• Home
  • Kiścień wawrzynowy- warunki uprawy

Kiścień wawrzynowy- warunki uprawy

24 września 2021 Admin Comments Off

Kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana) to zwarty zimozielony krzew, którego największą ozdobą są liście o pięknych kolorach. Kolor liści zależy od odmiany kiścienia. Szczególnie dekoracyjny jest kiścień Scarletta ‘Zeblid’ i kiścień wawrzynowy ‘ Rainbow’, które można kupić w naszym Sklepie.

Kiścień Scarletta ‘Zeblid’

Kiścień nie osiąga zbyt dużych rozmiarów – maksymalnie 1 metr wysokości i szerokości i dlatego przycinanie konieczne jest tylko w przypadku odświeżenia rośliny lub usunięcia części, które wyglądają nieestetycznie. Przycinanie najlepiej zrobić po kwitnieniu późną wiosną. Zbyt wczesne przycięcie zimą może spowodować uszkodzenie gałęzi przez mróz.

Ze względu na swoje rozmiary, kiścień świetnie sprawdzi się w przydomowych ogrodach. Może być barwnym elementem aranżacji z innymi, wyższymi roślinami, zachwyca również w pojedynkę lub w zestawieniu z karłowymi krzewami, takimi jak wrzos czy golteria rozesłana.

Kiścień wawrzynowy ‘Rainbow’
Kiścień Scarletta ‘Zeblid’

Warunki uprawy:

Kiścień nie przepada za słońcem, dlatego stanowisko w cieniu lub półcieniu będzie dla niego najbardziej odpowiednie.

Lubi kwaśną, próchniczą ziemię i regularne podlewanie. Przed posadzeniem rośliny, warto zadbać o odpowiednie napowietrzenie gleby.

Kiścień jest umiarkowanie odporny na mróz i dlatego warto zadbać o ochronę szczególnie młodych okazów przed mrozem i wiatrem.

Wiosną można wspomóc roślinę nawozem, by utrzymać kwasowe pH gleby, w którym najlepiej rośnie. Warstwa kory dookoła rośliny również pomoże zachować tę kwasowość i uchroni ją przed wysychaniem.

Kiścień ‘ Curly Red’

Zachęcamy do zakupu sadzonek kiścienia w naszym Sklepie.

autor: Karolina Hodór