• Home
  • Miskant chiński Gracilimus

Miskant chiński Gracilimus

10 października 2021 Admin Comments Off

Jedną z najbardziej poszukiwanych traw przez naszych klientów jest miskant chiński Gracilimus (Miscanthus sinensis ‘Gracilimus’).

Jednak w tym wpisie postanowiliśmy przedstawić rozbieżności w wyglądzie miskanta, mylnie określanego jako Gracilimus.

Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło “miskant Gracilimus”, a następnie zaznaczymy grafikę to otrzymamy zdjęcia tych traw, z tym że jedne są z kwiatami a inne nie. Nie są to jednostkowe pomyłki tylko szerszy problem branży szkółkarskiej, bo nawet sadzonki produkowane w dużych holenderskich gospodarstwach zakwitają w połowie lata.

Być może rozmnażanie metodą in-vitro wpływa na kwitnienie. Oczywiście przy długiej i ciepłej jesieni może się zdążyć że również te “nie kwitnące” Gracilimusy zakwitną, ale są to przeważnie jedynie zalążki kwiatów. W naszej kilkunastoletniej praktyce nie zdarzyło się aby taki miskant zakwitł.

Na poniższych zdjęciach przedstawiamy dwa egzemplarze Gracilimusa zakupione w innych szkółkach. Jak widać różnica jest zasadnicza.

Miskant ‘Gracilimus’ (1)
Miskant ‘Gracilimus’ (2)

Na zdjęciu powyżej miskant (2) dwa lata po posadzeniu. (pomimo, że zdjęcie robione było 10 października) nie ma kwiatów.

Miskant Gracilimus ze zdjęcia nr 1 był posadzony cztery lata temu i kwitnie już od miesiąca.

W naszej ocenie egzemplarze, które nie kwitną są ładniejsze, wyglądają zwiewnie, lekko i elegancko. I właśnie takie staramy się rozmnażać przez podział karp, lub też takie kupujemy, jeżeli producent zapewni że to jest to na pewno Gracilimus. Jeżeli natomiast ktoś woli kwitnące trawy z wąskimi liśćmi to polecamy odmianę miskanta Graziella która jest bardzo podobna.

Miskant ‘Graziella’

Zachęcamy do zakupu miskanta Gracilimusa w naszym Sklepie.