Piwonie to bardzo odporne rośliny i przeważnie dobrze się rozwijają. Jednak od czasu do czasu, szczególnie w mniej sprzyjających warunkach, mogą być atakowane przez choroby grzybowe i wirusowe. Takie infekcje najczęściej rozwijają się już wiosną, ale często pozostają niezauważone aż do lata i czasem może być za późno. Musimy w porę zareagować.
Choroby grzybowe atakujące piwonie i ich objawy:
Szara pleśń — choroba grzybowa wywołana przez grzyby z rodzaju Botrytis. Najczęstszym objawem tej choroby jest więdnięcie i zamieranie łodyg, a w konsekwencji pąków. Występuje zwykle wiosną, chociaż pojawić się może przez cały sezon, gdy temperatura utrzymuje się poniżej 21 stopni Celsjusza. Choroba rozwija się najlepiej przy chłodnej i wilgotnej pogodzie. Szara pleśń może utrzymywać się przez kilka lat w ogrodzie, a to dzięki zarodnikom tego grzyba pozostającym w glebie. Najlepszym sposobem na pozbycie się szarej pleśni peonii będzie systematyczne usuwanie chorych pędów sekatorem. Pamiętajmy, aby przed każdym cięciem zdezynfekować sekator, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby. Usunięte części wyrzucamy. Nie wolno ich kompostować. Na Pleśń możemy również zastosować odpowiednie fungicydy. Jak zapobiegać tej chorobie? Pamiętajmy, że zdrowe i dobrze odżywione rośliny, którym zapewnimy odpowiednie warunki, zgodne z ich wymaganiami są mniej podatne na choroby. Jak i w poprzednim wypadku, unikajmy podlewania wieczornego i górnego.
Fytoftoroza — wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Phytophthora i przenoszona jest przez zanieczyszczone narzędzia i glebę. Pierwszym objawem tej choroby jest to, że łodygi u podstawy rośliny zaczynają ciemnieć, a następnie więdną i obumierają. Liście wyglądają wtedy na zwiędnięte z powodu braku wody. Zarażone łodygi łatwo wychodzą z gleby po pociągnięciu. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ przy braku jakiejkolwiek reakcji z naszej strony może spowodować obumarcie całej rośliny. Po zauważeniu jej objawów należy usunąć zarażone części i zapobiegawczo poprawić drenaż wokół niej, aby woda nie gromadziła się w jej pobliżu. Powinniśmy również zastosować odpowiednie fungicydy. Konieczna jest też dalsza obserwacja w celu wykrycia najmniejszych nawet objawów.
Zgnilizna twardzikowa — to choroba wywoływana przez grzyby z rodzaju Sclerotinia Rot i przenoszona jest przez zanieczyszczone narzędzia i glebę. Najczęściej występuje w okresach o zwiększonej wilgotności. Początkowym objawem jest pojawienie się białego nalotu na powierzchni gleby wokół rośliny. Na tej białej, puszystej warstwie, która z czasem potrafi wytworzyć skorupę, możemy zauważyć czarne zarodniki. Czasem trudno dostrzec pierwsze objawy choroby na roślinie, ponieważ nie poraża ona liści. Na pędach pojawiają się plamki, jakby podsiąknięte wodą, później zmieniają barwę na beżową z ciemną obwódką. Następnym stadium jest przewężenie się łodyg w miejscu występowania plam i w końcu ich rozwarstwienie. Dopiero wtedy liście powyżej zaczynają więdnąć i obumierać. W tym wypadku należy użyć odpowiednich fungicydów, zarówno na roślinie, jak i na glebie wokół niej. Gdyby to nie pomogło, należy oczyścić zakażone miejsce z wszelkimi objawami choroby, głęboko uprawić glebę i zwiększyć drenaż. Po wykonaniu tych czynności odkazić wszystkie narzędzia używane w tym celu. Po takim zabiegu powinniśmy odczekać jeszcze rok przed ponownym zagospodarowaniem tej przestrzeni. Jest to niezwykle trudna do zwalczenia choroba, ze względy na jej twarde sklerocja, które mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat.
Choroby wirusowe piwonii i ich objawy:
Piwonie podatne są również na niewielką liczbę wirusów, które są dość rzadkie i trudne do wyleczenia. Po pojawieniu się któregokolwiek z nich zaleca się usuwanie zainfekowanych roślin z ogrodu.
Piwonie porazić może:
- wirus pierścieniowej plamistości,
- kędzierzawość liści,
- wirus mozaiki,
- choroba Lemoine’a.
Objawami są słaby wzrost i jego zahamowanie, na liściach będą się pojawiały jasne, żółtawe przebarwienia w postaci mozaiki, cętek i plam. Choroby te mogą być przenoszone za pomocą narzędzi, ale i owadów. Mogą się przenosić na inne rośliny w pobliżu, dlatego szybko musimy reagować. W większości przypadków jednak zaleca się utylizację zainfekowanych roślin. Pamiętajmy tym samym, aby już podczas sadzenia zapewnić im optymalne warunki do wzrostu.
Szkodniki piwonii:
Najczęściej spotykanymi na piwonii szkodnikami są owady ssące i mrówki. Określając, z czym mamy do czynienia, możemy zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze.
Mszyca — żywi się sokiem międzykomórkowym. Łatwo ją dostrzec, ponieważ najczęściej atakuje najmłodsze części rośliny i dobrze widoczne nasady pąków. Możemy zwalczać ją naturalnymi środkami, a także środkami owadobójczymi.
Kruszczyca złotawka — chrząszcz żerujący od maja do sierpnia na pąkach i płatkach kwiatów. Aby zminimalizować jego występowanie, należy dokładnie spulchniać glebę w okolicy roślin w okresie lata, gdy owad przechodzi przepoczwarzenie się. Ograniczy to jego liczbę.

Guzak północny — to nicień, który żeruje w korzeniach, powodując ich guzowatość i zahamowanie przepływu soków, a w konsekwencji więdnięcie i obumieranie rośliny. Najtrudniejszy do zlikwidowania. Po zaatakowaniu rośliny przez te nicienie zaleca się jej usunięcie z ogrodu, wraz z warstwą gleby.
Mrówki — z mrówkami nie jest tak łatwo, z jednej strony żywią się wydzielanym przez pąki i płatki słodkim sokiem, uszkadzając je, co wpływa negatywnie na wygląd rośliny, traci dekoracyjny efekt i jest bardziej podatna na choroby. Z drugiej jednak strony mrówki wyewoluowały na drapieżniki i są w stanie przegonić chrząszcze.

Dbajmy o ogród i regularnie przyglądajmy się naszym roślinom. Wczesne wykrycie choroby daje nam więcej czasu i możliwości do jej wyleczenia, a tym samym do uratowania tej pięknej i wdzięcznej byliny.