• Home
  • Hortensje – 5 rzeczy które trzeba o nich wiedzieć
Hortensja, odmiana Hydrangea Bela. Dużu niebieski kwiat, z żółtymi środkami na tle liści krzewu.

Hortensje – 5 rzeczy które trzeba o nich wiedzieć

20 lutego 2021 Admin Comments Off

Hortensje – 5 rzeczy które trzeba o nich wiedzieć

Hortensje to przepiękne krzewy ozdobne, które swoim wyglądem potrafią bardzo uatrakcyjnić nasz ogród. Nie ma chyba ogrodnika, który nie znałby hortensji. Szczególnie w porze kwitnienia przyciągają wzrok nawet tych, którzy twierdzą, że nie lubią kwiatów. Te bardzo popularne rośliny ogrodowe, mimo że nie są trudne w uprawie, wymagają jednak pewnej, podstawowej wiedzy. Od tego, jak podejdziemy do tematu uprawy hortensji i ile wysiłku włożymy w poznanie wymagań, będzie zależeć efekt końcowy. Hortensje zwane są królowymi ogrodu. Jak wiadomo, królowe potrafią oczarowywać swoim wyglądem i zatykać dech w piersiach, ale czasem potrzebują też trochę uwagi..

Hortensja, odmiana Renate. Fioletowy, duży kwiat na tle zielonych liści.
Hortensja ogrodowa Renate

Poznaj 5 rzeczy które warto wiedzieć, jeżeli masz już hortensje lub planujesz ich zakup.

  1. Wybierz rodzaj hortensji, który pasuje do Twojego ogrodu. Wśród gatunków i odmian tej rośliny znajdzie się zarówno hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa, hortensja krzewiasta, hortensja dębolistna, hortensja pnąca. 

W Szkółce Krzewów Ozdobnych Wrzos mamy kilkadziesiąt, różnych odmian tego dekoracyjnego krzewu. Mimo iż należą one do tej samej rodziny roślin, mogą mieć inny kolor kwiatów, pory kwitnienia, nieco inne wymagania pielęgnacyjne, czy też mogą osiągać zupełnie różne wysokości. Co ciekawe, niektóre spośród rodzajów hortensji wykazują zdolność do przebarwiania się – kwiaty tych krzewów mogą mieć różne kolory w poszczególnych miesiącach. Jeśli dopiero planujemy uprawę hortensji, znajdźmy wszystkie możliwe informacje na temat ich pielęgnacji. Unikamy wtedy ryzyka, że z powodu niedopatrzenia lub braku wiedzy, tracimy pewien potencjał w uprawie tych wspaniałych krzewów ozdobnych. Na naszym blogu powstają artykuły dotyczące poszczególnych gatunków i odmian hortensji, oraz ich uprawy. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych wpisów.  

Warto już wcześniej przeanalizować docelowe miejsce posadzenia krzewu. Z niektórych odmian można bowiem z powodzeniem zbudować ciekawe szpalery lub nawet nieformowane żywopłoty. Nie bez znaczenia jest też to, że kwiaty hortensji nadają się na kwiaty cięte

Hortensja, odmiana Forever. Kilka różowych kwiatów hortensji.
Hortensja ogrodowa Forever
  1. Hortensje lubią wilgotne podłoże. Brak deszczu i pory suszy bywają dla tych krzewów wyzwaniem. Niedobory wody powodują, że na roślinach podsychają liście oraz kwiatostany, a one same zaczynają powoli więdnąć. Szczególnie latem, w porach bezdeszczowych należy podlewać hortensje codziennie. Tym bardziej jest to ważne, jeżeli rosną na nasłonecznionym miejscu. Jest to również istotne, jeśli posadziliśmy roślinę w mniej lub bardziej piaszczystym podłożu. Wówczas systematyczne i częste podlewanie powinniśmy na stałe wpisać do zestawu ogrodowych obowiązków. Stanowisko w którym rośnie hortensja powinno być stale wilgotne, jednak nie może być zalane wodą. Należy także unikać polewania wodą kwiatów podczas nawadniania rośliny. Hortensja będzie najlepiej rosła i zakwitnie najbardziej obficie, jeżeli umieścimy ją  na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, ewentualnie w półcieniach.   
Hortensja bukietowa, odmiana Hydrangea Vanille Fraise. Biały duży kwiat na tle zieleni.
Hortensja bukietowa Hydrangea Vanille Fraise
  1. Hortensje potrzebują dosyć żyznej gleby – to kolejna istotna kwestia. Nie są one krzewami, które tak samo efektownie będą rosnąć i kwitnąć w każdej glebie. Należy wziąć to pod uwagę, jeżeli chcemy mieć w swoim ogrodzie okazy, które będą mieć naprawdę dekoracyjne walory i niezmiennie przyciągać wzrok. Ubogie, piaszczyste podłoże może stanowić dla nich spore wyzwanie. Jednak przy niedużym wysiłku z naszej strony, hortensje mogą niesamowicie zaskoczyć nas swoją “wdzięcznością” i zaprezentować najlepsze wersje samych siebie. Ich uprawa wcale nie jest skomplikowana, trzeba jednak spełnić kilka warunków, a bogate podłoże jest jednym z nich. Bardzo dobrze rosną w pobliżu oczka wodnego, w przepuszczalnej lub próchniczej glebie. Raczej źle znoszą podłoża gliniaste i ciężkie. 
Krzew hortensji ogrodowej. Kilkanaście białych, dużych kwiatów krzewu na tle ziemi, w której rośnie.
Hortensja bukietowa Mont Blanc
  1. Wymagają również odpowiedniego nawożenia. Dobre nawożenie hortensji jest istotną kwestią, ponieważ znacznie poprawia walory dekoracyjne rośliny i wzmaga jej kwitnienie. Niezależnie od rodzaju i odmiany, jest to znaczący czynnik. Sprawdzą się tutaj nawozy dedykowane specjalnie dla hortensji, ale również uniwersalne i te zalecane do roślin wrzosowatych, azalii czy różaneczników. Nawożenie wykonujemy zwykle dwa razy w sezonie, w kwietniu i na przełomie czerwca i lipca. Hortensje ogrodowe kwitnące w niebieskim kolorze nawozimy specjalnymi nawozami do niebieskich hortensji. Możemy wybrać również nawozy płynne – podlewamy nimi wówczas roślinę na ogół co kilka dni. Odpowiednia pielęgnacja i nawożenie może zapewnić kwitnienie od czerwca aż do późnej jesieni. 
  1. Potrzebują regularnego przycinania. To kolejne z listy podstawowych wymagań hortensji, które należy spełnić. Coroczne przycinanie zdecydowanie powinno znaleźć się na naszej liście pielęgnacji ogrodowych, jeśli hodujemy te krzewy ozdobne. Dokonujemy go w różnym czasie, w zależności od odmiany – np. hortensję bukietową przycinamy wczesną wiosną, natomiast hortensję ogrodową – zaraz po zakończeniu kwitnienia. Podczas przycinania usuwamy tylko kwiaty krzewu.
Hortensja, odmiana Hydrangea Bela. Dużu niebieski kwiat,  z żółtymi środkami na tle liści krzewu.
Hortensja ogrodowa Hydrangea Bela