• Home
  • Porzeczka w ogrodzie – co warto wiedzieć o jej uprawie?

Porzeczka w ogrodzie – co warto wiedzieć o jej uprawie?

11 stycznia 2022 Admin Comments Off

Porzeczka (Ribes) to jedno z najbardziej popularnych krzewów owocowych w ogrodach. Przyczyną jest łatwość uprawy, niewielkie wymagania glebowe i smaczne owoce, z których można robić soki, wina, dżemy lub jeść na surowo. Owoce porzeczki dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. W ogrodach znaleźć można krzewy porzeczki czarnej (Ribes nigrum), czerwonej (Ribes rubrum) i białej (Ribes gracile).

Porzeczka nie jest rośliną bardzo wymagającą. Najlepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i dość żyznych. W przypadku gleb mniej zasobnych w składniki odżywcze, można je zasilić nawozami. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste i osłonięte od wiatru.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie porzeczki. Przycinanie zimowe przeprowadza się od stycznia do połowy marca, a letnie po zakończeniu owocowania. Porzeczka czarna najlepiej plonuje na pędach rocznych i dwuletnich, natomiast biała i czerwona na trzy- i czteroletnich. W przypadku porzeczek czarnych po cięciu powinny pozostać 2 – 3 pędy dwuletnie i 4 – 6 pędów jednorocznych. Inaczej jest w przypadku porzeczki czerwonej lub białej; wtedy co roku powinno się usuwać 5 – 6 pędów, a po trzecim roku od posadzenia pędy skraca się do 5 oczek.

Krzewy porzeczki są mrozoodporne – pomimo tego warto zabezpieczyć młode rośliny przed niskimi temperaturami. Dobrze się sprawdzi również ściółkowanie, np. igliwiem, które zabezpieczy korzenie przed mrozem, a w sezonie wegetacyjnym utrzyma wilgoć i ograniczy wzrost chwastów. W okresach suszy krzewy powinny być regularnie polewane.

Mimo niewielkich wymagań glebowych warto zasilić glebę na której rośnie porzeczka. Najlepiej sprawdzi się do tego nawóz organiczny (co 2- 3 lata) i nawóz mineralny (co roku). Dzięki nawożeniu i odpowiedniej pielęgnacji krzew porzeczki będzie wydawać duże plony.

Coraz bardziej popularne stają się porzeczki pienne. Ich zaletą jest łatwość zbioru owoców – nie trzeba się po nie schylać. Trzeba pamiętać o zastosowaniu podpór, do których roślina musi być przymocowana – inaczej istnieje ryzyko złamania.

W sklepie Szkółki Wrzos znajdą Państwo sadzonki porzeczki czerwonej, czarnej i białej oraz porzeczkoagrestu. Porzeczkoagrest jest hybrydą o niewielkich wymaganiach i łatwej uprawie. Kolejną zaletą porzeczkoagrestu jest wysoka odporność na szkodniki i owoce, które łączą smak porzeczki i agrestu.

Zachęcamy do zakupu porzeczki w naszym Sklepie!