• Home
  • Wapnowanie trawnika – kiedy wapnować i jakie wapno wybrać?
Kobieta z długimi, brązowymi włosami, w kapeluszu i białej koszuli siedzi tyłem na trawniku. Patrzy przed siebie na drzewa w oddali. Prawą ręką przytrzymuje kapelusz.

Wapnowanie trawnika – kiedy wapnować i jakie wapno wybrać?

7 kwietnia 2021 Admin Comments Off

Wapnowanie trawnika – kiedy wapnować i jakie wapno wybrać?

Wapnowanie trawnika to jedna z ważniejszych czynności, którą możemy wykonać wiosną w naszym ogrodzie. To zabieg, dzięki któremu m. in. pozbędziemy się z trawy mchu oraz chwastów. Trawa, by prawidłowo rosnąć potrzebuje gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, (około 6.0-7.0 pH). Niższe wartości odczynu pH skutkują pogorszeniem jakości trawnika. 

Wykonanie wapnowania w poprawny sposób, a także w odpowiednim terminie gwarantuje nam poprawę sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, by trzymać się kilku zasad, bo nieprzestrzeganie ich sprawi, że zamiast polepszyć jakość trawy, osiągniemy odwrotny cel do zamierzonego. Wykonanie wapnowania trawnika nieodpowiednim nawozem, lub zrobienie tego w sytuacji, gdy nie jest to wskazane może bardzo zaszkodzić i dokonać zniszczeń w darni. 

Planując wapnowanie należy zatem pamiętać o kilku ważnych kwestiach, o których poniżej. 

Kobieta z długimi, brązowymi włosami, w kapeluszu i białej koszuli siedzi tyłem na trawniku. Patrzy przed siebie na drzewa w oddali. Prawą ręką przytrzymuje kapelusz.

Kiedy trawnik wymaga wapnowania?

Kluczowa jest tutaj wiedza na temat tego, jaki odczyn pH ma gleba w miejscu, gdzie rośnie trawa. Warto dokonywać takiego sprawdzenia co rok, a przynajmniej co 2-3 lata. 

Wapnowanie wykonujemy wtedy, kiedy gleba jest zbyt kwaśna, czyli odczyn wynosi mniej niż 5,5 pH. W przeciwnym wypadku – gdy podłoże ma pH o wartości powyżej 7, powinniśmy zakwasić glebę, stosując w tym celu nawozy zakwaszające.

Wapnowanie to nie jedyny zabieg, który pomoże nam w uzyskaniu trawnika, o jakim marzymy. Jeśli zależy nam, by zieleń darni przykuwała uwagę intensywnością, powinniśmy też zapoznać się z tematem wertykulacji trawnika. Przeczytać o tym możecie na naszym blogu, klikając w poniższy link:

Wertykulacja trawnika – czyli czego potrzebuje trawnik po zimie.

Jak sprawdzić pH gleby?

Wykonanie wielu czynności i zabiegów w naszym ogrodzie wymaga często wiedzy na temat tego, jaki mamy rodzaj gleby. Jak się tego dowiedzieć? Szybką metodą jest samodzielne sprawdzenie odczynu za pomocą zestawu paskowego, przeznaczonego specjalnie do tego celu. Taki zestaw jest łatwo dostępny – znajdziemy go w sklepach ogrodniczych. Jego koszt to od kilku do kilkunastu złotych. Jest to więc tania i dosyć łatwa metoda. Pasek z reguły wkłada się do wilgotnej ziemi, po czym sprawdza się kolor, na jaki się zabarwił.

Można także wykonać pomiar pH za pośrednictwem pH-metru elektronicznego. Jego wskazania cechują się na ogół wyższą precyzją. 

Mamy jednak do wyboru również inną metodę – czyli oddanie próbki gleby do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, w celu analizy

Drzewo, rosnące na polanie. Krajobraz na tle błękitnego nieba i drzew w oddali.

Kiedy wapnować trawnik?

Odpowiedni termin wapnowania trawnika to okres tuż przed wegetacją lub zaraz po niej. W polskich warunkach klimatycznych ten czas przypada najczęściej na końcówkę lutego lub marzec, a także na październik/listopad. Wtedy wapnowanie ma największe szanse na powodzenie i dobre rezultaty.  

Do wykonania wapnowania dobrze jest wybrać dzień bezwietrzny i bezdeszczowy. Taka pogoda pomoże w równomiernym umieszczeniu nawozu na trawie. Ważne też, by zastosowania wapna nie łączyć z żadnym innym nawozem i przez okres min. 3-4 tyg. po tym nie stosować innych substancji. Połączenie się wapna z innymi nawozami skutkuje najczęściej powstawaniem związków, które są nieprzyswajalne przez glebę lub szkodzą roślinności.  

Jakie wapno wybrać? 

Do przeprowadzenia wapnowania polecane jest wapno nawozowe w postaci granulatu. Dobrym wyborem jest też wapno z dodatkiem magnezu. Bardzo dobrze sprawdzi się dolomit, ponieważ zawiera około 30% tlenku wapnia. 

Należy pamiętać, by bezwzględnie trzymać się dawkowania i sposobu nawożenia, zamieszczonego przez producenta na opakowaniu.