• Home
  • Wierzba – uprawa i pielęgnacja

Wierzba – uprawa i pielęgnacja

18 stycznia 2022 Admin Comments Off

Wierzba (Salix) to rodzaj roślin, do którego zaliczyć można zarówno wysokie drzewa jak i niewielkie krzewy. Wiele odmian można spotkać w naturalnym stanie na polach i nieużytkach. W Polsce występuje około 30 gatunków wierzby.

Większość odmian wierzby ma gładkie pędy z zielonymi, lancetowatymi liśćmi. Niektóre odmiany ozdobne mają inne wybarwienie liści lub ich kształt. Charakterystyczne dla wierzb są jej kwiatostany – w postaci kotków/bazi. Pojawiają się na pędach przed liśćmi.

Wierzby są przeważnie mało wymagającymi roślinami, jednak najlepiej rosną na żyznych, wilgotnych glebach o pH zbliżonym do obojętnego. Preferują nasłonecznione stanowiska. Wierzby są zwykle odporne na mróz i dobrze znoszą przycinanie. W okresach długotrwałej suszy trzeba pamiętać o ich podlewaniu (szczególnie młodych roślin).

Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych wierzby jest jej przycinanie. Powinno się je przeprowadzić po przekwitnięciu bazi, a przed wypuszczeniem liści – najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Cięcie jest szczególnie ważne przy odmianach zaszczepionych na pniu. Dotyczy to najbardziej wierzby całolistnej Hakuro-nishiki, którą powinniśmy ciąć co najmniej dwa razy w roku, w marcu i w czerwcu.

Wierzby o krzaczastym pokroju dobrze sprawdzają się jako solitery lub elementy większych kompozycji. Wiele odmian jest uprawianych również w formie piennej. Ze względu na to, że wierzby dobrze rosną na wilgotnych glebach, często spotkać je można przy brzegach stawów czy oczek wodnych. Przy obsadzaniu zbiorników wodnych, szczególnie dobrym wyborem będą odmiany ze zwisającymi pędami.

Kora wierzby zawiera salicynę, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające. Te właściwości znali już starożytni Egipcjanie i stosowali korę w medycynie. Obecnie salicyna nie jest stosowana – zastąpił ją syntetycznie produkowany kwas acetylosalicylowy, obecny w Aspirynie czy Polopirynie.

Do ciekawych odmian wierzby, dostępnych w sklepie internetowym Szkółki Wrzos należą:

Zachęcamy do zakupu sadzonek wierzby w naszym Sklepie!