącym pomiaru i zmiany pH podłoża.

Zachęcamy do zakupu derenia kousa w naszym Sklepie!
autor: Karolina Hodór