Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), zwana piórkówką z roku na rok zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Doceniana za walory dekoracyjne i prostą uprawę, coraz częściej gości w ogrodach. Ma kopulasty, fontannowy pokrój i niezwykle atrakcyjne, puszyste kwiatostany, które pojawiające się na szczytach wzniesionych pędów. Rozplenice kwitną od sierpnia do października. Klasyczne odmiany dorastają nawet do 1,5 metra wysokości, natomiast dostępnych jest wiele niskich, karłowatych odmian, które doskonale sprawdzą się nawet w niewielkim ogrodzie.
Wśród licznych odmian rozplenicy, na uwagę zasługują m.in.:
HAMELN – odmiana osiągająca maksymalnie 90 cm wysokości. Wyróżniają ją ozdobne kłosowate kwiatostany przypominające szczotkę do butelek. Hameln kwitnie od lipca do września.

HAMELN GOLD – odmiana karłowa, dorasta do około 50 cm wysokości. Ta odmiana cechuje się żółtymi liśćmi i białymi kwiatami z różowymi włoskami.

LITTLE BUNNY – odmiana karłowa dorastająca do 30 cm. Odmiana kwitnie od sierpnia do października. Posiada wąskie, przewieszające się łukowato, zielone liście, które jesienią wybarwiają się na żółty kolor.

GELBSTIEL – tworzy miniaturowe kępy z lekko przewieszającymi się źdźbłami wysokości 30-50cm. Ma wąskie, ciemnozielone liście, zmieniające kolor jesienią na żółty. „Gelbstiel” kwitnie w sierpniu – kwiatostany są puszyste i kremowe.

RUBRUM – bardzo atrakcyjna odmiana rozplenicy. Charakteryzuje się długimi liśćmi o purpurowym kolorze. „Rubrum” dorasta do 1,5 metra wysokości. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.

Uprawa rozplenicy

Aby cieszyć się urodą rozplenić należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Rozplenice najlepiej rosną w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie. Stanowisko do rozsady powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru.
Bardzo istotne jest regularne podlewanie tych traw w okresach suszy. Natomiast przelewanie i nieprzepuszczalna gleba spowodują gnicie korzeni.
Rozplenice japońskie nie należą do roślin bardzo odpornych na mróz, dlatego wymagają zimowego okrycia (szczególnie młode okazy). Rozplenice o ciemnych liściach, np. „Rubrum” są bardziej wrażliwe na niskie temperatury.
Cięcie rozplenicy powinno się przeprowadzić zanim roślina zacznie wegetację – najlepiej w marcu. W tym czasie rośliny warto też zasilić nawozami z potasem, dzięki czemu latem będą obficiej i piękniej kwitły.
Rozplenice można sadzić również w donicach – należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniej gleby i stanowiska, a także o tym, żeby przesadzić roslinę do większego pojemnika gdy podrośnie.

Z jakimi roślinami sadzić rozplenice?
Rozplenice wysokie bardzo efektownie prezentują się posadzone w jednogatunkowych, dużych grupach, na żwirowych rabatach, czy wkomponowane w grupy wysokich bylin. Rozplenice osiągające niższe wysokości świetnie sprawdzą się w zestawieniu z wrzosami i wrzoścami, a także z innymi niskimi trawami.
Zapraszamy do zakupów w naszym Sklepie!