Azalia japońska – sadzenie, pielęgnacja, mrozoodporność
Azalia japońska (rododendron japoński), to niski, karłowy krzew ozdobny z rodziny wrzosowatych, charakteryzujący się powolnym wzrostem. Jak sugeruje nazwa, roślina pochodzi z Japonii. Jest bardzo często wybieranym krzewem ogrodowym, głównie ze względu na piękne, dekoracyjne kwiaty i dosyć długą porę kwitnienia – około 3 tyg. Azalia japońska to długowieczna, zimozielona roślina ogrodowa, ale nie tylko. Z powodzeniem bowiem uświetni również tarasy, balkony czy wnętrza mieszkań. Jej uprawa jest uważana za absolutną konieczność w przypadku ogrodów japońskich.
Ze względu na tendencję do rozrastania się na boki i swój rozłożysty pokrój, krzew może być wykorzystany jako roślina okrywowa. Doskonale sprawdza się zarówno w małych ogródkach, jak i na dużych przestrzeniach.
Roślinę cechuje niska wysokość do jakiej dorasta – na ogół 60 -120 cm i szerokość max. 150 cm. Kwitnienie rozpoczyna się najczęściej w kwietniu. Kwiaty poszczególnych odmian osiągają różne barwy – od białych, po różowe, czerwone czy purpurowe. Dzwonkowate kwiaty o szerokolejowatej koronie zachwycają urokiem, również dlatego, że nie blakną na słońcu. Mają szerokość w granicach 2-6 cm. Liście krzewu pozostają zielone zimą, mają kształt eliptyczny lub jajowaty. U najczęściej występujących odmian są ciemnozielone i błyszczące.
Szkółka Krzewów Ozdobnych Wrzos dysponuje liczbą ponad 20 odmian azalii japońskiej. Znajdują się wśród nich najpopularniejsze odmiany, takie jak:
- azalia japońska MARUSCHKA
- azalia japońska KERMESINA ROSE
- azalia japońska MELINA
- azalia japońska PANDA

Jaka ziemia do azalii japońskiej?
Azalie potrzebują ziemi próchnicznej i kwaśnej, (o pH w granicach 3,5-4,5). Aby otrzymać taki rodzaj ziemi pomocne będzie wymieszanie ziemi ogrodowej np. ze zmieloną korą, igliwiem czy kwaśnym torfem. Dobrze sprawdzi się również dodatek kompostu. Jeżeli w naszym ogrodzie jest ziemia zasadowa to najlepiej wymienić ją na ziemię z dużym udziałem torfu kwaśnego. Roślina nie lubi zarówno suchego, jak i bardzo mokrego podłoża.

Przycinanie
Ta roślina ogrodowa nie wymaga regularnego przycinania. Jednak w celu lekkiego odmłodzenia czy zagęszczenia pokroju, można wykonać cięcia. Najlepiej zrobić to około tydzień po przekwitnięciu, usuwając tylko najnowszy przyrost. Nowe pędy powinny być tak przycięte, by ostatecznie został co najmniej 1 cm świeżego przyrostu.
Ochrona przed mrozem
Azalia japońska wykazuje dużą tolerancję nawet na wysokie mrozy. Jednak bardzo silne wiary i przeciągi mogą zaszkodzić roślinie, dlatego w wietrzne, bezśnieżne zimy należy zabezpieczyć krzew. Przed zimą powinniśmy także zadbać o bogate nawodnienie wokół krzewu. Pomoże to pobrać odpowiednią ilość wody i zabezpieczyć roślinę przed wysuszeniem. W bezśnieżne zimy dodatkowo trzeba pamiętać o podlewaniu.
Sadzenie azalii japońskiej
Azalię japońską najlepiej sadzić w kwietniu, ale można to też robić w okresie całego sezonu wegetacyjnego. Należy umieścić ją w ziemi na podobnej głębokości, jak miało to miejsce w doniczce. Krzew ten ma dosyć delikatny system korzeniowy, dlatego trzeba uważać, aby nie na narazić go na uszkodzenia mechaniczne. Azalie japońskie sadzimy w odległości około 70 cm od siebie. Można ściółkować je np. przekompostowaną korą sosnową – zaleca się ściółkowanie około 3-5 cm warstwą.

Stanowisko
Ważne, by przed posadzeniem wybrać dla rośliny odpowiednie stanowisko. Odmiany te niezbyt dobrze znoszą silne przeciągi i wiatry, dlatego warto wybrać osłonięte miejsce.
Azalia japońska najlepiej rośnie umiejscowiona na stanowisku słonecznym i półcienistym. Lubi wilgoć, dlatego jeżeli rośnie w miejscu silnie nasłonecznionym, należy szczególnie pamiętać o odpowiednim i częstym nawadnianiu. Świetnie sprawdzi się posadzona w niedalekiej odległości od oczek wodnych i na nieco wilgotniejszym terenie. Krzew ten najlepiej jest podlewać miękką wodą, (ze stawu lub deszczówką).
Nawożenie
W nawożeniu azalii świetnie sprawdzą się nawozy wolnodziałające, w tym te specjalnie dedykowane rododendronom. Krzewy te dobrze tolerują nawozy, które zakwaszają glebę, np. preparaty przeznaczone do roślin wrzosowatych. Nawozimy od maja do sierpnia. Preparat rozsypujemy koliście wokół krzewu, po czym polewamy go wodą, umożliwiając w ten sposób wtłoczenie nawozu do wnętrza gleby.