• Home
  • Stare odmiany jabłoni

Stare odmiany jabłoni

21 października 2021 Admin Comments Off

W ostatnich latach obserwuje się zwiększone zainteresowanie klientów zapomnianymi odmianami drzew owocowych, w tym jabłoni. Powodów jest na pewno wiele, ale jednym z głównych są walory smakowe owoców starych odmian w porównaniu do owoców odmian pozyskiwanych na dużą skalę. Nie bez znaczenia jest też to, że stare odmiany drzew owocowych są odporniejsze na choroby i nie wymagają oprysków. W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka starych i zapomnianych odmian jabłoni, które mogą wzbogacić Państwa przydomowe sady.

Kosztela – polska odmiana jabłoni. Miąższ owoców jest słodki, aromatyczny i kruchy. Skórka jest żółtozielona z drobnymi cętkami. Owoce można zbierać na przełomie września i października.

Szara Reneta – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Szara Reneta nadaje się do suszenia, surówek, sałatek i pieczenia. Owoce są pokryte zieloną i ordzewioną skórką.

Złota Reneta – odmiana deserowa jak i na przetwory. Wydaje duże lub średnio duże owoce o cienkiej, złotożółtej skórce, pokryte w większości pomarańczowoczerwonym, niezbyt mocnym rumieńcem. Miąższ owoców ma kolor biało żółty, zwięzły, średnio soczysty, kwaskowaty. Owoce nadają się do zbioru w drugiej połowie września.

Malinowa Oberlandzka – stara holenderska odmiana o dużej wytrzymałości na mróz. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec września. Skórka jabłek tej odmiany jest pokryta w całości karminowym rumieńcem. Miąższ jest kruchy i soczysty, o lekko malinowym aromacie.

Antonówka – owoce tej odmiany charakteryzują się słodko – kwaśnym, soczystym miąższem. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie sierpnia i września. Ta odmiana jest bardzo odporna na mróz i choroby.

Zapraszamy do zakupu jabłoni w naszym Sklepie.

autor: Karolina Hodór